Champions League: Lyoni mposht Realin

Lyoni dhe Real Madridi janë takuar të martën mbrëma në Stade Gerland për të zhvilluar përballjen e parë të të tetës së finales së Ligës së Kampionëve, e cila përfundoi me fitoren e skuadrës franceze me rezultat minimal prej 1-0.

Në fraksionin e parë, Reali pati më tepër nga loja, ndërsa Lyoni pati rastet më të mira, por as njëra e as skuadra tjetër nuk arritën të tundin rrjetat.
Me të filluar pjesa e dytë (47’), Jean Makoun shënoi një supergol nga 23 metra për ta befasuar portierin Iker Casillas.
Ky rezultoi të ishte goli i fitores për Lyonin, duke qenë se Mbretërit nuk arritën të ndryshojnë asgjë deri në fund të takimit.
Rezultati 1-0 nuk e favorizon Lyonin, por mospranimi i golit në terren vendas është një element shumë i mirë për të shkuar në ndeshjen e kthimit që do të zhvillohet në Santiago Bernabeu.