Detit...Alexander Pushkin

Detit

Ty s’te braktisa asnjehere
Kur isha qete,a ne merzi…
Te pershendeta zemer gjere…
Me vargun tim te ngrita atehere…
TY…me te zjarrten poezi…

Dhe ti me prite…thirre heshtur…
Pas teje zemra sa s’mu cmend…
i frymezuar i magjepsur
Kam ndenjur une ne bregun tend….
Ndonjehere qan kaq I trishtuar
Shpesh here leshohesh si kushtrim…
Dhe une pran teje duke shkruar….
Ta degjoj zene me permallim….

Po zerin tend e doja shume…
Gjithe ata tinguj si ne hon,
Kur qetesia mbreteron…
Dhe ti…I teri zjen ne shkemb!..