Bëhu mjeshtër i Aparatit NIKON D3200

Në këtë Teme do t’ju Informoj më tepër për Aparatin fotografik DSLR Nikon.
NIKON D3200 [b]është një aparat fotografik DSLR i cili është 24.2 megapixel dhe ka si total 24.7 milion pixel-a.

Arsyeja që po e shkruajë këtë Teme është që të gjithë ata që kanë një aparat fotografik DSLR të tillë të jenë më të aftë për një shkrepje sa më të mirë.[/b]

Le të vazhdojmë.

[b]Nikon D3200 e bën një shkrepje më të lehtë ,më të mahnitëshme, më profesionale dhe me një cilësi sikur të jeni një fotograf me përvoj .Megapixel-at e këtij Aparati i cili thyen cdo detaj edhe nëqoftëse e printon në dimesione te ndryshme ,ai kurrë nuk do të humbasë kualitetin.
Në aspektin e përdoruesve, D3200 është projektuar sa më mirë.Si një Aparat i vogël, trupi i tij i cili është i lehtë e bënë këtë aparat më të përkryer dhe është prefekt te merret me vete nëpër udhëtimet tuaja.

Ky prodhim është një hyrje e re në këta llojë Aparat-ësh për Fillestarët dhe më teper , përfshin dhe “Guide Mode”.D3200 i jep perdoruesit ide të qarta, instruksione step-by-step , shkrepje, shikimin e fotove dhe fshirjen e tyre.
Ç’farë ju duhet që të bëni është vetëm të selektoni “Easy operation” për një shkrepje-ndihme që D3200 ju jep te nxirni foto me më kualitet, te tilla si ; close-ups ose portraits.Pastaj, kur ju keni mësuar gjërat bazike të këtij Aparati, butoni “Advance” ju jep më shumë opsione kreative si ; Soften backgrounds ose Freeze motion.

Sekreti i këtij Aparati është tek processor-i i tij “EXPEED 3”, i cili është tepër i shpejte dhe i fuqishëm.Ai prodhon imazhe të mrekullueshëm,të qarta dhe me ngjyra te shkelqyera.Me ISO "100-6400’ deri ne “12.800 ekuvailent” ju ndihmonë të kapni ç’do detaj dhe sikur me pak dritë, ai e vendos foton tuaj në një “fokusim” edhe pse objekti është jashtë qëndrës.
Për më tepër qartësi, lentet ‘‘NIKKOR’’ te cilat kapin foto me ngjyra të “gjalla”, me kontrast dhe detaje të mprehta, ju ndihmojnë ta përdorni D3200 në shumë aspekte të tjera.

Kur ju jeni duke “fotografuar” objekte të cilat janë në levizje apo subjekti juaj është i detyruar të levize ose si pershembeull ; si buzëqeshja e një fëmije, D3200 mund të shkrepi 4 fotografi në 1 sekondë, i cili ju ndihmonë duke “kapur” momentin e duhur përgjithmonë. Dhe nëse ju jeni duke “fotografuar” objekte me kontrast të lartë ,ose në të tilla kushte si “backlit scenes” , ku subjekti juaj është në pjese të pjesëshme,D3200 i jep një shkëlqim ose dritë automatikisht dhe rregullon ekspozimin për të mbajtur të dy zonat, dukeju dhënë nje kontrast mahnitës natyror.
NIKON D3200 është një zgjedhjë ideale, si për fillestarët por mos harroni fotografitë të cilat ju do të shkrepni do të arrijnë rezultate te shkëlqyera.[/b]

[b]|Pixel Efektiv|24.2 million|
|—|---|
|Madhësia e Sensorit|23.2mm x 15.4mm|
|Madhësia e imazhit (pixels)|DX-format
(L) 6,016 × 4,000
(M) 4,512 × 3,000
(S) 3,008 × 2,000|
|Shpejtësia e Shkrepjes|1/4000 deri në 30 sek.|

[/b]

Per me shume Informacion : Kliko këtu

Unë kam 5 muaj që kam blerë këtë llojë Aparati DSLR dhe jam tepër i kënaqur.

Burimi : Telegraph.co.uk
Përkthyer dhe shkruar nga : Elti Vlore

Me behet qefi qe je afruar botes se fotografisë reflex! Ftoj te fillosh te shkrepesh duke lëvizur nga Mode P apo e programuar dhe te eksplorosh hapjet dhe kohëzgjatjet e shkrepjes nëse nuk e ke provuar me pare.

Suksese dhe na publiko ndonje shkrepje!

Shume faleminderit per reply.Ato i kam pare , i kam testuar po ska dal gje.Kam pare dhe ne Youtube , si ti pershtat dhe te dali foto-ua me mire dhe me më shume kualitet.

Shkrepje te mijat:
Shkrepjet te ngarkuar ne Facebook:
Shum e bukur ajo e para!

Ate sferen se kuptova cfare kishe kapur? :slight_smile:

Sfera e kam fotografuar dhe e kam modifikuar vet nga mendja ime . :stuck_out_tongue:
Self-creature :wink:

Shume mire si fillim!

Por ki parasysh te eleminosh disa gjera nga objektivi!

Pershembull ajo kavo aty ne mes te fotos te vret syte!

Foto e mire do ishte ky impostim:

No flash, aperture MAX dhe kohezgjatja Auto, nese eshte erresisre, mbaje doren pa levizur dhe shkrepe :slight_smile:

Provoje

Po , e di cfare do te thuash.Thjeshte ajo foto qe ti more per te diskutuar eshte kapur per qejf.Pershembull ato te parat jane te kapura me “profesionalizem” d.m.th per tu shkrepur sakte dhe bukur.
Dua disa GUIDE te mira per M(Manual) sepse eshte shume i mire per te shkrepur,thjeshte duhet te dish si ti rregullosh te dhenat.

Kupto çfare eshte Aperture dhe fstop ne manualin qe ke, dhe nuk ke nevoj per guida.

ps: nuk mbaj mend mire ne kam shkruajt ndonje artikull te tille, por nese do gjej pak kohe do ta bej!

Epo dua nje informacion per ato.