A sheh endrra nje i verber ?!

A sheh endrra nje i verber ?!

Nje dite gjate nje bisede me nje shokun time lindi kjo pyetje “A sheh endrra nje i verber ?!” Pra behet fjale per nje te lindur te verber,jo nga ata qe e kan humbur gjate jetes.
A sheh endrra nje njeri qe ska pare kurre ?! Po nese sheh ,cfare sheh ai kur nuk ka pare asgje ne te vertete ?!Si mund ta dij se si eshte deti,pema,makina etje ?! Po ngjyrat ?!
Besoj se jane pyetje disi te veshtira
Cfare mendimi keni ju ?!

ps,E cuditshme shume,Imagjino mbyll syte dhe zere se nuk ke pare kurre …Cfare di per boten,njerzit natyren …?!
Kur e bej vete kete gje mendoj se njerzit sjua u dine vleren e vertet syve …Pa sy smund te jetosh dot.te jesh memec apo shurdh edhe “ecet” …po pa sy …e pa mundur me duket
Kot nuk betohen njerzit “per syte e ballit” Mbyllni syte per nje moment dhe perfytyroni sikur jeni i verber dhe nuk keni pare kurre qe nuk njihni ngjyrat dhe asgje ne lidhje me mjedisin, njerezit etj.

Diskutim te kendshem!!

Dhe pse nuk shikon, besoj se me ane te prekjes ai krijon nje “imazh” pra nuk ka nevoj te shikoj ngjyren e makines qe eshte blu apo e kuqe. Nje te verberi i mungon shikimi jo instikti. Sigurisht qe nuk shikon objekte konkrete por mund te shof bisedime apo emocionet qe ka ndjere gjate dites.

Pra per mua shikon enderra!

Edhe qe nuk shikon mendja dhe imagjinata i punon

Une nuk e di c’endrra mund te shikoje nje i verber, qe eshte i tille qe i lindur.
Ai nuk ka idene se si eshte bota ne te cilen jeton, nuk e di se si jane te ndertuara objektet etj. Vertet me ane te prekjes krijon imazhe apo ide, por ato jane subjektive, pa ndonje baze te qarte apo reale.

ai eshte i verber por jo i shurdhet…keshtu qe mendoj qe mund te shoh endrra …endrrat jo gjithmon jan vizuale te sakta prandaj duke u bere bashke me prekjen eshte mjaftueshme te krijoj nje ide qe jo domosdoshmerishte eshte e formes apo e gjendjes apo formati qe nje normal di dhe ka pare…:slight_smile:

vete endrra nuk eshte reale…:)kjo nuk do te thote qe duhet ti shoh gjerat ne realen te krijoj nje ide.

nqs ka lindur i verber nuk ka si te shohi endrra me imazhe por mund te degjoj zera ose ndjesi qe ka perjetuar , nqs behet i verber duhet te shohi endrra me imazhe qe i korrespondojn periudhes qe ky ka pas shikuar

Vertet endrrat nuk jane reale, por ato ndertohen me baza nga realiteti.
Psh, si mund te shohe ne enderr nje i verber supozojme nje TV, kur nuk e di se si ai eshte ndertuar.

Ndoshta me te vertete nk sheh po ndoshta ai e krijon nje imazh te gjerave perreth.

nuk eshte e then se nuk sheh me sy dhe nuk shikon endrra!!

endrrat jane nje permbledhje e trurit dhe jo e syve

per mua shikon!!!

ku e dime ne se si e ka krijuar iden e nje eobjekti te caktuar nje i verber?Thash dhe pak me lart qe nje objekt jo domosdoshmerisht ka formen qe ne shohim,per nje te verber.

Jam dakort me RENIX-in,pra me ane te prekjes ai krijon nje “imazh” keshtu qe ai i imagjinon vet format,ngjyrat sipas deshires se tij…

Sinqerisht nje pyetje qe se kisha ber kurr me pare.
ajo qe un mendoj eshte kjo…ne ne endrrat tona shohim persona dhe gjera qe si kemi par kurr ne jeten ton…dhe sipas disa studiuesve , qe mbeshtesin teorin e “rimisherimit”…pra qe ne dikur kemi ber nje jet tjeter…kto jan disa imazhe te tjera.
Disa studiues te tjer thon qe ne ADN tone ka Adn kujtese,ne te cilen ngelen edhe gjurme te brezave tan me perpara ( pak me e besueshme kjo teoria e dyte) …gjithsesi,te cojne ne konkluzionin qe po,kta te verber te lindur te till me shum mundesi shohin endrra…