Derbi i Madh i Serise A - Fitorja i Buzeqesh Skuadres se INTERIT

Eshte zhvilluar te dielen ne stadiumin Giusepe MEACA. derbi i madh i seris A. i cili eshte fituar per te disaten her radhazi nga skUdera e interit. ndeshja ka qen e nje nivelli mbi mesatare. ku ne fillimin e ndeshje kemi pare nje inter te frikshem per rreth 20 minuta eshte gjendur vazhdimish per para poretes e dides i cili ka ber nderherje vendimtare ne 3 - 4 raste te interisteve
por kete gje nuk mundi ta bej ne minuten e 11-te kur sulmusi zi kalter MILITO gjuan nga karhu i majte pas dylluftim me mesfushorin kuq e zi abate, dhe e dergon topin ne fund te rrjetes, vrulli interisteve nuk do te ndalej ketu pasi ata vazhduan te shperdoronin dhe mundesi te tjera. ne minuten e 27 skuadra e interi ndershkohet me dy kartona i pari i verdhe i mar nga braziliani Lucio. per protesta te vazhdueshme arbitri i ndeshjes ka ndershkur me karton te kuq dhe holandezin shnaider. nga ky momente skuadra e milanit mer frenat e ndeshjes ne dore duke krijuar shum raste per shenim por me finalizime te gabuara. pjesa e pare perfundon 1me 0, ne pjesen e dyte kemi nje milan qe futet fuqishem ne fushe per te kerkuar golin e barazimit. duke krijuar nje mori rastesh, por nuk mundi te gjente rrugen e rrjetes. skuadra e interit kercenon rezikshem me an te kunedrsulmit por maqedonasin Pandev do ta ndalonte vetem shtylla e djatht pingule e portes se milanit. nuk kalojn shum minuta dhe pandev ndeshkon milanin per her te dyte ke te rradhe me nje goditje denimi nga jasht zones, ka gjetur ne befasi portierin e milanit e ka derguar topin per her te dyte ne rrjete. me nje super gol. perpjekjet e milanit per te ndryshuar dicka kan qen pa sukses. vetem ne minuten e 92-te milani ka mundesin te shkurtoj diferensce. me an te nje penalltije lucio prek topin me dore brenada zones dhe arbitri akordon penallti dhe ndershkon kete te fundit me kartonin e dyet te verdhe duke e nxjerr jasht loje, por rezultai i takimit do te mebete 2 me 0 pasi braziliani ronaldini gabon nga pika e bardhe. pret portieri i interin. keshtu shkuadra zi kalter fiton ndeshjen me milanin dhe vazhdon e qete kryesimin e seris A DUKE THELLUAR DIFERENCEN NGA MILANI NE 9 -T PIKE.

me shum fat e fitoj interi. swe nuk donte me hy goli per milanin