A e dini se?

A e dini se?

Për mizat ne ecim shume avash dhe per balenat jemi shume te vegjel! :lol:

[quote=Lirenti";p="42]A e dini se?

Për mizat ne ecim shume avash dhe per balenat jemi shume te vegjel! :lol:[/quote]
kte per mizat e dija,por ate per balenat tani e mora vesh…

se pasna dit… :expressionless:

10 më të rejat
[ol]
[li]Ndërtesa me e lart ne botë është 828 metra e lart(Dubai), e quajtur Burj Khalifa.[/li][li]Sheik Muhamed bin Rashid al-Maktoum e ndërtoi ndërtesën më të lart në botë.[/li][li]Shteti që ka më se shumti borxhe, bankës botërore është Brazili.[/li][li]Analfabetizmi me i ulet ne botë, është në Japoni ku 99 % janë të shkolluar.[/li][li]1 në çdo 10 persona jetoj në ishull.[/li][li]njeriu ka rreth 500000 km fije nervore[/li][/ol]
10 më interesantet
[ol]
[li]Nje kale ne Austri kishte shembur nje shtepi te tere .[/li][li]Lulja me e madhe ne bote gjendet ne Brazil dhe eshte e gjate 341 m.[/li][li]Lulja me e madhe quhet Alfalfa.[/li][li]Disa njerez ne Azine Jugore kishin ngrene disa turiste nga Britania e Madhe.[/li][li]Njeriu me i vogel ne bote ka gjatesi prej 43 cm.[/li][/ol]

nga wikipedia

1. Nje kale ne Austri kishte shembur nje shtepi te tere.

se paskam degjuar ket’… :expressionless:

A e dini se rrushi ne furren me mikrovale pelcet. Provojeni

A e dini se milingonat mund te jetojne dy jave nen uje!

A e dini se ylli i detit nuk ka tru.

A e dini se ditelindjen e ndani me 9 milion njerez. Pra, ne te njejten dite me ju, ditelindjen e festojne edhe 9 milion te tjere … :o

A e dini se ngrenia e nje molle ne mengjes e largon gjumin me shume se nje kafe?!

A e dini se numri i anglishtfolesve ne Kine eshte me i madh se numri i popullsise se SHBA-ve.

A e dini se ne Turqi ka mbi 1 milion njerez me emrin e Mehmet!

A e dini se nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer!

A e dini se per arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, ne SHBA ne shume hotele ne katin e 13-te nuk ka dhoma. :ehi:

A e dini se cdo vit numri i makinave shtohet 3 here me shume se numri i njerezve

kater i dija te tjerat jo

A e dini se
1)Muskujt e fytyres suaj jane te rendesishem.Ata ju ndihmojne ju te tregoni si e ndjeni boten perreth. Gjate buzeqeshjes aktivizohen 12 muskuj kryesore te fytyres e gjate rrudhjes se vetullave aktivizohen vete 11 muskuj. Muskuli me i gjate eshte sartoriusi,i cili fillon prej komblikut,ndersa perfundon nen gjurin:i gjate eshte mbi 40cm. Muskuli me i shpejt eshte muskuli ngrites i qerpikeve.

2)Truri juaj ndalet se rrituri ne moshen 15-vjeqare! Por te mesuarit nuk ndalet kurre prandaj mesoni sa te mundeni . Qelizat nervore te trurit tuaj gjate gjithe jetes formojne lidhje te reja.
Truri juaj shfrytezon aq shume fuqi(energji) sa edhe nje poc elektrik i fuqise prej 10 wat.

A e dini se delfinet jane e vetmja specien ne bote pas njerezve, qe i therrasin njeri-tjetrit me emra…

      • Updated - - -

A e dini se kur u transmetua filmi i pare ne kinema, filloi me pjesen e nje treni qe vinte perballe kameres dhe te gjithe spektatoret dolen me vrap nga salla te alarmuar, pasi kujtuan se treni do dilte nga ekrani i kinemase! :lol:

      • Updated - - -

A e dini se ulërimat e një luani mund të dëgjohet nga më shumë se pesë kilometra larg…

      • Updated - - -

A e dini se mjelmat kane vetem nje partner gjate gjithe jetes se tyre, e nese partneri i tyre ngordh, ato mund te ngordhin gjithashtu nga zemra e thyer…

Kjo osht DASHNI E SINQERT!!!

Mollet, qepet dhe patatet te gjitha kane shijen e njejte, provojeni duke mbyllur hunden dhe kafshoni secilen prej tyre!

:o…

E di pse gocat nuk luajne futboll?

-Jo pse ?

-Sepse 11 goca me mire vrisnin veten se te vishnin te gjitha rrobat njesoj hahahhahahahhaa

hahahaha sa e fort. kjo tregon qe kan probleme me trurin haha

po mir, po volejboll pse luaj ?? se edhe aty njesoj vishen,ja qe ja ke fut kot ti :stuck_out_tongue: