Disa menyra per te stervitur kujtesen

Kohet e fundit spo kujtoni ku i lini sendet!? Harroni se ku keni vendos gjerat? Nese eshte keshtu, keto jane disa teknika mjaft te mira per te stervitur mendjen!

Krahasoj me imazhe
Truri kujton me shpejt nje imazh sesa nje emer. Keshtu bashkangjisni emrat me imazhe.

Jo, rutines
Ndryshoni rruhen qe ktheheni ne shtepi, doren me te cilen lani dhembet, jane gjera elementare qe te bejne te dalesh nga rutina.

Prakikoni sport
Aktiviteti fizik ndihmon ne mbrojtjen e kujteses.

Pusho gjate punes
Mjafton te beni sikur pushim rreth 10 sekonda, ndihmon trurin te jete me i perqendruar.

Pini leng rrushi
Lengu i rrushit ndihmon kunder humbjes se kujteses.

Zgjidhni fjalekryqe ose luaj me letra
Keto gjera bejne mendjen te jete gjithmon aktive.

Mos pi duhan
Pirja e duhanit mund te shkaktoj dhe deme ne tru

Flini mbasdite
Te flini sikur dhe per 30min 1 ore, ndihmon trurin te ruaj informacionet qe keni marre ne pjesen e pare te dites.

Po ju keni teknika per stervitjen e mendjen, shkruanini ato dhe i ndani me te tjeret!

rrofsh per kto keshilla reni me nevojiten vertet shum …

Keshilla te mira