Arsyet pse duhet ta mbani nje kafshe shtepiake!

Nëse ju nuk e keni vendosur tashmë për të marrë një qen nga një dyqan, më poshtë jepen 10 arsye për të bërë këtë. Mos harroni se duke pasur një kafshë ndihmon të moshuarit të qëndrojnë aktivë në jetë. Veçanërisht nëse jetoni vetëm, kafshët shtëpiake ndihmojnë kundër vetmisë dhe ju ndihmon të vazhdoni të përqendroheni në atë që po ndodh rreth jush.

Shoqëria
Vetmia mund të bëhet një shok i padëshirueshëm në çdo moshë dhe mund të çojë në depresion si dhe probleme fizike. Mbajtja e një kafshe në shtëpi, jo vetëm që mund të përmirësojë gjendjen tuaj, mund të bëhet një shok i mirë dhe të ndikojë pozitivisht në personalitetin tuaj. Duke u kujdesur për ta ju do të keni gjithmonë diçka për të bërë. Qentë më të vegjël, në veçanti, mund të merren më lehtë më vete gjatë udhëtimeve.

Duke pasur një rutinë
Rutina duke u kujdesur për një kafshë mund të sjellë strukturë dhe qëllimin në jetën tuaj të përditshme. Ndoshta ju nuk doni të ngriheni gjithmonë herët nga shtrati, por kafsha juaj do ju stimulojë të çoheni. A nuk është kjo një gjë e mirë?

Ushtrimet
Njerëzit mund të përfitojnë nga ushtrimi i rregullt fizik pavarësisht nga mosha e tyre. Por është e vështirë për t’u marrë me një ushtrim rutinë të rregullt, dhe është aq shumë e lehtë për ta kaluar atë nëse ushtroni dhe qenin tuaj. Pasi një qen mund të jetë një mënyrë e madhe për të bërë në këmbë një pjesë të planit tuaj të përditshëm.

Më pak stres
Njerëzit e moshës së tretë priren të shfaqin më tepër stres nëse ndihen të vetmuar dhe nuk kanë një kafshë që të merren me të. Ndoshta për ta çdo gjë ecën në rregull nëse bëjnë një qen mik për një pjesë të jetës.

Dilni në shëtitje
Duke pasur një kafshë shtëpie, veçanërisht kafsha kërkon aktivitet të rregullt në natyrë, në këtë mënyrë kafsha ju ndihmon të qëndroni të lidhur me jetën. Ju shkoni për vizita veterinare, dhe nxirrni qenin tuaj në shëtitje në natyrë. Në këtë mënyrë ju përfshiheni në aktivitete sociale.

Bëni miq të rinj
Ka shumë aktivitete të përbashkëta për pronarët e qenve, duke filluar nga shëtitjet komunale me ngjarjet bamirëse dhe organizatave të tjera që kujdesen për kafshët dhe mbrojtja e mjedisit. Mund të jetë e vështirë për të takuar njerëz të rinj, por kafshët shtëpiake janë akullthyes të mëdhenj.

Interesa të reja
Një kafshë mund të vërë në dukje interesa të reja dhe aktivitete të reja. Mbase dhe pastrimin e parkut të lagjes ku ju ecni me qenin tuaj. Disa spitale u rekomandojnë pacientëve të sjellin edhe kafshët e tyre e ti përkëdhelin, sepse kjo ndikon pozitivisht në shëndetin e tyre.

Mbrojtje
Një qen mund të ofrojë siguri të rëndësishme. Hajdutët e mundshëm do të qëndrojnë larg nga një shtëpi ku leh një qen. Vëzhguesi juaj mund të peshojë vetëm 8 kilogramë, por personi në anën tjetër të derës nuk i afrohet shtëpisë ku ka një qen.

Duke pasur kujdes për diçka
Ju keni nevojë për qenin tuaj. Pasi pasi të përfundoni karrierën tuaj ose fëmijët tuaj të rriten dhe largohen të ndërtuar jetën e tyre të pavarur, ju do të jeni vetëm, por duke pasur një qen ose mace, ju do të kënaqeni, pasi do të keni për t’u kujdesur për një tjetër gjë të gjallë.

Investimi në jetë
Në fund të ditës, të paturit e një kafshe do të thotë që ju keni bërë një premtim që do ju bëjë të vazhdoni të jeni i përfshirë në një tjetër jetë. Ky angazhim është një nga vendimet më pozitive që ju mund të bëni duke u marrë me qenin tuaj.

Më pak stres

kjo esht shum e vertet !!..kur jam ndonjeher e merzitur , e me del para juni (macoku im )…sinqerisht me sjell buzeqeshjen…me afrohet , lozim,e me sjell shum ne vete

ta besoj :stuck_out_tongue:

do fillojne te gjithe me kuç e me maç neper shpi :muk:

Nuk jam ne kundershtim per mbajtjen e kafsheve shtepiake…jam ne kundershtim me mbajtjen e tyre brenda ambjeneteve shtepise.
Personalisht e kam nje qen ne shtepi por e mbaj jashte ne oborin e shtepise, ku ai ka edhe “shtepine” e vet. :wink:

edhe une e kam nje qenush pellush…aman sa e dua,sa me shlodh te vdes une per ate o zot…jane gje shume e bukur,te shlodhin komplet

kur shkoj ne supermarket e vendos tek karroca dhe sa gezon o zot…kercen atje brenda,luan,eshte i bardhe si bora dhe e dua pa masssssssssssss

Ke harruar ushqimet e avancuara :stuck_out_tongue: Ketu te shtepia ime eshte ber te mbash nje derrkuc!

hahahahahahahha sa kam qeshur me kete!..

mos e pyet me shume shef kuti kartoni me ushqim per qenin tek kuzhina ime,se sa ushqime qe haj une!..

hahahaha