15 Keshilla per te permiresuar baterine e laptopit

Bateria e Laptopit/Notebook - Si ta permiresoni kohezgjatjen e saj!

[ul]
[li]Aktivizoni opsionin e kursimit energjis nese kompjuteri juaj nuk kalon automatikisht
[/li][li]Hiqni te gjitha aparatet e padoemosdoshmne USB pasi konsumojne energji
[/li][li]Perdorni Harddiskun per te ruajtur te dhenat dhe jo masterizimin ne CD/DVD Room
[/li][li]Sigurohuni qe fishi i baterise eshte i paster dhe kunjat nuk kane marre pluhur
[/li][li]Mos e lini baterine e kompjuterit pa perdorur ne periudha te gjata kohore
[/li][li]Evitoni goditjet e baterise pasi mund te demtohet rende
[/li][li]Nese kompjuterin e perdorni gjithmon me te lidhur ne rrymen elektrike, perdorni ndonjehere dhe vetem baterine
[/li][li]Nuk eshte e nevojshme ta shkarkosh baterin deri ne fund per ta rimbushur
[/li][li]Vendoseni baterine/kompjuterin ne nje vend te fresket, si gjate punes dhe kur eshte fikur
[/li][li]Vendosni nje sfond te bardhe dhe jo te zi! Background sa me te hapur
[/li][li]Disativoni te gjithe programet ne background qe nuk ju duhen. Ato ikonat tek ora
[/li][li]Mos luani lojra duke perdorur baterine apo te hapni programe grafike
[/li][li]Sigurohuni qe harddisku te jete i deframentuar
[/li][li]Mos shikoni filmat duket perdorur vetem baterine
[/li][li]Mos e fikni dhe ndiqni shpesh here, perdorni Standby
[/li][/ul]

Per ata qe perdorin laptop/notebook sa ore ju mban bateria? Tregoni eksperiencen tuaj!

bateria e laptopit tim 1 ore maksimumi nje ore e njezet minuta. sony vaio vgn-ns31m

Me te gjitha ato ospionet siper te hequra? Sa kohe po ben?

nuk jam kujdesur ti shmang opsionet e qe kursejne energji asnjeher sepse e mbaj gjith kohen ne korend. vtem kur shkoj te flej gjum e mbaj pak pa kabllin e korendit qe mos pengoj te krevati.

flm per kto keshilla :ciao:

un e mbaj ter kohen ne karikim , esht gabim :???:

Pjeserisht gabim!

Nese kompjuterin e perdorni gjithmon me te lidhur ne rrymen elektrike, perdorni ndonjehere dhe vetem baterine

Te pakten 1 here ne jave hiqe nga karikimi dhe perdor baterin deri aty nga 20% pastaj mund te vazhdosh punen duke e karikuar por me mire eshte ta karkosh te fikur!

ne rregull ;)…rrofsh

une kam nje laptop IBM T43 ,para ca kohesh me la bateria dhe mora nje bateri te re po kam hequr te zite e ullirit per ta karikuar,deshi me shume se 48 ore per tu mbushur full dhe prape kur e perdor nuk mban me shume se nje ore.

Interesante,me duhen ti dij keto,dhe perse deri tani jam kam ndrruar 2 here baterin laptopit,pasi 2 here ne jave i bjen te fiket laptopi im:)

Jo po te doni mos i zbatoni ato :stuck_out_tongue:

Flm per keshillat ReniX!

faleminderit

Duke ndjekur disa nga keto keshilla, munda ta shty mbi 1 vite 1 shalle te cilesise se baterise:

Ndiqini pasi jane shume te vlefshme per laptopin. por normale qe bateria nuk do zgjas tere jeten :slight_smile: por mund tju kursej ndonje lek.