Dhuna ndaj femres!?!?!?!?!

Pershendetje!!

Sapo lexova ne nje gazete shqiptare qe fliste per nje grua qe ishte dhunuar nga ana fizike dhe ajo morale per vite me radhe nga bashkshorti i saj!! :evil:

Dicka qe sduhet lejuar nga asnje por ja qe ndodhin per shume arsye qe nuk kuptohen!

Cfare mendoni ju per kto kto njerez qe ushtrojne dhune ndaj pjestareve te familjes e akoma me shume ndaj femrave???
Pse pikerisht nje mashkull mundohet te tregoje forcen kundrejt nje femre qe normalisht dihet, se vete natyra i ka dhene mashkullit forcen??
Ja vlen te sakrifikosh jeten e te jetosh me frike cdo cast nga njeriu qe eshte supposed te te mbroje e respektoje gjithe jeten??

Jepni mendimet tuaja!

mentaliteti dhe mangesia ne kulture ka ndikimet e veta.Une nuk mund ta imagjinoj qe partneri im te kete mungese respekti ndaj meje, fakt qe nuk ndodh asnjehere, sepse ne radhe te pare une respektoj veten time, shumica e grave shqiptare nuk respektojne veten ndaj dhe ndodhin te gjitha keto. Ju do te thoni kush nuk respekton veten? po nqs heren e pare qe ka ndodhur mungesa e respektit gruaja e ka toleruar kjo do te thote se nuk ka treguar respekt ndaj vetes se saj dhe me vone ai e ka bere rruge.

une vertet jam mashkull por jam shume dakort me mendimin e kuklles. nuk varet e gjitha vetem tek tolerimi, tolerimet duhen per me vent dhe pa cenuar intersat e paleve.
mentaliteti dhe edukimi zene nje pjese te madhe ne te tilla raste, por ka dhe raste kur profesor doktore apo avokate ushtrojne dhune fizike dhe psikollogjike.
per krijimin e karakterit te ketyre tipave varen shuem faktore si psh: menyra se si eshte rritur ne familje, rethi shoqeror dhe natyra e njeriut ka te bej ne kete aspek.

ky eshte mendimi im

poligrafist nuk eshte e thene qe profesori doktori te jene njeres me kulture, jane me shkolle por jo te emancipuar, emancipimin ta jep deshira familja shoqeria, dhe ka nga ata meskinet me shkolle qe jane dhe arogante.

[b]Dhuna ndaj Femres tregon injorancen e atij mashkulli qe ben kete veprim te ulet :x

Nga ky mashkull qe ben kete veprim mund te presesh cdo gje te keqe nga Ai[/b] :evil:

Per mendimin tim sduhet te kete as dhune mendore se femra eshte shum delikate.

mendimi im esht se femra mendon shume per familjen e saj. kur nje grua eshte dhunuar fizikisht nje here thote : kete here po e fal sepse e dua . nese eshte dhunuar 2 here thote : po e fal per hatrin e femijeve . kur dhunohet tre here e me shume mendon : me duhet te ul koken sepse flasin bota .keshtu qe burri e kupton se e ka nenshtruar gruan e vet dhe e ben rruge. ne shqiperi megjithese kane ndryshuar sado pak koherat akoma ndeshemmi me mendimin se gruaja duhet ti neshtrohet te shoqit megjithese kjo nuk eshte aspak e drejte. nena mendon shume per femijet e vete keshtu qe i nenshtohet dhunes se bashkshortit te vet per te mos rritur femijen apo femijet pa baba . ne shqiperi nuk eshte perhapur shume organismat shteterore te cilat luftojne per te drejtat e gruas. shume e shume gra jane rrahur apo keqtrajtuar nga burrat e tyre dhe ato nuk kane folur me asnje . mendoj se burri tregon trimeri me gruan e vete sepse nuk i ben dot balle nje problemi qe mund te kete ne shoqeri ne pune apo diku tjter dhe i tregon forcen e tij dikujt qe eshte me i dobet se vetja : gruas se vet ( apo femijeve te vet ne disa raste) . une mendoj se gruaja nuk duhet te nenshtrohet dhe mos te mendoje aspak se cfare do te mendoje bota nese kjo e fundit do te divorcohet sepse nuk eshte bota qe ha drurin dite per dite , te shahet e te poshterohet dite per dite por eshte nje grua qe mendon dhe durron gjithe streset dhe dhimbjet e cdo dite qe vjen.

Egzistojne fenomene te tilla…per te cilat flitet c’do dite…dhe eshte per te ardhur keq,sepse meshkujt shqiptare…mund te them me bindjen e plote…se e kane nje nder “dhuntite”,qe ju ka falur natyra!

dhuna eshte vrastare,e sidomos kur kemi te bejme me dhune psikologjike,e cila eshte me e dhimbshme ndonjehere se ajo fizike…

eshte per te ardhur keq,se si mban kjo toke te till persona…per te cilet uroj qe zoti te kete meshir,ne ate hapsire ku meshira duhet sa fryma qe marrin…!

jan ajo kategori njerzish qe forca u qendron mbi nerva e muskuj … e jo mbi zemer…!.per mua …jan njerez te dobet…kerkojn te gjejn triumf…perball nje sfide te fituar… vazhdimisht…sikur te ishin te varur prej saj…sepse e vetmja gje per te cilen mund te krenohen … eshte dominanca…agresiviteti…!..si menyr per ti dhen nje vend te deshiruar vetes … ne shoqeri , familje, dhe ne fund ne jeten e nje femre…:@…

jo dhunes ,vetem lule !!!

jo me larg se mbrem pash kte video https://www.youtube.com/watch?v=b0kxbhnEurw …dhe me ka rrengjethur mishin…me ka ber te perlotem .
nuk kam fjal per ta pershkruar…kenga flet vet…

Sa raste te tilla degjojme c’do dite…plus atyre qe degjojme…sa raste ka qe nuk i degjojme?..

Eshte vertet per te ardhur keq…

Eh…pasi lexova nje liber qe fliste per statusin e gruas ne lindjen e mesme…thash…o zot sa larg qe jemi nga ai realitet aq i hidhur…
ku burri e rrihte gruan per gjen me te vogel…nese si pelqente ushqimi ja mbushte gojen me gure…ja thyente dhembet…e kush e di sa e sa tortura te tjera…edhe nje kafsh nuk trajtohet ashtu…

uuuuuuuuuuuu cfare thuaj moj aman!..:o

Edhe une e kam lexuar nje liber te till…por behej fjale per dhune verbale jo fizike…qe eshte shume here me e hidhur se kjo…

Gruaja kudo ne bote eshte e nenshtruar…asnjehere nuk eshte vetvetja…te jete e lirshme dhe ta thote mendimin e saj sic e ndjen…ose do ndalohet nga burri…ose per hir te shoqerise…

por qe keto tipe grash jane ato gra qe jetojne ne vende te humbura…dhe i nenshtrohen fatit si t’iu vij…jeta evulon…dhe gjerat ndryshojne…

femrat kane filluar te ndihen me te pa varura…por qe edhe kjo ka koston e saj…pasi kam degjuar raste kur gruaja ndahet nga burri…

dhe ai te nesermen ia leshon me plumb ballit…eshte kulmi…cfare nuk degjon…si ai 80 vjecari qe i preu koken 20 vjecares…o zottttt

per nje femer te pa shkolluar , dhuna verbale nuk esht gje ne krahasim me ate fiziken…ku i thyhen brinjet…e i mbushet goja me gjak…
me vjen shum keq per kto femra per zotin…edhe frymemarrjen e kan te programuar nga dikush tjeter… nuk jan tamam si qeniie njerezore…me plot te drejtat qe mbart kjo fjal…po jan te destinuara te vuajn perjet…e me e keqja…ta mbajn perher te fshehur…kte vuajtje
ndoshta shumica se beson qe egzistojn femra te tilla…por jan shum…jashtzakonisht shum…

s’je burr nese çon dor n’femen!

//youtu.be/6O4WaeTB7WQ

Vetem ketij dhe shokeve te tij u lejohet dhuna ndaj femres :slight_smile: :angel: