Disa keshilla se si ta pasurosh martesen tende.

Dikush ka thene se ndryshimi midis kohes kur ke rene ne dashuri dhe marteses, eshte i njejte me ndryshimine fotove ne nje katalog. Ne fakt, nuk duhet te jete gjithnje keshtu. Autori Steve Stivens na ofron keto keshilla:

[b]“Fillojeni diten gjithnje me nje puthje …

mos e hiq kurre unazen e marteses nga gishti …

dilni ne ‘takime’ te rregullta me njeri-tjetrin …

pranojini ndryshimet qe keni …

jini te sjellshem …

jini te bute …

bejini njeri-tjetrit dhurata te vogla …

buzeqeshni shpesh …

prekni …

flisni rreth endrave tuaja …

adoptoni nje kenge si kengen tuaj …

perkedhelni shpinen e njeri-tjetrit …

qeshni se bashku …

dergojini kartolina njeri-tjetrit edhe pa arsye …

bej ate qe i pelqen partnerit tend perpara se ai/ajo te ta kerkoje …

meso qe te degjosh ate qe nuk po thuhet …

inkurajoni njeri-tjetrin …

bej gjerat sipas menyres se tij/saj …

bejini komplimente cdo dite njeri-tjetrit …

merre ne telefon gjate dites …

ngadaleso hapin kur jeni duke ecur …

kapuni per dore …

pyete se cfare mendon ne lidhje me gjera te caktuara …

kini respekt …

gjithnje ofroi mireseardhjen partnerit tend kur vjen nga puna …

perpiqu te kesh nje pamje te mire …

shkeljani syrin njeri-tjetrit …

festoni bashke ngjarje te shenuara …

meso qe te kerkosh ndjese …

fal me shpejtesi …

organizoni ndonje fundjave romantike …

pyet: “Cfare mund te bej qe te ndihesh me i/e lumtur? …

ji pozitiv …

ji i kendshem …

reago me shpejtesi ndaj nevojave te partnerit tend …

flisni rreth dashurise tuaj …

kujtoni momentet e vecanta qe keni kaluar bashke …

trajtojini miqte apo te afermit e partnerit/es me miresjellje …

dergojini lule per diten e Shen Valentinit dhe per pervjetorin e marteses …

kur je gabim mos hezito qe ta pranosh …

ji i ndershem ndaj nevojave seksuale te partnerit …

shihni se bashku perendimin e diellit …

thuajeni shpesh shprehjen “Te Dua” …

kurre mos bini per te fjetur te zemeruar …

perfundojeni diten me nje perqafim …

mos hezitoni per te kerkuar ndihme profesionale kur ju nevojitet …

dhe mbi gjithcka lutuni perdite per (dhe me) njeri-tjetrin.[/b]

Besi 07

bravo, per te gjitha qe ke shkruar.

ta lexojne burrat kete se ata neglizhojne :stuck_out_tongue:

kuklle jo te gjithe

Emaus ma bere mishin puckuriza puckuriza :smiley:

[quote=PoLiGrAfIkSi";p="6233]kuklle jo te gjithe

Emaus ma bere mishin puckuriza puckuriza :D[/quote]

Po pse :smiley: kaq i bute dhe i ndjeshem je? Uroj qe te besh dhe te ti bejne te gjitha keto se duhet te jesh djale i mire :wink:

[quote=kuklla";p="6226]bravo, per te gjitha qe ke shkruar.

ta lexojne burrat kete se ata neglizhojne :P[/quote]

Ej, eshte e vlefhme edhe per vajzat gjith kjo permbledhje, kupton?
Vajzat jane me te ndjeshme dhe ndjenjat i shprehin me dukshem, me qarte. Kurse meshkujt jane me te forte dhe nuk e japin shume vehten. Por ta garantoj se edhe meshkujt kane shume nevoj per te gjitha keto.
Prandaj keto keshilla t’i degjojne mire meshkujt dhe femrat, qe lidhjet e tyre perkatese te mos vuajne te pakten nga drejtime qe mund te shmangen fare lehte thjeshte duke ndjekur keto qe ka shkruar EMAUS.