Do ju pelqente nje telefon me Ubuntu Linux? Se shpejti per Nexus

Ubuntu Mobile Developer Preview - eshte pothuajse gati per programatoret. Me date 21 Shkurt paketa do te jete gati per telefonat Galaxy Nexus dhe Nexus 4.

Canonical tashme eshte zyrtarisht ne merkaton e smartphoneve dhe tek kjo pjate ka torte per te gjithe. Smartphonet jane duke u perparuar shume nga performanca si dhe sherbimet qe ata ofrojne. Trafiku i telefonave mobil eshte rritur ndjeshem ne rrjet!

Vetem ne vitin e fundit (2012) trafiku nga telefonat celular ne www.lirenti.com eshte trefishuar dhe ne te ardhmen pritet nje rritje e madhe ngado ne web.

Ja dhe nje video per te apasionuarit:

//youtu.be/cpWHJDLsqTU

i bukur duket si sistem, por dicka nuk po kuptoj un: Kur Ubuntu te vije ne smartphone-t e Google, cfare do ndodh me Android ? Do lejoje Google t’i beje vetes konkurrence ??

Google ska cfare te bej, merkato eshte e lire! Kushdo mund te ndertoj nje sistem per telefonat mobil, varet nga fabrikuesit sa do e fusin kete sistem ne telefonat e tyre.

Ky qenka i mir

Google po fillon te kete frik Samsung! :smiley:

Po normale esht fuqishem ne treg samsung

Nuk e di pse por nuk me pelqejn fare keta iphone ose galaxy ndoshta nga qe nuk me rrojne shume, kam ngel akoma tek nokia 3310 :smiley:

ketu e kisha fjalen un :smiley:

@Arjol mbaje se shpejt do te kerkohet ta blejne me shtrenjt se iPhone e Galaxy :smiley:

Homescreen

Ne homescreen do te mblidhen aplikacionet e hapura se fundmi dhe personat qe keni kontaktuar me to. Me shume info rreth cdo kategorie mund te gjeni nese terhiqni me gisht nga ana e djathte ose e majte.

Quickstarter - Filluesi i menjehershem mund te hapet gjithmone me vetem nje terheqje me gisht ne kendin e ekranit te pajisjes.

Zona e njoftimeve, edhe ketu per fazen e testimit jane futur “Dummy” fajle te cilat sherbejne vetem per demonstrime.

Plotësisht funksional megjithatë është shfletuesi i cili fuqizohet nga Rendering Engine Webkit favorite te Google dhe Apple.

Ngaqe Ubuntu Phone synon qe ekranin e pajisjes ta perdor optimalisht, rregullimet mund te arrihen vetem permes nje swipe (terhiqje nga lart me gisht mbi ekranin e pajijes).

Ngjajshem si ne Linux-Desktop edhe tek Ubuntu Phone ka nje numer te tregueseve te cilet ju ndihmojne ne zgjedhjen e rregullimeve te ndryshme.

Nje prej aplikacioneve te integruara tashme dhe e projektuar per funksionim te lehte eshte Galeria.

Per momentin nuk jane shume sherbime te mundshme te perdoren, por Moti dhe aplikacioni i muzikes jane funksional.

Esht i vecant

Stil Ubuntu, do e kthesh ate Alkatrazin tend :stuck_out_tongue: