A eshte e veshtire te formatosh nje kompiuter??

te formatosh nje kompiuter me dukete dicka qe nuk mund ta bej nje njeri qe nuk ka shum informacione nga bota kopiuterike. dhe per kete arsye nuk jam perpjekur asnje here qe ta mesoja kete procedure. qe kur kam filluar te beror kopiuter sa here qe kan patur nevoje per format. mi kan formatuar shoket. tani vihem ne pozite te veshtire qe te kerkoj qe te kujdeset shoqeria ime per formatimin apo mirmbajtjen e kompiuterit tim. dhe per kete dua te pyes a eshte shum e veshtire qe te formatosh nje kompiuter. ???

Veshtire!! se di cte them per te veshtire,por po te them se une heren e pare qe jam munduar te formatoj nje PC,jam bazuar ne nje video,dhe kam qendruar gati 2 dite per ta formatuar,ateher ka qene windows XP,dhe gjeja me e veshtire per mua ishte te gjeja drijverat,por asnje gje nuk eshte e pamundur,une te keshilloj ta praktikosh nje here,me programin virtual box,dhe psataj te formatosh PC tende.

Po deshe ta provosh hedhja nje sy youtube ka mfajt tuto te mire dhe mjaft te kjarta se si behet formati
Edhe une jam mesuar duke u bazur ne nje Video sikur Klitoni.

Ja nje e tille per Windows XP

https://www.youtube.com/watch?v=YvzLVYtq5Ks&feature=related

Nqs nuk kupton mire proceduren,shiko edhe video tjera te ngjitura

shum faleminderit. do e provoj se nuk kam rruge tjeter.

Provo këtë program që imiton instalimin e Windows Xp-së,quhet Formating_Procedure dhe mund ta gjesh këtu:
https://www.dropbox.com/sh/96o4km6dl0dsksq/PiWcqvDCdS

shiko se ka plot video ne youtube si t`i besh format PC!

Sidoqofte, ruaji te dhenat tuja ne nje usb dhe me pas fut DVD dhe fillo proceduren! Nuk eshte dhe aq veshtire dhe nuk ke cfare te prishesh edhe nese nuk shkon procedura me sukses!