Cili eshte problemi kryesor i Rinise Shqiptare

Kush nga ju kohet e fundit, kur ka qene nje grup shokesh ka luajtur me letra?? Mund te them se jane te paket! Gjithesesi ky diskutim nuk i referohet vetem kohes se lire se kalojne te rinjte ne koherat moderrne por dhe kercenimet qe ata kane nga kjo shoqeri!

Hapesira kryesore e argetimit dhe kalimit te kohes se lire e te “riut” shqiptar eshte “lokali”! Kohet e fundit jane shtuar dhe rrjete sociale si Facebook, Google Plus apo Twitter. Por nje faktor tjeter vdekjeprures qe prej vitesh eshte perhapur tek te rinjte shqiptar eshte perdorimi i drogave te ndryshme si marjuana dhe kokaina.

Sigurisht qe kete gjendje nuk e ndihmon as papunesia qe ka mberthyer vendin. Per mos te folur me tej per korrupsionin ne mase.

Votoni ne sondazhin e hapur dhe jepni mendimin tuaj mbi situaten e krijuar! Ne çfare jeni dakort dhe ne çfare kunder.

Un mendoj qe problemi kryesor eshte puna ! Sepse kur nuk ke pune, dhe nuk ke me cfare te merresh, merresh me thashetheme, rrin gjith diten tek ai lokali me 1 kafe dhe lugen ne goje, dhe aty kur nuk ben gje tjeter gjate gjith dites, shoqerohesh me shoqeri te keqe, dhe fillon droga ! Nga droga kuptohet cfare pason… te humb jeta, familja, shoqeria e te gjitha te tjerat… dhe ne fund me 1 fjale te shkon jeta dem.

rinia jone me shume eshte rrezikuar nga keta politikanet tane se sa nga tjera probleme ,po ka dhe tjera shqetsime ,psh shoqeria me ke shoqerohet ,etjtj

mendoj se qendrojn te katerta…megjithse 2 te fundit nuk jan plotesisht ne dore te te rinjve.
problemi kryesor ,mendoj se esht perdorimi i narkotikeve. nisur nga nje studim i ber se fundmi…shifrat e perdoruesve te droges ishin rritur shum me shum kte vit , se sa vitet e tjera ( si mbaj mend si shifer )…duke perfshir moshat 14-25 vjec…
dhe kjo esht vertet shqetesuese , per ata , familjen…dhe gjith shoqerin!!

Jan shum probleme …

majdi , sa gjat qe shprehesh ore…:P…mos u lodh kaq

per mendimin tim, nuk jan as rrjetet sociale as droga as ndo1 e permendur me siper, problemi i vetem qe shkakton dhe kto te tjerat esht edukimi, nqs do te kuptonin rendesin per te mesuar, rendesin qe mos te toksikojn trupin me drog, rendesin qe te merren me pun dhe jo te pin kafe, epo… ka te bej me brumosjen qe kur esht i vogel sepse ato mangesi i shfaqin kto problemet e tjera qe ne u vem fajin (te mendosh qe kte po e thot 1 ne ATE kategori :stuck_out_tongue: )

Une mendoje se eshte papunesia, sepse nga papunesia vijne edhe te tera problemet e tjera si pershembull, vjedhja, grabitja, perdorimi i droges, alkolit, bixhozit, rrjetet sociale etj, se po te jesh ne pune nuk ke as kohe ti besh keto gjera, as pse i ben keto.

olsi , rinia nuk perfshin vetem personat mbi 20 vjec …qe jan te afte te punojn…por qe nga mosha 12…dhe kjo mosh nuk ka si te punoj !!

ne nje far menyre mbeshtes edhe mendimin e momos…edukimi ze nje vend shum te rendesishem ne formimin e kujtdo…!!..

pershendetje : per sa i perket temes doja te thoja qe papunesia luan nje rol te rendesishem ne jeten e njeriut te cfar do lloj moshe.nese nje njeri eshte i pa pune humb inteligjencen dhe eshte i pa fuqishem te arsyetoj veprimet qe ben sepse eshte nen presionin e pa punesise duke mos u zgjatur shume puna eshte jet pa pune sje askush , nese vertet e deshiron punen

persa i perket pergjigjes qe ka dhene labja tek olsi doja te shtoja dhe dicka … nese do ta ndanim rinin shqipetare ne varesi te viteve ateher do te thoja qe ajo mosh qe ka permendur labja ne shqiperi eshte me e mira ne te gjith vendet evriopiane sepse akoma nuk jan duke bere ate cka bejn neper vendet e tjera …

PROBLEMI aha posi po ku do ta kerkojme ket problem . une e kam thene dhe e them politikanet kane qene dhe jane gangrena e ketij populli.kur flas per politikanet flas per shume gjera ,per shembull per politikat qe ndjekin per rinine ,por kujt i plas per ne mo rini .:’(

problemi i rinis se sotme smendoj se ka te baj me politiken por thjesh nje pasim i personalitetit te femijes qe merr nga familaj dhe mdikim i familjes tek femija te con ne rrugen qe zdhedhin te rijt e sotem ne shqiperi

Jam i mendimit se mos edukimi i sakt i femijes duke u nisur nga familia dhe me pas edhe nga shkolla dhe mungesa e hapsirave sportive dhe kulturore cojn rinin drejt lokaleve, gjithashtu mosperballimi i shpenzimeve ditore te femijeve nga prinderit per shkak te papunsis besoj se cojn nje pjes te rinis shqiptare drejt drogave dhe pjesen tjeter te mbyllet neper rrjetet sociale. dhe per munges te te gjitha ketyre besoj se ka faj dhe korupsioni.

mendoj se rinia shqiptare ka shume probleme,dhe nuk mund te specifikohet vec ne nje apo dy,pasi jane te pa numerta,e para eshte pa punesia qe ka 'infektuar" gjithe vendin,pastaj edhe analfabetizmi qe kohet e fundit eshte shtuar ndjeshem,e ka shume,qe per arsye te ndryshme te rinjte tane detyrohen te bejne gjera antilogjore,nese ky shtet nuk ofron vende pune,te nxjerr nga universitet cilesi dhe jo sasi,kam pershtypjen se gjerat do te ishin me mire,dhe mundesite per te rinjte do te ishin me te medha

ai qe kerkon dhe kembengul e gjen nje pune !!!

problem eshte pasiviteti aktiv !!! shqip dembelizmi …

Me fal po nese shteti do te ofronte vende pune…per te gjitha klasat dhe shtresat e shoqerise nuk do te ishin keto kushte qe te rinjte kane sot!..sepse nuk jane as dembela e as pasiv…por jane puntor…(por jo te gjithe,kuptohet)…por e vetmja rruge qe shteti iu ofron…jane:

Vende pune qe shiten mbi 5000 Euro…

Vende pune qe kerkojne nderhyrjen e nje miku…

Njerez qe nuk zgjedhin cilesi…por shohin kush paguan dhe kush ofron me shume…

Ky eshte pra vendi yne…dhe per kete nuk kane faj qytetaret…por shteti…dhe themeluesit e tij…organizuesit…qe mbushin vec xhepat e tyre…dhe populli vuan ne meshire te fatit…

Ti me duket se punon ne sektor privat ,se po te ishe punesuar ne shtet ndryshe do flisje …

te pa aftet gjithmone ankohen se po ju hahet haku, eshte problem i madh shqiptar ky !!!..

Po une ne sektor privat jam…per shkak se ne shtet eshte e pa mundur te kerkosh nje vend pune…per arsyet e permendura me larte…

ama edhe nese do te punoja ne shtet nuk kam arsye te mendoja ndryshe…per shkak te partive…sepse nese e hap gojen te zevendesojne sa hap e mbyll syte…ky eshte shteti yne pra…te kesh frik te hapesh gojen…

Gjithsesi…rinia jone nuk ka vetem keto probleme…por shume e me shume!..

Ke tsh te drejte…po vetem se dhe miku do leke, s’ka me miq tani…i paguan ato 5 mije euro per tu futur ne pune e sa nderrohen partite te heqin…e cfitove ti!!!
se di se kur do te behet ky vendi yne. ne cdo shtet ka vjedhje e korrupsion, por te ne jane hapur fare dhe i thone popullit budalla…
shpresojme per me mire si gjithmone…