Cili parfum i takon shenjes suaj te Horoskopit?...

Nëse jeni në dyshim se cilin parfum të zgjidhni, lexoni se çfarë ju këshillon horoskopi.

DASHI

Sikur të përshkruheshin parfumet me imazhe, Dashëve do t’ju përshtateshin parfumat e lidhur me ngrohtësi, gjallëri dhe aventura. Ky parfum do duhej të rrezatonte pranverë, përkatësisht eksplozivin e aromës dhe ngjyrave, në formën e energjisë të koncentruar, që bën thirrje për joshje.

Përbërja: Vajra aromatike të agrumes, erëza të luleve dhe orientale, mbi të gjitha të thjeshtë dhe të freskëta.
Bimët dhe pemët: manaferrat, kedri, bredhi, agrumet, kafea, qimnoni, erëzat orientale, lulet, duhani, rigoni, piperi, lëng kaktusi.

Parfum juaj ideal: Boucheron B

DEMI

Demi është një shenjë e tokës, dhe kur janë parfumat në pyetje kjo do të thotë hulumtim, freski dhe butësi. Aroma që simbolizon këtë shenjë është, siguria dhe natyra. Demi është person i matur dhe i qetë, i cili zgjedh parfume diskrete pranverore, nga bari i freskët dhe lulet e livadhit. Demi dëshiron që parfumi i tij të jetë autentik.

Përbërja: aromat e luleve dhe frutave.

Bimët dhe pemët: Rose, orkide, zymbyl, zambak, magnolia, manaferra aromatike, luleradhiqe, rozmarinë, trumzë, luleshtrydhe, raspberries, fiq.

Parfum juaj ideal: Jeanne Lanvin

BINJAKËT

Si një shenjë e parë ajrore e zodiakut, Binjakët duan lirinë, delikatësinë dhe aromën e freskët. Parfumi që i përshtatet kësaj shenje të zodiakut, është imazhi i një dite të bukur pranverore, vitaliteti, rinisë, disponimi i mirë dhe shkujdesja.

Përbërësit: agrume, pyjet me gjelbërim të përjetshëm, notat e lehta të luleve.

Bimët dhe pemët: anise, portokalli, limoni, zambaku, mimoza, narcisi, vanilja.

Parfumi juaj ideal: Ange ou Demon by Givenchy

GAFORRJA

Parfumi që karakterizon këtë shenjë është ai i kujtimeve të bukura, diçka e ëmbël dhe marramendëse. Kjo shenjë e zodiakut i zgjedh aromat e thjeshta, sepse parfumin e shohin si vazhdim të vetës.

Përbërja: nota të luleve dhe ujit, vanilje.

Bimët dhe pemët: trëndafili i bardhë, kamomili, zambaku, narcisi, lulekuqet, lulet e portokallit, limoni, kallami, algat, palisandëra, kokosi, bajamet, vanilja.

Parfumi juaj ideal: Emilio Pucci Vivara Variazioni

LUANI

Kjo është një shenjë që shkëlqen si dielli. Prandaj, notën aromatike që e zgjedhin, kurrë nuk është banale dhe mund të krahasohet me eliksir të dashurisë. Luanët i duan parfumet dehëse dhe intensive, kurse aromat i’u shërbejnë për dekorim, e cila e zbulon imazhin e shkretëtirës, savannas, ekzotike, ngrohtësi dhe ndjeshmëri.

Përbërja: Kombinimi me kujdes i dozuar me parfumin e luleve e agrumeve dhe erëzave orientale.

Bimët dhe pemët: drurët e sandalit, drurët e ullirit, pylli afrikan dhe oriental, gështenjat, pishat, dëllinjat, kanella, luledielli, limoni, portokalli, kamomila, mimoza, lotusi, shafrani, jasemini, zambaku.

Pasrfumi juaj ideal: Obsession by Calvin Klein

VIRGJËRESHA

Kjo shenjë ka nevojë për shumë kohë për të gjetur notën për vetën e tyre. Parfumi duhet të jetë i matur dhe delikates.

Përbërja: përzierje e notëve të frutave, mjaltës, piperit dhe livandos.

Bimët dhe pemët: anise, rozmarinë, trumzë, trëndafil i egër, bajame, lajthi, boronica, temjan dhe pyjet e lisave, liken, myshk, ftoj, fik, livando, kumbulla, mandarinë, nektarinë, mollë, karamel, dardhë, grejpfrut, çaji jeshil.

Parfumi juaj ideal: Shalimar by Guerlain

PESHORJA

Me peshorën udhëheq Venusi, ajo është e butë dhe romantike. Parfumi ideala është përzierja e aromave sensuale dhe aromës së ëmbël.

Përbërja: Nota të luleve dhe të frutave, vajra aromatike, agrume, vanilje, erëza orientale.

Bimët dhe pemët: trandafilat e bardhë dhe të kuq, tulipani, hibiskusi, jasemini, lule portokalli, badem, molla, qershia, mango, avokado, druri i ullirit, kumbulla, orkidea e bardhë, kedri, boronica.

Parfumi ideal: Vera Wang Princess by Vera Wang

AKREPI

Akrepat me parfumin e tyre, është supozuar që të ngjallin emocionet dhe pasionet e notave të saj të mahnitshme dhe të ngulëta. Kjo shenjë e zodiakut përmban aroma sensuale, dhe fillimisht ajo ju ngulitet si foto dhe pastaj aromën e ndieni si një shpërthim vullkanik.

Përbërja: lule, nota ujore, vajra aromatike, erëza orientale.

Bimët dhe pemët: anise, dru sandali, manaferra, speca, basil, kanellë, kafe, duhan, xhenxhefil, hibiskus, liken, myshk, piper, orkide të kuqe, lëng kaktus, tulipan.

Parfumi ideal i juaji: French Lover Pierre Bourdon

SHIGJETARI

Kjo shenjë e zodiakut vdes për të udhëtua, kurse parfumi që i përshtatet këtij, vetëm duhet të na përkujtoj lirinë dhe aventurat, si dhe na tregon anën e tyre të egër.

Përbërja: nota të luleve orientale, vajra aromatike dhe ekzotike.

Bimët dhe pemët: dru sandali, bambu, kanellë, manaferra, mango, rrëshirë pishe, vanilje, dru kedri, limon, gështenja, piper, rozmarinë, rodhe, karafilë, hibiskus, orkide.
Parfumi ideal i juaji: Dior Hypnotic Poison

BRICJAPI

Bricjapi pëlqen aromë delikate dhe të freskët, që shpesh ngjajnë në malet, freskinë e kodrave dhe pishave.

Përbërja: vajra aromatike, erëza orientale dhe agrume.

Bimët dhe pemët: zambakët, manaferrat, karafili, shtarë, kedri, limoni, selvia, eukalipti, ferns, gjethe fiku, liken, myshk, çaj jeshil, dëllinjë, kaktus, aloe vera, rozmarinë, trumzë.

Parfumi ideal: L’Instant Magic by Guerlain

UJORI

Planeta sundimtare e kësaj shenje është Urani, i cili sjell revolucion dhe modernitet. Ujori nuk mund të jetë i kënaqur me vetëm një parfum, por ai duhet të jetë një përzierje e parfumave. Parfumi ideal është si një imazh i udhëtimit, hulumtimit, shpikjes dhe të papriturave. Kjo është një eliksir i denjë i alkemisë së madhe!

Përbërja: nota aromatike të agrumes, livandos dhe vaniljes.

Bimët dhe pemët: temjan, fier, rrëshirë, humus, livando, rozmarinë, agrume, limon balm, dru sandali, orkide, violet, gentian, plep, thupër.

Parfumi juaj ideal: Cerruti Cerruti 1881

PESHQIT

Peshqit shpesh kërkojnë parfumet që shkaktojnë ëndrra, butësi, ndjeshmëri, freski dhe romantikë. Atyre u pëlqen të ndjekin trendet. Janë të drejtuar drejt shijeve të përziera dhe të buta, parfumeve qetësuese.

Përbërja: një përzierje e ujit, notave të lules orientale me notat e vaniljes aromatike.

Bimët dhe pemët: lotusi, limoni balm, zambaku, karafili, kaktusi, vanilja, alga deti, jasemini, eukalipti, narcis, orkidea dhe zymbyli.

Parfumi juaj ideal: Star Rem reminiscencija

BINJAKËT

Si një shenjë e parë ajrore e zodiakut, Binjakët duan lirinë, delikatësinë dhe aromën e freskët. Parfumi që i përshtatet kësaj shenje të zodiakut, është imazhi i një dite të bukur pranverore, vitaliteti, rinisë, disponimi i mirë dhe shkujdesja.

Përbërësit: agrume, pyjet me gjelbërim të përjetshëm, notat e lehta të luleve.

Bimët dhe pemët: anise, portokalli, limoni, zambaku, mimoza, narcisi, vanilja.

Parfumi juaj ideal: Ange ou Demon by Givenchy

po e lexoja me shpejt , qe te gjeja vaniljen…dhe e gjeta ne fund hahahaha…(y)

Kete Cerruti 1881 se kam provuar ndonjeher! Te shofim nese me pelqen :smiley:

sheqyr qe e gjete se u bem dhe ne merak:roll:

Fixxxx :D…