Cila eshte thenia juaj e preferuar?

Te gjithe perdorim shpesh thenie nga me te ndryshme, shprehje nga persona te famshem, nga shkencetare, filozofe, shkrimtare etj… Thenie te urta nga te cilat mesojme shume, qe ndoshta na pershtatet ose na pershkruan neve.

Mua per shembull me pelqejne shume theniet e Jim Morrison dhe nje nga theniet e tij qe do te vecoja eshte: “Do te jepja jeten per te mos vdekur”.:slight_smile:

Jeto te sotmen,e djeshmja ka ik e neserma nuk di si vien, andaj jeto te sotmen…

Jim Morrison eshte i pavdekshem…Une do vecoja dy nga shprehjet e tij:

Endrrat jane si yjet, mjafton te ngresh koken lart dhe jane gjithmone atje.

Shpirti i nje njeriu eshte i fshehur ne shikimin e tij, prandaj kemi frike te na shohin ne sy.

Jane edhe plot te tjera fantastike, por spo me kujtohen tani :confused:

Eshte shume e vertete. Ne cdo fjale te tijen mund te gjesh dicka qe te lidh me realitetin dhe te cilen nuk mund ta mohosh.

Ja dhe disa shprehje te tjera nga Jim Morrison:

Me jepni nje enderr ku te jetoj, sepse realiteti po me vret.
Shoku im me i mire eshte pasqyra, sepse kur une qaj ai nuk qesh.
Ne vend qe te ndjehesh fajtor dhe te kerkosh falje per gjerat negative qe ke bere ne te shkuaren, fillo te reagosh pozitivisht.
Ne mes te mires dhe se keqes ka nje porte, une do ta hap.
Te jesh i qeshur nuk do te thote te jesh i lumtur. Nganjeher kemi nevoje per te qeshur e per te bere shaka per te mos ndjere qe nga brenda kemi nevoje per te qare.
Une dashuroj dhe jetoj ne heshtje, por mbas cdo buzeqeshje fsheh nje lot dhimbjeje.
Nuk eshte i forte kush nuk rrezohet, por eshte i forte ai qe rrezohet dhe ka forcen per tu ngritur.
Qaja sepse nuk kisha kepuce, pak me pas pashe nje burre pa kembe.
Mos u dorezo kurre, sepse kur mendon se gjithcka ka mbaruar, eshte momenti ku gjithcka ka filluar.

Etj etj…qe mua personalisht kur i lexoj me frymezojne vertete…

Bota eshte si nje film pa mbarim,ku njerzit jan aktoret!

“Secili për vete, Zoti për të gjith” kjo mendoj sa ka më shum kuptim dhe zbatim në kohët e sotme prandaj dhe e preferoj

shendet mbi te gjitha se te gjitha regulloen perdoret shume ne greqi dhe une pa diskutim

jetojm per diqka dhe vdesim per asgje

…KANE THENE PER JETEN…

Hapi i pare per te perjashtuar gjerat e padeshiruara nga jeta eshte kjo: Vendos cfare do.

Ben Stein

S’ekziston asnje copez deshmie se jeta eshte dicka serioze.

Brendan Gill

Jeta eshte nje gjuhe e huaj; te gjithe meshkujt e shqiptojne gabimisht.

Christopher Morley(1890 - 1957)

Qellimi i jetes eshte te luftoje pjekurine.

Dick Werthimer

Jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre.

Elbert Hubbard (1856 - 1915)

S’eshte
e vertete se jeta eshte vetem nje gje e mallkuar pas nje tjetre. Eshte
nje gje e mallkuar mbi nje tjeter dhe keshtu me rradhe.

Edna St. Vincent Millay (1892 - 1950)

Jeta eshte dicka qe ndodh kur s’te ze gjumi.

Fran Lebowitz (1950 - )

Jeta eshte dicka qe te gjithe duhet ta provojne se paku njehere.

Henry J. Tillman

Jeta eshte e kendshme. Vdekja eshte e qete. Vetem tranzicioni eshte pak i mundimshem.

Isaac Asimov (1920 - 1992)

Jeta eshte nje mesim i gjate mbi nenshtrimin.

James M. Barrie (1860 - 1937)

Jeta eshte ajo qe te ndodh perderisa je i zene duke bere plane tjera.

John Lennon (1940 - 1980), “Beautiful Boy”

Jeta eshte ZOO ne nje xhungel.

Peter De Vries

Jeta eshte nje semundje qe perhapet permes marredhenieve seksuale…

R. D. Laing

Jetesen e bejme nga ato qe marrim, jeten e bejme nga ato qe japim.

Sir Winston Churchill (1874 - 1965)

Jeta e pakontrolluar s’ia vlen te jetohet.

Sokrati (469 BC - 399 BC),

Jeta esthe nje seri e pathyer situatash te rrejshme.

Thornton Wilder (1897 - 1975)

Jeta eshte vetem nje pasqyre, dhe ate qe sheh aty duhet patjeter ta shohesh njehere brenda vetes.

Wally ‘Famous’ Amos (1936 - )

Jeta s’eshte e drejte. Eshte vetem me e drejte se vdekja, kaq.

William Goldman, “The Princess Bride”

Qellimi i jetes eshte te jetosh ne pajtim me natyren.

shpresoj tju pelqejn kto thenie

shijoje femren para se te te tradhetoje

nje thenie qe preferoi e e perdor shpesh eshte
ka ik per lesh ose
ke ik per lesh

hahaha…mos i ul kaq poshte femrat se fundja fundit, shumicen e rasteve jemi ne qe i japim arsye te na tradhetojne…:stuck_out_tongue:

perkundrazi… :stuck_out_tongue:
une po them qe shijoje para se <tia prishi> mendjen nje tjeter :stuck_out_tongue:

hahaha…ok ok…

kam shume! por e fundit eshte: Femra dhe pjepri duhen provuar!

kujdes se mos dali pjepni shalqin hahhahah

Se qerokeni iriqin fare ju

“Kryt ta thej, e qejfin s`ta prishi”:smiley:

ishte nje shprehje tek nje film => ndonjeher njerezit kane nevoj te qajn per te nxjerr jasht te gjith lotet e tyre per te krijuar ne zemer nje dhome plot me buzeqeshje …