10 futbollistat dhe pronarët më të pasur në Angli?

10 futbollistat dhe pronarët më të pasur në Angli?

Pronari i Manchester City, Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan momentalisht është pronari më i pasur në futbollin Britanez, shkruan FourFourTwo Magazine. Sa i përket lojtarëve, vendin e parë e mban futbollisti David Beckham, i cili dje ka debutuar për ekipin Italian Milan.

                             [img]https://i41.tinypic.com/2m4zhow.jpg[/img]
                               [b]Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan[/b]

Menaxheri i Manchester United, Sir Alex Fergusson radhitet i 78 me 22 milionë funta, kurse ai i Arsenalit, Arsen Venger gjendet i 98 me 14 milionë funta.

Top 10 pronarët më të pasur:
1 Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan (Man City) 15 miliardë funta
2 Lakshmi Mittal and family (QPR) 12.5b mlrd
3 Roman Abramovich (Chelsea) 7 mlrd
4 Joe Lewis (Tottenham) 2.5 mlrd
5 Bernie and Slavica Ecclestone (QPR) 2.4 mlrd
6 Stanley Kroenke (Arsenal) 2.24 mlrd
7 Alisher Usmanov (Arsenal) 1.5 mlrd
8 Lord Grantchester/the Moores Family (Everton) 1.2 mlrd
8 Dermot Desmond (Celtic) 1.2 mlrd
10 Lord Ashcroft (Watford) 1.1 mlrd
10 Malcolm Glazer and family (Man Utd) 1.1 mlrd

10 futbollistat më të pasur:
1 David Beckham 125 milione funta
2 Michael Owen 40
3 Wayne Rooney 35
4 Rio Ferdinand 28
4 Robbie Fowler 28
4 Sol Campbell 28
7 Ryan Giggs 23
8 Michael Ballack 20
8 Frank Lampard 20
10 Steven Gerrard 19

Flm Kliton.

Fukarenj qenkan te shkretet :slight_smile: