100 librat që duhen lexuar

100 librat që duhen lexuar Çfarë lexojnë mendimtarët më të mëdhenj të botës në kohët tona
Revista “Foreign Policy” boton listën e librave që i japin formë mendimit sot

Keni nevojë për ide se çfarë të dhuroni nëse keni në plan të dhuroni një pjesë diturie? Nëse doni të jeni të informuar aq sa janë dhe mendimtarët më të mëdhenj globalë atëherë revista “Foreign Policy” ofron listën e 100 librave që u kanë dhënë formë mendimeve të liderëve botërore. Janë romane artistike e libra shkencorë, politikë e ekonomikë të rekomanduar nga disa prej njerëzve më të mençur të planetit. Një prej tyre është “Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan një luftë dhe nisën një tjetër” na Jonathan Fenby. Fenby ka rindërtuar në mënyrë fantastike shtjellimin ditor të debatëve të mëdha mes aleatëve dhe sjelljen e tyre gjatë Luftës II Botërore. Falë këtij libri mund të përftohet një këndvështrim i sfidave, hezitimeve dhe qëllimeve të tre fuqive të mëdha. “Kapitalizmi, socializmi dhe demokracia” nga Joseph Schumpeter. Ky është një prej librave klasikë sepse ngre pyetje të mëdha mbi natyrën e rendit ekonomik dhe politik. Në 200 vjetët e fundit ka pasur një përqendrim të qëndrueshëm të fokusit në shkencat sociale, nga ekonomia politike deri tek ekonomia neo-klasike e deri tek kanalizimi i ballkanizimit disiplinor që studim tipik i kohëve të sotme. Këta autorë kontradiktorë bien dakord vetëm në një pikë, kur adresojnë pyetje të natyrës dhe legjimitetit të kapitalizmit dhe demokracisë. “Një histori koncize e ekonomisë së botës” nga Rondo Cameron është gjithashtu një prej librave që sugjeron “Foreign Policy”. Ky libër të godet me faktin se dëshira për të akumuluar pasuri dhe përmirësuar rrethanat materiale mund të jetë një prej imperativëve më themelore njerëzore. Çfarë tregon kjo për specien tonë? Ky libër gjithashtu flet për faktin se gjithë traditat fetare të aplikuara nga njerëzit sot i kanë pasur rrënjët në një ekonomi të hershme tregu të zhvilluar në një marrëdhënie simbiotike me kapitalizmin e hershëm.

 1. 1453 – Roger Crowly

 2. Miliarderët aksidentalë, Ben Mezrich

 3. Pas natyrës, W.G. Sebald

 4. Pas Tamerlenit, John Darwin

 5. Epoka e jashtëzakonshme, Joshua Cooper Ramo

 6. Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan një luftë dhe filluan një tjetër, Jonathan Fenby

 7. Profeti i Amerikës: Moisu dhe historia amerikane, Bruce Feiler

 8. Engjëj dhe epokat, Adam Gopnik

 9. Shpirtrat e kafshëve, George Akerlof dhe Robert Shiller

 10. Rërat egjiptiane, Wilfred Thesiger

 11. Antologjia e shenjtë bahajane,

 12. Besimtarët, Zoe Heller

 13. Rrëfenja e një biografi, A.S.Byatt

 14. Ditarët e zinj, Roger Casment

 15. Strategjia e oqeanit blu, Chan Kim

 16. Miliardi i fundit, Paul Collier

 17. Jeta e shkurtër dhe e mrekullueshme e Oscar Wao, Junot Diaz

 18. Vëllezërit Karamzov, Fyodor Dostoyevsky

 19. Kasapi dhe buloni, David Lyon

 20. Kapitalizmi, Socializmi dhe Demokracia, Jospeh Schumpeter

 21. Ccështja e zotit, Karen Armstrong

 22. Sfida e Afrikës, Wangari Maathai

 23. Kasetat e Clinton, Taylor Branch

 24. Përmbledhje poemash, John Keats

 25. Kolomba, Dacia Maraini

 26. Një histori koncize e ekonomisë së botës, Rondo Cameron

 27. Konstandini dhe peshkopët, H.A.Drake

 28. Filozofia bashkëkohore kineze, Chung-Ying Cheng dhe Nicholas Bunning

 29. Kapërcimi i ndarjes së energjisë, Robert U.Ayres

 30. Kibernetika, Norbert Weiner

 31. Ndihmësi i vdekur, Dambisa Moyo

 32. Banka Holandeze: 1870-1990, Lothar Gall

 33. Kockat e Dekartit, Rusell Shorto

 34. Komendia hyjnore, Dante Aligieri

 35. Ëndrra nga im atë, Barack Obama

 36. Kompania holandeze “East India”: Ngritja dhe rënia, Femme S. Gaastra

 37. Qeverisja dinamike, Neo Boon Siong dhe Geraldine Chen

 38. Rrugë lindjeje, Fitzroy MacLean

 39. Te hash diellin, Oliver Morton

 40. Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

 41. Perandori, Ryszard Kapuscinski

 42. Simetria e frikshme: Ngritja dhe rënia e vlerave themeluese të Kanadasë, Brian Lee

 43. Budallai, Christopher Moore

 44. Focat e natyrës, Vali Nasr

 45. Garibaldi dhe armiqtë e tij, Christopher Hibbert

 46. Pakti global, Nicholas Stern

 47. Strategjia e madhe e perandorisë bizantine, Edëard N. Luttwak

 48. Eksperimenti i madh, Strobe Talbott

 49. Transformimi i madh, Karl Polanyi

 50. Vdekja vjen nga kryepeshkopi, willa Cather

 51. Një vdekje në familje, James Agee

 52. Vdekja e zemrës, Elizabeth Bowen

 53. Shpëtimi, James Dickey

 54. Ushtarë qen, Robert Stone

 55. Gjuetari i skifterëve, John Cheever

 56. Hamleti, William Shakespeare

 57. Gjysma e Qiellit, Nicholas Kristof dhe Sheryl Wudunn

 58. Harold Macmillan, Charles Williams

 59. Historia e filozofisë kineze, Fung Yu-Lan

 60. Shoqëria e nderuar, Norman Lewis

 61. Kthimi i huliganeve, Norman Malea

 62. Shtëpia e letrave, William D. Cohan

 63. Ekonomia shtëpiake dhe historia, Mary S. Hartman

 64. Ideja e drejtësisë, Amartya Sen

 65. Në Ksanadu, William Darlymple

 66. Kombi novator, John Kao

 67. Keynes: Kthimi i mjeshtrit, Robert Skidelsky

 68. Ligji, legjislacioni dhe liria, Friedrich Hayek

 69. Japonia nuk ekziston, Alberto Torrs Blandina

 70. Një jetë e deshifruar, J. Craig Venter

 71. Lordët e Financës, Liaquat Ahamed

 72. Makro-ekonomia dhe profecitë vetëpërmbushëse, Roger Farmer

 73. Krijuesit, Cory Doctrow

 74. Parku Mansfield, Jane Austen

 75. Gjenerali i Marksit, Tristam Hunt

 76. Nanoteknologjia ushtarake, Jurgen Altmann

 77. Mobi Dik, Herman Melville

 78. Misteri i rritjes ekonomike, Elhanan Helpman

 79. Miti i tregut racional, Justin Fox

 80. Guineja e Re: Ccfarë bëra dhe ccfarë pashë, Luigi d’Albertis

 81. Vend i ccmagjepsur, Mark Mazower

 82. Jo vetëm gjenet, Peter J. Richerson dhe Robert Boyd

 83. Njëqind vjet vetmi, Gabriel Garcia Marquez

 84. Operacioni Shylock, Philip Roth

 85. Origjina e virtytit, Matt Ridley

 86. Origjina e pasurisë, Eric Beinhocker

 87. Të veccuarit, Malcolm Gladwell

 88. Këtu, David Kennedy

 89. Shtigje palestineze, Raja Shehade

 90. Paradoksi i zgjedhjes, Barry Scwartz

 91. Paris 1916: Gjashtë muaj që ndryshuan botën, Margaret MacMillan

 92. Barazia e sekseve, Sylviane Agacinski

 93. Paqja që i jep fund paqes, David Fromkin

 94. Fantazmat e trurit, V.S. Ramachandran dhe Sandra Blakeslee

 95. Prezza: Historia ime, John Prescott dhe Hunter Davies

 96. I burgosuri i shtetit, Zho Ziyang

 97. Kurani

 98. Njehsimi, Charles Nicholl

 99. Plotësimi i tokës, James Belich

 100. Ngritja dhe rënia e fuqive të mëdha, Paul Kennedy

 101. Shkenca, e vërteta dhe demokracia, Philip Kitcher
  TO

Vetem 3-4 tituj mund te them qe kam kaluar mbi dor! Imagjino çfare pune qe paskam :slight_smile: shqiptar nuk pash :smiley:

Do shtoj edhe nje un’‘Skot Pec’'Rruget qe rrall ndiqen…

NUk e kam lexuar ndonjeher por do ta kerkoj ne biblotek sepse nga titulli duket me moral

Te kisha preferua ta lexoshe ,eshte liber psikologjik,eshte dy pjes dhe eshte shiture ne 6 miljon kopj vetem ne ShBA. shum shpejt eshte perkthy ne 20 gjuh te botes dhe ja vlen te ket cdo njeri ne shtepi,
ne te vertet titullin ka ,Rruga ne te cilen rralle shkohet’'Scott Peck.

Shume interesante keto titujt,une do sygjeroja disa te rinje,jo dhe aq te rinje por qe une i kam lexuar se fundmi

1-Paulo Coelho Zahiri
2-Janush Visnjevski Vetmi ne rrjet
3-Laura Esquivel- Recetat e pasionit
4-David Monfils- Ne endrren e engjellit
5-Danielle Steel- Ujvara e vetmis
6-Myrteza Mara- Dy dashuri
7-Sherry Jones- Xhevahiri I Medines
8-Rudina xhunga –Preja e nje martese te lodhur

Tani kuptohet qe preferencat jane individuale,por keto jane me te vertet libra shume te bukur qe nuk duhen humbur,i kam lexuar dhe rilexuar pa u lodhur dhe me pelqyen shume

1- Alberto Moravia- Nje engjell me thote c’do dite te verteten ky eshte nje liber me tregime shume interesante
2- Zhyhdi Morava- Burri I te dashures sime
3- Zhyhdi Morava- Kur kalon nje grua jane te dy me te vertet libra te bukur
4- Barbara Taylor Bradford- Nje vend ne zemren tende
5- Francis Scott Fitzgerald- E magjishme eshte Nata

Susanna Tamaro…Thuaji zemres po…

eshte nje liber qe nuk duhet humbur,ka shprehjet me te bukura qe mund te lexoni ndonjehere…

1-Paulo Coelho Zahiri
sa i bukur esht ky (y),personazhi kryesor i keti romani esht shkrimtar ku Paulo fol per veten ne njefar menyre…

Po eshte liber shume i bukur…ne fakt deri diku ke te drejte pasi, autori ka bere nje autobiografi…por ne fakt libri i dedikohet gruas se tij…te cilen ai e krahason me Zahirin…nje kartmonedhe te rrall dhe te vecant…me emrin zahir…per kete arsye edhe libri ka marr kete emer…

rreth librit:…Një ditë, një shkrimtar i famshëm zbulon se gruaja, korrespondente lufte, e ka braktisur pa lënë gjurmë dhe pa i dhënë asnjë shpjegim.
Pavarësisht suksesit që vazhdon të gëzojë dhe një dashurie të re, që bëhet pjesë e të përditshmes së tij, mendimi i mungesës së gruas vazhdon ta mundojë dhe i pushton mendjen derisa e hedh në një përhumbje totale…