Dashuria e vertete zgjat tere jeten

Shkencetaret kane zbuluar se dashuria e vertete mund te zgjase gjithe jeten. Ata kane studiuar trurin per te kuptuar per sa kohe zgjat dashuria mes cifteve.

Perfundimi ishte se njeriu mund te kete nje dashuri, qe zgjat sa jeta. Duke studiuar trurin, shkencetaret e Stony Brook University ne Nju Jork, kane zbuluar se tek disa cifte pasioni nuk zbehet, edhe pas 20 vjetesh te kaluara bashke dhe eshte po aq i madh sa ne fazat e para te dashurise.

“Sunday Times” shkruan se eshte studiuar truri i cifteve qe kishin kaluar 20 vjet bashke dhe eshte krahasuar me ate te personave te sapodashuruar.

10 perqind e cifteve te vjeter kishin te njejtet reaksione kimike kur tregonin fotot e te dashurve te tyre, me ata qe sapo kishin nisur nje lidhje. Sipas kerkimeve te meparshme, romanca ne nje lidhje zbehet pas 15 muajsh dhe pas 10 vjetesh pasioni eshte shuar. Studimi del kunder pikeveshtrimit tradiconal, se dashuria zbehet me kalimin e viteve.

interesante ky studimi. ehhh cben dashuria :zemer:

Shpresoj qe te kete me shume si kjo , se ne ket kohe sa vjen dhe çiftet ndahen sa me shpejt …

Shpresoj qe dhe ajo e imja mos te zbehet kurre :smiley: :zemer:

dashuria e vertet sgjat gjithe jeten besoj . sepse njeriu qe do me te vertete me zemer sakrifikon gjithmon dhe ne cdo rast !

Interesante dhe une besoj te dashuria qe ndikon ne zgjatjen e jetes,njeriu po nuk pati dashuri flas nga cdo aspekt jo vetem nga ai seksual eshte si peshku pa uj si i thone,sepse dashuria i jep shprese dhe jete njeriut, :zemer:

Ndoshta jo me vite sepse jo vetem vitet e bejne jeten por me kualitet te jetes besoj se po,njeriu kur dashuron eshte njeri me i mire,me i but,dashuria te bene shume me te mire se ti qe e njef veten,por vitet nuk ti rrit nuk besoj kete gje

qe dashuria te zgjate tere jeten duhet te dish ta mbash gjalle dhe te krijosh emocione te reja gjithmone. ajo eshte e vertete perderisa e ndien, por nuk mund te zgjase, po nuk pati perkushtim.

Po eshte e vertet qe dashuria e vertet zhgjate tere jeten
Thone se dashuria e madhe perfundon me ndarje por seshte e vertet se dashruia e madhe nuk perfundon fare