Cili eshte Tableti ideal per mua ? Guida e blerjes: Vere 2012!

Akoma nuk keni ndare mendjen per te blere nje Tablet ? Cmimet dhe modelet e ndryshme qe po dalin dita dites ne treg na e bejne vertete te veshtire zgjedhjen. Per kete arsye kemi zgjedhur disa nga Top Tabletet te cilet jane ne trend per kete Vere 2012 dhe qe te ju ndihmojme paksa ne zgjedhjen tuaj.

Tabletet 10 inç

Asus Transformer Pad Infinity TF700 i mbush mire kerkesat e nje perdoruesi me gusto jo dhe aq te larte. Prozessori quad-core Tegra 3 tani vjen me shpejtesine prej 1.6GHz (dhe deri ne 1.7GHz me performance te nje berthame), rezolucioni i ekranit hidhet nga 1,280 x 800 ne 1,920 x 1200 dhe disa ndryshime te vogla ne dizajn. Pra lajmi i mire mbi te gjitha ? Sigurisht, nese akoma nuk e keni blere OG Transformer-in, ky eshte i duhuri.

S’eshte e habitshme te shohim kete djale akoma ne liste. Mbase mund te mos ket qene Tableti i pare ne treg, iPad i Apple arriti nje sukses te madh ne boten e biznesit. Te keni kujdes qe versioni i fundit mund te nxehet pak, por kjo nuk e pengon faktin qe ai ka nje ekran te shkelqyeshem me rezolucion 2,048 x 1,536, prozessor te ri A5 te permiresuar, quad-core grafike dhe sigurisht aplikacionet e shkelqyera dhe mbeshtetje te aksesoreve. Nese Tableti i fundit dhe me i madhi i Apple ju duket qe po ju con xhepat ne limit, paraardhesi i tij eshte akoma nje pllake e mire e teknologjise e cila tani mund te rrembehet me vetem 399$.

Tani eshte radha e Acer. Tableti ka dy kamera, ajo e pasme vjen me kapacitet 5 mega pixel dhe kamera e perparme per te bere video-chat ka 2 mega pixel. Ekrani eshte 10.1 inç dhe ka nje rezolucion prej 1,920 x 1200. Krahasuar me ASUS TF700 ne shume specifika, ky Tablet nuk perulet. Por ka disa mangesi te vogla qe e pengojne ate qe te fitoje driten e gjelbert.

Tabletet 7 inç

Mbase e keni pare ate shprehjen qe: “Kur une bej dicka, sigurohem qe ta bej sic duhet!”. Edhe Google i eshte pershtatur mire me "Kur Google ti hyje tregu te Tableteve, sigurohet qe te tjeret te ngelin sy hapur!". Tableti Nexus 7 u prezantua ne ngjarjen e Google I/O dhe fillimisht te gjith ishin te habitur se cfare do te na thoje Google me te. Tani gjithcka eshte zyrtare, me ne fund mund ti shihni edhe specifikat reale te ketij Tableti. Prozessori vjen nga nVidia me kapacitet 1.2GHz quad-core Tegra 3, 1GB RAM dhe deri ne 16GB kapacitet per ruajtjen e te dhenave, nuk eshte se ka dhe aq ndryshim te madh ne krahasim me disa nga konkurentet e vet me te medhenj dhe me te shtrenjte. Shtoji ketij Tableti Sistemin e ri Operativ Android Jelly Bean dhe sherbimin e ri Google Now, nuk mbete tjeter te themi, vec se “ju jeni gati per t`u nisur”.

Nese jeni nje fans i industrise se Samsung, por qe preferoni dicka me te lehte te mbani posht duareve tuaja, atehere zgjedhja eshte Samsung Galaxy Tab 7.7. Mund te themi me goxha bindje se ne rishikimin e meparshem te Tableteve, ai ishte me i miri ne serine e 7 inçeve dhe ky mendim nuk ka ndryshuar ende. Jetegjatesia epike e baterise dhe ekrani briliant S AMOLED Plus me prozessorin dual-core, 1.4GHz Exynos e ben kete Tablet nje Android tour de force. I gjithe ky kualitet vjen me nje cmim, por sidoqofte ai nuk eshte metaforik. Nese doni Top Specifika, parapergadituni te paguani Top Euro :D.

Me heret cmimi i Kindle Fire e beri ate me atraktiv dhe krahasuar me Galaxy Tab 7.7 (dhe bile iPad) edhe me ekstravagant, por Nexus 7 ja preu shpresat ne mes. Specifikat e Kindle Fire mbase do duken si pa gjalleri nese e krahasojme me armiqte tij, por ai akoma ka nje shume per te ofruar. Per fillestaret ai ka sherbimin e Amazon te integruar, cka do te thote qe keni qasje te lehte tek E-Books (librat elektronik), muzika dhe te gjitha gjerat e tjera qe mega-shitorja online i shet. Supozimi, natyrisht qe ju nuk mendoni te qendroni ne nje vend te rrethuar dhe pa qasje ne Android ngaqe ai eshte teper version i pershtatur i platformes se ciles nuk e lejon qasjen ne shitoren e vete Google Play. Kjo do te thote se nese doni nje Tablet sa per te konsumuar permbajtjen dhe per te bere nje lloj ndryshimi ne xhepin tuaj, atehere Kindle Fire mbetet Tableti i ngurte.

Buxheti

Me ne fund doli ne shitje edhe Nexus 7 Tablet nga Google. Ai erdhi ne dy versione dhe ndryshimi i vetem tek ato eshte kapaciteti per ruajtjen e te dhenave, njeri qe vjen me 8GB dhe tjetri me 16GB. Nexus e kalon Kindle Fire-n pothuajse ne te gjitha kategorite, thjesht shikoni specifikat me siper dhe do ta kuptoni edhe vete. Trumpeta e Amazon gjithmone ishte e mbushur me permbajtje, por krahasuar me Google shancat bien nje per nje dhe sidomos ai Jelly Bean i fundit qe duket fantastik ne Nexus 7.

Kur Jeff Bezos dhe skuadra e tij ishin duke planifikuar per tu futr tregut te tableteve, cmimi final ishte padyshim me rendesi te madhe. Duke u lansuar me vetem 199$, Kindle Fire ishte Tableti per ata te cilet nuk donin tja dinin per disa specifika me te larta. Natyrisht ky nuk eshte me i vetmi Tablet me kete cmim te ulet. Por dhe ndoshta me e rendesishmja, ky nuk eshte nje tjeter Tablet i lire. Katalogu i librave, muzikes dhe aplikacioneve te Amazon me gjtih kualitetin e ndertuar fort dhe ekranin e bukur e ben kete shtate inçesh nje gezim miqesor te xhepit. Nje gje eshte e sigurte, edhe pse: do te jete interesante te shohim se si do t`i pergjigjet Amazon sfides se vendosur nga mbi te nga Google.

Nese Galaxy Tab 7.7 e zgjoi shijen tuaj te Tableteve Korean, por cmimi i larte i shuajti frymezimet tuaja, kjo e gjitha nuk eshte per t`u humbur. Galaxy Tab 2 7.0 ofron nje experience te shkelqyeshme te ICS por pa renkimin e cmimit te larte. Ne rishikimet e bera, prozessori dual-core 1GHz TI OMAP u pershtat mire me versionin e fundit te Android dhe po aq mire edhe ekrani 1,024 x 600 LCD i cili eshte i njejti i perdorur edhe ne shume premium Galaxy Tab 7.0 Plus. Mbase ky nuk mund te ofroje te njejtat kenaqesi si Nexus 7, eshte akoma nje Tablet qe ja vlene me vetem 250$ nese po shikoni per nje cmim me te arsyeshem. Edhe Ice Cream Sandwich punon mire ne te.

Nese ju pelqen te keni nje Tablet me ekran te madh dhe akoma me mire me nje cmim te arsyeshem prej vetem 350$, Iconia Tab A200 eshte me shume se nje “shikim i shpejte”. Ai eshte 10 inç dhe ka nje rezolucion prej 1,280 x 800 dhe nje prozessor dual-core 1GHz Tegra 2 SoC dhe Android 4.0.

Cfare mendimi keni per kto Tablet ? Cili eshte i preferuari juaj ? Shkruani komentet tuaja dhe jepni edhe ndonje ide mbi ndonje tjeter…

per Lirenti.com, iceman 2012

Nje tjeter teme e qelluar! Sepse vertet me gjithe keto tablete qe jane ne treg, zgjedhja eshte nje caos i madh!

Shpjegime te sakta per ata qe duan te blejn nje tablet kete vere :slight_smile: