Djemte trajtojne me mire vajzat e huaja,ndersa shqiptaret jo

Alb angel kishte bere kete kete pyetje ne nje teme tjeter, por per mendimin tim meriton nje teme me vete.

Pse djemte shqiptare trajtojne me mire vajzat e huaja,ndersa ato shqiptaret i marrin neper kembe e nuk i respektojne???

Vallahi…e pa kuptushme …nuk e di fare … :? :frowning:

Une i respektoj te gjitha femrat! Qofshin Shqiptare ose te huaja! Nuk keqtrajtoj asnje! :wink:

Kjo eshte edukata ne familje 8)

Keshtu jemi gatuar ne!

madje une jam edhe shume kavalier! E di ti mo, se i kom dhon provat te tema:"Nese ky/kjo lart do ishte i/e dashuri/a juaj…:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

E di por duhet te jete ndonje aliene ajo qe shkon keq me te :lol: :lol: :lol:

Hahahaaaaaaaa shyqyr qe e keni kuptuar dhe ju femrat shqiptare
qe djemt shqiptar duhet ti shikoni dhe ju me shikim tjeter
A ke pyetur ndonjeher veten ne se vajzat qe jan
jasht shqiperis preferojn me me shum florot se sa djemt shqiptar
qe jan mesuar qe kafen qe qerasin nje femer
e kan nxjerr duke punuar
dhe jo se ja ka dhen mamaja
Duhet te njifni dhe ju vleren ton
dhe ateher
Dhe ne do ju shikojm shum me ndryshe ,
jo se keto zhgarravinat greke , per ketu ku jetoj un jan me te mira
Por sic e kupton dhe ti din te vleresojn ate qe vlen te dashurosh ne te vertet
Dhe sorry ne se me nje apo me tjetren menyr te ofendova
Por pa dashje
kisssssssssssssssssssssssssss

Ti vani ke te drejte, po a e di ti qe vajzat shqiptare nuk jane sherbetore por kane dinjitetin e tyre, a e di ti qe ne nje cift te drejtat jane te barabarta, a e di ti qe vajzat shqiptare nuk jane vetem nikoqire zonja shtepie por kane dhe ndjenja, a e di ti se ato punojne ne pune si puna jote dhe e ju duhet te bejne dhe te gjitha punet e shtpise se burri ka ndeshjet, ka shoket ka dhe ndonje dashnore apo “gomena” si i thoni ju nga greqia dhe ska kohe te ndihmoje gruan. A e di ti Vani qe askush nuk ka te drejte te dhunoje fizikisht dhe psikologjikisht nje grua sepse doli ne rruge, veshi kete apo ate, pasi cdo njeri cdo vajze cdo grua ka personalitetin e tij.
Por kjo eshte vetem nje edukate familjare, dhe kush nuk e ka mare qe ne femijeri nuk ka per tu bindur kurre.

Mirmengjes ne radh te par .
Te jap te drejt ne krahasimin qe ben ndermjet femrave dhe burrave
se te gjith kan te drejta te barabarta ,
por cdo e drejt te jet e kufizuar ne te dyja palet ,
sepse dhe lirija e tepertt ne shum raste per keq ka ndikuar
si per burrin ashtu dhe per femren por cdo gje duhet e kufizuar ,
dhe as nje her nuk duhet te mendosh se un apo ti kemi te drejta me te shumta ne nje lidhje .
Dhe as nje her
se kam pasur mendimin qe nje vajz duhet ta shikosh si sherbetore
por si njeriun qe te ka falur zemren e saj.
Dhe sa per gomenat qe thua per ketej nga jetoj un
Ne qoft se fumb besimin tek nje njeri esht me e mir te ndahesh .
Dhe sa per temen tende
do te them se kurr skam respektuar kurr greket me teper se sa shqiptaret
por njerium
Te uroj nje te diel te kendeshme

Vani pse nuk mendohesh me qetesi, dhe te na thuash car mendon per temen duke eleminuar dy postimet qe ke bere, sepse je totalisht ne kundershtim me veten.

Tema thote, perse djemte trajtojne me mire (respektojne, ndihmojne ne punet e shtepise, jane me pak xheloza, meren me familjen etj) kur kane nje lidhje me nje vajze te huaj, apo kur martohen, ndesa kur kane nje lidhje me nje vajze shqiptare apo kur jane te martuar e mendojne si te jete prone e tyre dhe cdo gje qe thone ata eshte ligj dhe ne familje vajza shqiptare ka vetem detyra dhe jo te drejta.

Duke te uruar gjithe te mirat pres te lexoj pergjigjen tende.

Edhe une per vehten time po flas se i rrespektoj femrat shqiptare,por qofshin edhe te huaja .Une nuk bej dallime por i trajtoj njejte… :ciao:

A dine si ashte puna si i trajtojme me mire te hujat se sa te tonat,ju duket vetja se jane me poshte me nje te huaj,nuk jane krenar per cfar jane e kane per turp me qene shqiptar kta jane meturinat e kombit tone se nje shqiptar ne radhe te pare nuk merr nje te huaj ,po ,q,se e merr,nga dashuria, qe une kame shume shoke si kane per gra gjermane belge italiane etj po qe te gjithe grate e tyre e dine shqipe njelloj si shqiptaret e nuk i dallon a jane shqiptare apo te huaja,te respektojne burrin familien e burrit dhe te gjithe simas tradites ton shqiptare,pra ajo nuk eshte e verte se shqiptaret i respektojne grate huaja me shume se shqiptaret,nje shqiptare se bene dote at pune ,te gjithe shqip folsat nuk jane shqiptar,qe te jesh shqiptaer duhet pune e te jesh krenar se je shqiptar,…

Une mendoj se vajzat shqiptare i trajtojne me mire djemte e huaj se shqiptaret ua fusin te dyja kembet ne nje kepuce :lol:
Kurse sa per djemte, mendoj se i trajtojne me mire vajzat e huaja sesa shqiptaret sepse ne shqiptaret jemi si puna e dhise se zgjebosur qe e mban bishtin perpjete :lol:

pershendetje te gjitheve;

per mendimin tim se si trajtohen femrat shqiptare nga djemet

eshte vetem respekti ne familje dhe mardhenjet familjare,

ndersa vajzat e huaja komandojn dhe behet si thon ato nuk ka rruge tjeter :jajaja:

Jam dakort me mendimin tend :lol:

nuk eshte puna se kush ben ligjin, dhe se kush komandon, pasi nje njeri qe mendon te komandoje do te thote qe nuk e do partnerin qe ka. ketu eshte ndryshimi.

Kuklla ka te drejte, po ta shohesh nga nje kendveshtrim: por jam e bindur qe c’do lidhje ose situate duhet gjykuar ndryshe nga nje tjeter, per shume arsye dhe ndikime… Por gjithsesi raporti familiar shqiptar eshte pak i veshtire, varet edhe nga rrethanat, edukimi githashtu!

Ka kopje qe jane martuar me shkes, sidomos emigrantet, dhe ne shume raste pa dashuri dhe me interes, si nga njera pale ashtu edhe per tjetren … pra c’fare mund te pretendoj ajo femer, ose mashkull kur ben nje zgjidhje te tille??? Dhe ne kete rast gruaja sherben me shume si sherbetore per burrin, vjerrin ose vjerren!!! E pa konceptueshme!

Ka kopje qe din vetem te rrihen nate e dite, dhe ecin vetem me keqkuptime!

Ka kopje me dipllomate dhe me horizonte te hapura, qe e din mire c’fare eshte marreveshja!

Dashuria nuk eshte nje gje e vogel, po ashtu edhe lidhjet, por shume persona e nenvleresojne kete gje, nuk din te jetojne, ja marin shpirtin njeri tjetrit pa kuptuar qe prishin edhe jeten e tyre!

ne fakt se dija kete ndryshim sjellje te meshkujve shqiptare n daj femrave shqiptare dhe te huaja dhe per te cuditur :S

gjithsesi si femra shqiptare nuk ka, nese di tia kapesh mendjen atehere arrin dhe te komunikosh dhe ta respektosh…mgjths eshte femra ajo qe duhet te pretendoje respektin dhe te mos lere askend qe ti trajtoje keq…mgjths mendje mendje kjo dynja ka dhe mazhokiste :lol: :lol:

Kuklla sorry per vonesen por sic thot dhe fjala e urt popullore me mir von sesa kurr
Dhe tani kthehemi tek tema jon , nuk e di se ku e bazon temen tende
por po te them se te gjith sjan njelloj qe te futesh te ter djemt shqiptar
ne nje raund
Dhe pergjigjja ime esht se sdua skllave ne shtepi por nje njeri qe te me kuptoj dhe ta kuptoj
pa u dashur ti tregojm njeri tjetrit se kush ben komand ne shtepi

vani duke hequr menjane veten, pse vertet nuk te ka rene ne sy qe jemi me te mire me te huajt dhe me pak me shqiptaret? (ne pergjithesi jo ne vecanti)