Formacioni më i mirë i dekadës në botë

Faqja Goal.com ka publikuar formacionin më të mirë të botës, në bazë të performancave të lojtarëve në ekipet dhe në përfaqësueset e tyre në dekadën e fundit (2000-2010).

Zgjedhja e një formacioni të vetëm ka qenë punë e vështirë, sidomos kur kihet parasysh se jashtë formacionit më të mirë kanë mbetur emra të tillë, si Iker Casillas, Oliver Kahn, Cafu, Roberto Carlos, Rio Ferdinand, Javier Zanetti, Andrea Pirlo, Rino Gattuso, Xavi, Patrick Vieira, Steven Gerrard, Pavel Nedved, Francesco Totti, Cristiano Ronaldo, Ruud Van Nistelrooy, Andriy Shevchenko, Samuel Eto’o etj.

Formacioni më i mirë në botë në dekadën e fundit (4-1-3-2):

Portier: Gianluigi Buffon (Parma, Juventus & Itali)

Mbrojtës: Lilian Thuram (Parma, Juventus, Barcelona & Francë), Fabio Cannavaro (Parma, Inter, Juventus, Real Madrid & Itali), Alessandro Nesta (Lazio, Milan & Italy), Paolo Maldini (Milan & Itali)

Mesfushorë: Claude Makelele (Real Madrid, Chelsea, PSG & Francë), Luis Figo (Barcelona, Real Madrid, Inter & Portugali), Zinedine Zidane (Juventus, Real Madrid, & Francë), Ronaldinho (Gremio, PSG, Barcelona, Milan & Brazil)

Sulmues: Ronaldo (Inter, Real Madrid, Milan, Corinthians & Brazil), Thierry Henry (Arsenal, Barcelona & Francë)

Formacionet e dekadës në ligat më të forta evropiane

                [b]Pasi ka publikuar formacionet e dekadës së fundit të disa prej skuadrave më të mira evropiane, Goal.com ka bërë edhe formacionet më të mira të ligave më të forta në Evropë, duke formuar nga një ekip prej 11 lojtarëve që kanë luajtur më së miri në pozitat e tyre në dhjetë vjetët e fundit.[/b][b]Premier League [/b]

Given

Ferdinand - Campbell - Terry

Vieira

Ronaldo - Gerrard - Lampard - Giggs

Van Nistelrooy - Henry

Serie A
Buffon

Thuram - Cannavaro – Nesta - Maldini

Zanetti - Kaka – Pirlo - Nedved

Ibrahimovic – Totti

La Liga
Casillas

Sergio Ramos - Puyol - Ayala - Roberto Carlos

Xavi

Messi - Zidane - Ronaldinho

Forlan - Ronaldo

Bundesliga
Kahn

Sagnol - Bordon – Lucio - Worns

Schneider – Ballack – Frings – Diego

Pizarro – Klose

[b]

Faqja Goal.com ka bërë listën prej njëmbëdhjetë lojtarëve të cilët mund të quhen si “ekipi i dekadës” për disa nga top-skuadrat evropiane. Ne do të paraqesim disa prej tyre.[/b]Real Madrid

Casillas
Salgado - Sergio Ramos - Hierro - Roberto - Carlos
Beckham - Makelele - Zidane - Figo
Ronaldo - Raul


Legjendat e Real Madridit, Ronaldo dhe Zinedine Zidane. Foto: Sport People

Barcelona
Valdes

Reiziger - Puyol - Marquez - Van Bronckhorst

Guardiola

Xavi - Iniesta
Messi - Eto’o – Ronaldinho


Dyshja shkatërruese e Barcës, Messi dhe Ronaldinho. Foto: TD


Valencia
Canizares

Miguel - Ayala Marchena - Aurelio

Albelda - Mendieta

David Silva - Aimar - Vicente

David Villa


Sulmuesi i kërkuar nga gjithë Evropa, David Villa. Foto: FW


Juventus

Buffon

Thuram - Cannavaro – Montero - Pessotto

Camoranesi - Davids – Nedved - Zambrotta

Trezeguet – Del Piero


Dy ikonat bardhezi, Pavel Nedved dhe Alessandro Del Piero. Foto: AP


Milan
Abbiati

Cafu - Nesta - Costacurta - Maldini

Pirlo

Gattuso - Kaka - Seedorf

Shevchenko – Inzaghi


Superylli brazilian, Ricardo Kaka. Foto: FW


Inter

Julio Cesar

Maicon – Cordoba – Materazzi – Zanetti

Figo – Emre – Cambiasso – Stankovic

Ibrahimovic – Vieri


Ibracadabra. Foto: SB24
Roma

Antonioli

Cafu - Aldair - Samuel - Candela

De Rossi - Emerson - Tommasi

Totti - Batistuta - Montella


Simboli romak Francesco Totti. Foto: ExposayManchester United
Van Der Sar

Neville - Vidic – Ferdinand - Evra

Ronaldo - Keane – Scholes - Giggs

Rooney – Van Nistelrooy


Lojtari që hyri në historinë e Manchester United, Cristiano Ronaldo. Foto: DC
Chelsea

Cech

Melchiot – Terry – Desailly – Cole

Makelele – Lampard – Essien

Zola – Drogba – Hasselbaink


Legjenda e Chelseat, Gianfranco Zola. Foto: CHN


Liverpool
Reina

Finnan - Carragher - Hyypia - Riise

Hamann - Alonso

Gerrard - McAllister

Torres - Owen


Lojtari me të cilin mburren Të Kuqtë, Steven Gerrard. Foto: BB
Arsenal
Seaman

Lauren - Campbell - Toure - Cole

Ljungberg - Vieira - Fabregas - Pires

Bergkamp - Henry


I pazëvendësueshmi tek Arsenali, Thierry Henry. Foto: SB
Bayern Munich
Kahn

Sagnol - Kuffour – Lucio - Lahm

Schweinsteiger - Ballack – Ze Roberto - Ribery

Makaay – Pizarro

[b]

Brazili është shpallur fitues i Kupës së Konfederatave pasi në finale e mposhti përfaqësuesen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.[/b]Formacioni më i mirë i Kupës së Konfederatave (4-3-3):

Portier: Mohammed Kassid (Irak)

Mbrojtës: Maicon (Brazil), Lucio (Brazil), Matthew Booth (Afrika e Jugut), Tsepo Masilela (Afrika e Jugut)

Mesfushorë: Clint Dempsey (SHBA), Felipe Melo (Brazil), Kaka (Brazil)

Sulmues: David Villa (Spanjë), Luis Fabiano (Brazil), Landon Donovan (SHBA)

interesante , po paska ca kontradikta si psh makelele ne formacionin me te mire te dekades dhe mungon ne formacionin e liges spanjolle

nuk me ka interesuar kurr per futbollin dhe as qe do me interesoj ua nuk e di si e shikojn djemt oree/////////