Ëmbëlsirë me çokollatë dhe dardhë

Përbërësit:

200 g miell
150 g sheqer
100 ml vaj lule diellit
3 dardha te pjekura (jo te forta)
1 bustin me lievito
3 veze
1 bustin me vanilje
4-5 luge gjelle çokollate

Përgatitja:

Në një enë përziejmë vezët me sheqerin dhe pastaj shtojmë vajin, miellin, livieton, vaniljen dhe duke e përzier me kujdes .
Më pas dardhat e lara më parë i qërojmë, i presin në feta dhe i vendosim në enë. Pasi masa e përgatitur të jetë gati, hedhim gjysmën e brumit në tavë dhe shtojmë dhe çokollatën.

I hedhim dardhat sërish pjesës tjetër të mbetur të brumit.
E vedosim në furrë të piqet në temperaturë 180 ° C për rreth 45 minuta, gjithmonë duke e kontrolluar nëse është pjekur.

Burimi: Lajmi.net