10 Gjëra Që Nuk Dini Për Gjumin

Gjumi është shumë i mirë për rikarikimin e trurit, qelizat autoriparohen dhe trupi fiton energji të reja.
Gjumi mbetet ende objekt studimi, ëndrrat mbeten mister për shkencën, megjithatë mbi shumë aspekte është hedhur dritë.

Jo të gjithë kanë informacionin e duhur për gjumin, ndaj po ju tregojmë 10 kuriozitete që nuk i keni lexuar më parë.

Orët e nevojshme të gjumit, varen nga mosha
-16 orë për të sapolindurit

  • 10 orë për 3-18-vjecarët
    -8 orë për 19-55-vjecarët
  • 6 orë për mbi 56-vjecarët

Për sa kohë mund të mbijetosh pa gjumë? Nëse pa ushqim mund të jetosh edhe për dy javë, pasi kalojnë 11 ditë pa gjumë njeriu përjeton ‘gjumin e përjetshëm’.

Sa flenë kafshët? Më gjumashët janë koalat që flenë 22 orë në ditë, lakuriqët e natës që flenë 20 orë, milingonat e mëdha që flenë 18 orë, ndërsa më pak fle xhirafa me vetëm 2 orë në ditë dhe elefanti aziatik me 3 orë në ditë.

Kur delfini fle, vetëm gjysma e trurit të tij pushon, gjysma tjetër është aktive për të rregulluar ciklin e frymëmarrjes.

Të shohësh ëndrra është po aq e domosdoshme sa edhe të marrësh frymë. Personat që nuk shohin ëndrra tregojnë se kanë probleme me personalitetin.

12 përqind e njerëzve shohin ëndrrat bardhezi. Në të kaluarën ky numër ka qenë më i lartë, por me shpikjen e televizorit me ngjyra numri ra në mënyrë drastike.

Endërrojmë fytyrat e personave që i kemi parë më parë, pavarësisht nëse i kujtojmë apo jo.

Vetem 5 minuta pas zgjimit 50 përqind e ëndrrave harrohen dhe brenda 10 minutave, 90 përqind e tyre zhduken njëherë e përgjithmonë nga kujtesa.

Një cift në katër fle në krevate të ndarë. Sipas disa testeve meshkujt, pas zgjimit nga një natë të cilën e ndanë shtratin me një grua, e kishin nivelin e stresit më të lartë krahasuar me meshkujt që flinin vetëm.

Crregullimet, somnambulizmi janë anomali gjatë procesit të gjumit. Krime të ndryshme janë kryer gjatë gjendjes së gjumit të thellë.

9.
Një cift në katër fle në krevate të ndarë. Sipas disa testeve meshkujt, pas zgjimit nga një natë të cilën e ndanë shtratin me një grua, e kishin nivelin e stresit më të lartë krahasuar me meshkujt që flinin vetëm.

interesante kjo…per tu habitur ne fakt

Shume interesante keto te dhena :slight_smile:

Thanks Labe (y)

Kuriozitete interesante mua me beri pershtybje
5.
Të shohësh ëndrra është po aq e domosdoshme sa edhe të marrësh frymë. Personat që nuk shohin ëndrra tregojnë se kanë probleme me personalitetin.
gjithmon kam menduar te kundërten edhe pse pak si shpesh shoh ëndrra !

Kur delfini fle, vetëm gjysma e trurit të tij pushon, gjysma tjetër është aktive për të rregulluar ciklin e frymëmarrjes. Po kjo per cfar na duhet.

dhe un ska nat qe nuk shikoj endrra !!! , dhe tani e kuptova pse :cool:
:stuck_out_tongue:

kohet e fundit fle nga ora 2 ose 3 e nates deri ne 12 apo 1 e mesdites qe dmth i bie te fle rreht 10 ose 11 ore gjum.

Dhe jam i kenaqur :stuck_out_tongue:

un po te zgjohem aq von , zgjohem supeer e lodhur
po ti mbase je mesuar
gjithsesi , duhet ta dish qe ste ben mir per shendetin ky lloj orari :!:

eee … :frowning: cti besh :S edhe po te dua smund te fle me heret se me del gjumi ne mes te nates pastaj :frowning:

Faleminderit …

Te lutem…

  • Kam filluar kto dit me flihet sh gjum dhe gjat dites dhe ne darke shpejtt :frowning:

Mos genje :stuck_out_tongue:

Endërrojmë fytyrat e personave që i kemi parë më parë, pavarësisht nëse i kujtojmë apo jo.

Vetem 5 minuta pas zgjimit 50 përqind e ëndrrave harrohen dhe brenda 10 minutave, 90 përqind e tyre zhduken njëherë e përgjithmonë nga kujtesa.

e vertet kjo

Di vetem qe eshte arratisur dhe neser jam turni i pare :frowning: