7 gjëra që s'duhet ti bëni menjëherë pas bukës

7 gjëra që s’duhet ti bëni menjëherë pas bukës
Disa aktivitete nuk preferohen nga mjekësia që të kryhen menjëherë pasi të keni ngrënë bukë. Ja cilat janë:

Mos ecni : Ecja pengon në tretjen e ushqimeve.

Mos flini : Edhe gjumi menjëherë pas të ngrënit, gjithashtu pengon në tretjen e ushqimeve.

Mos bëni banjë: Kjo bën që gjaku të qarkullojë më shumë nëpër duar, këmbë dhe trup se sa në stomak. Dobëson sistemin tretës.

Mos hani fruta : Kjo shkakton fryrje të stomakut. Frutat është mirë të hahen para buke sepse kjo ndikon për mirë në tretjen e tyre.

Mos pini çaj: Gjethet e çajit përmbajnë acid që ndikon negativisht për tretjen e proteinave (megjithëse këtu varet çfarë çaji përdorni, kjo këshillë më shumë është për të ashtuquajturin çajin kinez).

Mos e lironi rripin: :o Mund të shkaktoj bllokim apo ngatërrim të zorrëve.

Mos pini cigare : Megjithëse nuk duhet të pini asnjëherë cigare të paktën mos e bëni këtë menjëherë pas buke pasi një cigare pas buke ka dëmin e dhjetë cigareve të pira më vonë

Mos bëni banjë: Kjo bën që gjaku të qarkullojë më shumë nëpër duar, këmbë dhe trup se sa në stomak. Dobëson sistemin tretës.

Mos hani fruta : Kjo shkakton fryrje të stomakut. Frutat është mirë të hahen para buke sepse kjo ndikon për mirë në tretjen e tyre.

kto si dija …flm olsi …

Mos ecni : Ecja pengon në tretjen e ushqimeve.

Mos flini : Edhe gjumi menjëherë pas të ngrënit, gjithashtu pengon në tretjen e ushqimeve.

Mos bëni banjë: Kjo bën që gjaku të qarkullojë më shumë nëpër duar, këmbë dhe trup se sa në stomak. Dobëson sistemin tretës.

keto i bej,por do mundohem ti reduktoj pak…nccncncnc

kjo mos beni banje e ka fjalen per dush apo not se nuk po e marr vesh :mendoj:

te dyja menyrat …

nuk shokone te dyja menyrat ose njeren ose tjetren se jane 2 gjera te ndryshme

Mos pini cigare : Megjithëse nuk duhet të pini asnjëherë cigare të paktën mos e bëni këtë menjëherë pas buke pasi një cigare pas buke ka dëmin e dhjetë cigareve të pira më vonë

lol, “Cfare i ka thene VZ-ja Bujes ? 1 Cigare shkon pas bukes :D” (pjes e 1 kenge kjo…)

pa cigare pas bukes nuk e bej fareee :slight_smile:

Mos bëni banjë: Kjo bën që gjaku të qarkullojë më shumë nëpër duar, këmbë dhe trup se sa në stomak. Dobëson sistemin tretës.

ne te dyja rastet uji te kalon neper trup … dhe gjat ksaj kohe qarkullimi i gjakut veshtiresohet .

per mos larjen pas buke ne plazh e dija … por ne dush jo

Disa i dija e disa jo :slight_smile:

veq shum mir qe skoka “Mos hyni ne kompjuter menjeher pas bukes” se sdo te perfillsha :smiley:

:o une pasi haja buke ne plazh thoja hajde te lahemi dhe ti fusim nje ore not per tretje ushqimi, prandaj me vinte ushqimi perpjt edhe njeher:mendoj:

E kam vene re qe ndonjehere kur ha fruta pas ushqimit…me vjen stomaku tek gryket…sikur me mbyt njeri…:o…tani kam filluar i ha perpara ushqimit…dhe ndihem ok fare

Ehhh kete te fundit e bej gjithmone, sapo e bera tani :stuck_out_tongue:

perveqe cigares tjerve ja pasken fut kot, ecja , frutet qaj ndimojn motabolizimin e ushqimit

Këtë të rripit dhe frutave se kisha dëgjuar ndonjëherë!