Endrra!!

Personalisht shoh shume endrra gjate gjumit dhe besoj ne to deri diku.

po juve si mendoni a duhen besuar endrrat?? :slight_smile:

Po fluturoj, ne qiellin madheshtor i pikturuar me ngjyrat me te shkelqyeshem dhe duke perkrahur te gjitha tonalitetet e bojqilles, dite e qete, kohe e paster pa re, prospektiva e tokes nga larte ndryshon kompletesisht: c’do gje duket e vogel, dhe vetem format pa detaje dallohen… Nje ere e fresket perplaset ne fytyren time, dielli shkelqen plot energji dhe rrezet e tij te verdha si ari me ngrohin shpirtin. Nuk arrij te kuptoj se ku ndodhem, poshte meje dallandyshet fluturojne te lira duke kenduar ardhjen e pranveres, malet plot gjelberim dhe fushat mbushur me ngjyrat e ylberit; por jam e sigurte qe gjendem large shqetesimeve, halleve, problemeve, lirine qe kerkoja me ne fund e gjeta, ne boten e endrrave, e cudirave…

Ju lutem mos me zgjoni, se si trup pa jete do te perplasem ne toke, mbi dheun e ftohte i mbuluar nga gjethet e kalbura te vjeshtes, ball per balle me … REALITETIN!..

Beso apo jo, pa to, smund te jetojme!

[quote=Eri07";p="2229]Personalisht shoh shume endrra gjate gjumit dhe besoj ne to deri diku.

po juve si mendoni a duhen besuar endrrat?? :)[/quote]

Eri07 zakonisht endrra eshte dicka qe e perjeton gjate dites dhe e shikon dhe kur fle. Ndodh kur mendja eshte e ngakuar nga problemet e perdicme qe kemi. Nga deshira per te realizuar ne jete dicka qe na pelqen ose nuk na pelqen dhe kjo perpunohet ne mendjen tone dhe ne gjume.
Endrra nuk eshte se duhet ti besosh shum por dhe mund ti besosh pak se mund te jete si parandjenje. :slight_smile:

un su besoj fare

Pak e shume jam dakort me mendimin e Altinit.

Zakonisht shumica e enderrave jane gjerat qe jetojme perdite, por ka edhe gjera qe si kemi menduar fare gjate dites, dhe i shohim naten.

Mire eshte te mos jemi fanatik ne besimin e enderrave, sepse asnjehere nuk mund ta dime me siguri se nga eshte burimi i tyre.

Por ndodh rralle qe Zoti na jep disa ngacmime ne gjume duke ne dhene mesazhe dhe duke na paralajmeruar, megjithese keto duan shume kujdes ti kuptosh.

Mos te kalojme ne extrem, sepse ka raste qe shikon ne enderr se u semure dhe ne si njerez e mbajme mendjen atje duke pritur me merak se do semuremi se e pame ne enderr, dhe mund te ndodh te semuremi nga meraku.

Mire eshte te mos u japim shume rendesi.

Ndonjeri mund te shikoje enderr se fjeti me gruan e komshiut, kjo sdo te thote ti qepet nga pas gruas se komshiut se e pa ne enderr dhe eshte e vertete.

Bota e gjumit, eshte e pakuptueshme, dhe qelizat e trurit te njeriut punojne, duke transmetuar mesazhe sa ne nje vater te trurit ne nje tjeter.

Me pak fjale ky ishte mendimi im :slight_smile:

do doja dhe un te shprehja mendimin tim per kete teme. problemi eshte qe ato qe dua te shkruaj i kam mesuar ne italisht, dhe nuk di fjalet e duhura ti perkthej… :cry: :cry:
kam stime te madhe per te gjithe ju dhe e di shume mire qe dini te gjithe italisht.
desiderio e rimozione (FREUD)
contenuti inconsci= desideri rimossi.
l’<apparato> psichico umano è interamente regolato dal desiderio, perche l’uomo è secondo Freud, DESIDERIO.
il punto fondamentale su cui si basa la teoria psicanalitica è la convinzione secondo cui non tutti i desideri possono liberamente trovare una normale soddisfazione, e cio per motivi di carattere morale o sociale.
in altre parole, la morale e le regole ricevute con l’educazione svolgono una funzione censoria nei confronti di certi desideri molti dei quali vengono<rimossi>, ovvero tenuti repressi, soffocati. tale rimozione è l’origine dell’INCONSCIO, che si presenta come il luogo in cui vengono rigettati i desideri che non tovano appagamento.
tali desideri, pero, non vengono e non possono essere soppressi del tutto: per questo motivo di tanto in tanto, quando la funzionedi controllo della COSCIENZA su di essi viene meno, essi tendono comunque a esprimersi sotto forma di atti mancati e soprattutto di SOGNI.
il sogno acquista così nella teoria psicanalitica un ruolo fondamentale: il SOGNO E’ LA VIA PRIVILEGIATA CUI L’INCONSCIO TENTA DI AGGIRARE LA COSCIENZA. IL SOGNO E’ L’APPAGAMENTO DI UN DESIDERIO.
sipas meje e verteta eshte e gjitha kjo e Freud

argjiro mua italishtja me duket si kinesce. aka mundesi ndonjeri te ma perktheje kete cfar eka shkruar argjiro ne italjonce

Po e perkethej une me kete italishten time :smiley:

Aparati psiqik human eshte totalisht i orientuar pas deshires, sepse burri sipas Freud eshte DESHIRE.
Pika fondamentale ne te cilen bazohet teoria psiko analiste eshte bindja, e cila sipas tije jo te gjitha deshirat mund te gjejne lehtesisht nje rruGe per tu permbushur, kjo per motive te karakterit moral ose social.
Ne fjale te tjera, morali dhe rregullat e mesuara me edukimin perbejne nje funksion te njohur ne konfront me disa lloje deshirash shume nga te cilat vijne <eleminuar> , ose me mire frenuar, mbytur. Ky eleminim eshte origjine e PADITURIS, i cila prezantohet si vendi ku hidhen deshirat, ato qe nuk permbushen.
Te tilla deshira, nuk mund te shtyhen me shume se kaq, per kete motive shpesh here, kur funksioni kontrollit te NDERGJEGJES nuk luan rol,de ato tentojne te shprehen nen forme te akteve munguese e mbi te gjitha ne ENDRRA.
Endrra fiton keshtu ne teorin psiko analiste nje rol te rendesishem: ENDRRA SEHTE RRUGA E PRIVILEGJUAR E CILES “E PADITURA” TENTON TE VEJ NE PUNE NDERGJEGJEN. ENDRRA ESHTE PAGESA E NJE DESHIRE

shume faleminderit reno

RENO JE I PERKRYER PER PERKTHIME! por po ta kisha lexuar vetem ne shqip nuk do kisha kuptuar asnje fjal. :oops: :oops:
faleminderit me gjith zemer! :perqafim:

Enderrat jane imazhe te ndjenjave te njerezve qe imagjinojne gjate gjithe kohes
Kam degjuar se enderrat nuk zgjasin me shumë se 5 sec.