Çmëndet Google - Homepage e Gabuar

“Çmëndet” Google

Diçka e cuditshme ka ndodhur për ata që i janë drejtuar mbrëmjen e djeshme nga territori i Shqipërisë motorrit të kërkimit “Google.com”.

  Ata që e provuan patën të njëjtin fat: Në vend të “Google.com”, faqja drejtohej automatikisht te “Google.rs”.

“Google.rs”, është versioni serb i motorrit më të vizituar të kërkimit “Google”.

Nuk dihet nëse ky ishte një vendim i “Google”, gabim elektronik apo sulm pirat.

Sipas statisikave jo zyrtare “Google.com” është faqja më e vizituar në Shqipëri.

Dicka e ngjashme me ndodhi edhe mua mbreme ne darke …
Doja te istaloja chrome ne nje PC dhe e kisha te pamundur ta zbrisja nga google.com nepermjet IE.
Mendova se ishte ndonje difekt i IE por paska qene diku tjeter puna…

kjo ka ndodhur ne Kosove vitin e kaluar! Dhe jo vetem per pak kohe, por per 1 kohe te gjate ka qendruar ashtu! Me sa u tha, problemi ka qene tek Provideri, IPKO, Kujtesa… qe ata merrnin rrjetin nga Serbia dhe per kete ka ndodhur ajo! Por tani Kosova e merr Rrjetin nga Shqiperia :slight_smile:

Google dhe jo vetem, bashkangjit disa numra IP me nje shtet te caktuar dhe sipas IP-se ajo shfaq faqjen e pare (ose dhe bazuar ne gjuhen e shfletuesit).
Google.com ne pergjithesi, apo google.it apo google.es etj. Por shpesh here keto IP, mund te jene ta gabuara dhe nuk i perkasin shtetit ne fjale dhe ketu shfaqet gabimi nese vizitoni Google.com dhe nuk keni caktuar preferencen e gjuhes!

edhe mua me ndodhi ,por u detyrova te shkarkoj firefox anglisht ,nga shqip qe ishte ,dhe problemet moren fund

Thjesht mund te kishe zgjedhur gjuhet tek Google.com

Nese nuk e dini, opsioni tjeter qe i jep gjuhen nje faqe, google.com facebook.com twitter.com lirenti.com eshte gjuha e shfletuesit!

Gjuha e pare qe vini tek Languages ne shfletues, do te shfaqet si gjuha kryesore e webpage. Nese nuk eshte e disponueshme do te vazhdoj me te dyten e keshtu me radhe :slight_smile:

Problemi qendron,se kur ti futeshe tek google.com,nga shqiperia ajo te shvendoste automatikisht ne google.rs,edhe sikur gjuhen ti ta kishe bere gjermaisht etj,etj,edhe sikur ti te klikoje tek google.it perseri te shvendoste tek google.rs,pra nuk ka lidhje me gjuhen,por kjo gje nuk i ka palqyer shume personave sidomos Hacker-ave shqipatere,problemi qendron se google i din shume mire si funksionojn keto gjera ,pra ishte gabim i google apo dicka tjeter!!!???

Por nese klikoje tek Google.com in English, kalonte apo rrinte perseri .rs?

sepse siç tha aliu, eshte nje gabim i gjuhes!

Jo Reno jo,ku do qe te klikoje dhe cdo gju te vendosje .en,.it etj etj,ajo te transferonte tek .rs. :),personalisht nuk mendoj se eshte gabim i googles.

Aha e kuptova :!:

por veshtire te nderhysh ne serverat e Google!

Jo une them e ka bere google vet,por jo qe ka qene gabim,arsyeja ? nuk di ta them.:slight_smile:

e bera ket pune se mendova mos ishte probemi i softit

me cmendi edhe mua google chroma tani me hap home page https://search.babylon.com/?affID=112059&tt=060612_6_&babsrc=HP_ss&mntrId=bc948c970000000000000011256992e9 edhe pse te settings kam te ven qe te hapet si home page kete…https://www.google.com/ nuk e di si ta heq kete se me acaron…

Hyn ne Control Panel pastaj Uninstall programs dhe gjeje ate Babylon Toolbar qe e ke instaluar dhe beji uninstall dhe ne chrome pastaj tek Settings, fute Homepage qe deshiron dhe nuk do dali me ajo e Babylon :wink:

iceman cudia me e madhe eshte se babylon nuk eshte te control panel si programet e tjera qe ti bej remove… nuk e gjej ne asnje vedn te ruajtr ate dreq babylon … as folderin e ti te program and files nuk e gjej…

Ndoshta ke instaluar ndonje program tjeter dhe ky te ka kerkuar te instalosh Babylon Toolobar, nese nuk e gjen tek cPanel me siguri e ke tek Opcioni i Chrome Settings–>addons–> Babylon dhe qe aty mund ti besh remove

Kur e heq babylon mund te vesh perseri google si homepage nga settings te chrome, edhe pse me babylon mund ta nderroje pa problem ne google, klm