Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë” !!

Fëmijët që mësojnë të flasin dhe të lexojnë më herët se të tjerët, ka shumë mundësi që kur të rriten ta duan pijen më shumë sesa duhet.Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim finlandez që mori nën vëzhgim 3000 binjakë. Ata që kishin folur ose lexuar më parë, kishin dy herë më shumë mundësi të konsumonin më shumë alkool se vëllai apo motra e tyre pasi rriteshin.

Studimi nuk tregon nëse të folurit më shpejt çon në probleme varësie ndaj alkoolit.

Udhëheqësi i studimit, Antti Latvala, nga Universiteti i Helsinkit, theksoi: “Njerëzit kanë përshtypjen se njerëzit që janë më të zgjuar dhe që lexojnë libra, janë të mbyllur. Por, këta njerëz kërkojnë gjithmonë aventura, kanë më shumë miq dhe e ekzagjerojnë me pijen ndonjëherë.”.ikub.al/

:lol: :lol:

sa qesha…qenkam rehat me çunat e mi un …dhe pse i vogli qe tani do te provoje veren kur pi ndonjer…mamiiiiii :confused:

un jam nje deshmi e gjall e kti perfundime. Se dhe un kam fol shpejt…dhe e pelqej shum birren :stuck_out_tongue:

Kisha vajzen e nje shoqes sime une (2 vjece)…ajo vdiste per birre…nuk guxonim te pinim ndonje birre se prz na i merrte nga duart…dhe derisa te ngopej nuk ndalej se bertituri…

hahahaha pupuupu, mir qe qenka vajz…se ne e kemi pijen me te qeshur ne pergjithesi :stuck_out_tongue:

do pyes njeher un, se kur kam filluar te flas. mgjithse jam i sigurt qe ska te bej fare.

      • Updated - - -

euu dhe kete sna e kishe trguar :stuck_out_tongue:

te pelqesh birren labe, sdo te thot qe je pijanece…ja pra qe ja fut kot :roll:

ne versionin femer jo…po ne ate mashkull pa dyshim qe po