Frika , interesi apo dashuria..?

Me kalimin e viteve ndryshojn edhe shum gjera tjera,cila mendon ju se reziston me shume ne nje lidhje nga keto te trejat?
Frika !
interesi apo dashuria…?

Une mendoj se reziston dashuria me shume. Frika nuk mendoj se mund te rezistoje shume gjate, pasi nuk mund ta pranosh nje lidhje te tille, eshte presion psikologjik. Interesi nuk do zgjaste shume, ne mos sot, neser do binte ne sy se cilat jane qellimet nga njera ane, dhe nuk besoj se do funksiononte me.

kjo pyetje esht pak e pa qart se nuk ka shanc te jen te treja ne nje lidhje !

por nese marim 3 lidhje qe njera jeton me frik , njera me interes ( te ndersjellt ) dhe tj me dashuri ( nga te dy ) them se esht dashuria ajo qe reziston me shum , sepse kta qe kan interes me njeri tjetrin , ne momentin qe njeri i ka permbushur interesat e vete do largohet pa nje pa dy !!!

Flm Erina per keto tema qe na fut ne mendime!

Nese do te formoja nje fjali me te treja keto fjale mund te thosha: Frika se mos dashuria kthehet ne interes!
Por jeta prandaj eshte e bukur, per ndryshimet qe ka! Shume prej nesh nuk e mendojne nje jete vetem me interes dhe pa dashuri, por ka te tjere qe paresore kane interesin!

Presim dhe mendimin e Erines apo anetareve te tjere!

Un mendoj se interesi esht mese i pranishem ne lidhje!partneret i lidhi interesi reciprok ,frika eshta ajo se me kalimin e viteve mund te zbehete dashurija :(ndoshta jo na ate mneyre te zhduket plotsish:o por siq thot edhe renix ndryshimet ndodhin ,duke fillu qe me lindjen e femijeve etj etj…

erina e ke gabim :)…jo ne cdo lidhje ka interes , aty ku ka dashuri kjo fjale eshte e pa njohur…do thuash ti "ky esht mendimi im "…nuk ka te bej me opinionin ton , esht fakt , ne dashuri te verteta nuk ka interes :!:

p.s:as nje nga ju te dy nuk i esht pergjigjur temes , pra se cila reziston me shum …:roll:

varet nga lidhja dhe ne clloj menyre e kane marr partneret … frika ka ber qe mos te lidhen pra te ndahen , interesin e shton me shum “dashurin” dhe dashurie te vertet rrall gjen … po ne nje lidhje qe eshte vertet serioze nga te dyja palet ateher mendoj se eshte me e theksuar dashuria …

eee labja edhe un nuk dua ta besoj se partneret i lidh interesi ;)po kjo eshte mese e vertet moj moter se sikur mos te ket interes aty si do ishin bashke dy njerz te panjohur?Bota eshte e perbera nga interesi ne do raste reciprok ne do e njeanshem,vetem nenen e femiun nuk i lidhi interesi !

Labja, besoj se dashuria nuk eshte kostante qe te flasesh dhe per interesin se kush reziton me shume! Eshte si hija e njeriut! Nje here te del para e nje here mbrapa. Ne vitet e para kapet maksimumi i dashurise qe sa vjen dhe ulet por eshte mire te rri ne nje pike te pelqyeshme qe dhe interesi te zere vend.

kur flasim per boten ne pergjithesi , po ke te drejt , eshte e mbushur plot me interes , ku te gjith duan te perfitojn , por ja qe tek nje pjes shuum e vogel e botes , egziston ajo qe quhet dashuri e paster , e sinqert , pa kusht e pa interes , dhe ktu spo flasim vetem per dashuin ne cift , por edhe dashurin prind - femij…

kur flasim per boten ne pergjithesi , po ke te drejt , eshte e mbushur plot me interes , ku te gjith duan te perfitojn , por ja qe tek nje pjes shuum e vogel e botes , egziston ajo qe quhet dashuri e paster , e sinqert , pa kusht e pa interes , dhe ktu spo flasim vetem per dashuin ne cift , por edhe dashurin prind - femij…

labja,interesi i lidhe qiftet kan interes njeri me tjetrin dhe lidhen,interesi ne dashur interesi te krijon familje per te dy eshte interes sepse me par nuk njihet sikur tjet per dashur te paster ate e gjen vetem tek nena.Psh sa her kemi taku apo hase raste kur nje qift kan qen ne nje lidhje shum te afert dhe te pa ndar per momentin, por ja qe ndodh nje ekces i vogel dhe troket ndarja ,aSNJE cift nuk lidhet me preteksit se do ndahemi nje dit ,te gjith synojn lidhje te perjetshm deri ne vdekja po ja qe po ndodhe ndarja !!prandja vetem nena e don femiun e vet pa interes…

erina ti motra , po perdor nje tjeter kuptim te fjales interes , pak ndryshe nga ajo qe ke then ne fillim , ti po e perdor kshu “un kam interes per ty sepse me pelqen”…epo interesi qe kam permendur un , esht ai tjetri "un rri me ty per interes " dmth per te perfituar …dhe lidhur me kte interes e mbeshtes , dhe e mbaj mendimin tim
duke e par ne kte aspekt , lexoje dhe njeher ate qe shkruajta te fundit ;)…dhe do e kuptosh me mir se cf kam dash te them :slight_smile:

nese flasim per lidhej ne cift un kam ket mendim.ndryshojn gjera ne shoqeri po ashtu edhe ne familja ama prap them se interesi luan rolin kryeso ne jet tani per tani .

Teme interesante!..

Thone se dashuria i mund te gjitha,c’do lloj frike,gjithcka ne kete bote…mirpo kjo shihet ne kendveshtrime te ndryshme!..

Nese dashuria eshte e dy anshme,dmth qe te jete e barabarte,atehere e mund gjithe stuhin e mundeshme,por nese njeri nga partneret ndjen me shume se tjetri…nuk behen keto…frika,vetmia,dhe shume ndjesi te tjera…e mbysin dashurine…

Por varet si percillet tek njera pal,por qe sot…nuk egzistojne me ato dashurite si ne kohen e prinderve tane…qe benin cmendurira dhe pranonin c’do sakrific vetem per te qene bashke…

sot kane ndryshuar gjerat…dhe interesi,i kalon kufijte…meshkujt e shohin femren jo me syrin e dashurise…por me ate te fizikut te tyre…deri sa arrijne ate qe duan…pastaj thone…me fal ku te kam pare une ty?..:mendoj:…

keshtu jane meshkujt,(jo te gjithe)…

po po “dashuria”