Futboll Zone

[b]UEFA Cup 2007/2008
2 Gusht 2007

16:30 Teuta - Albania – : – Slaven - Croatia 2 : 2
20:30 Besa - Albania – : – Bezanija - Serbia 0 : 0

Besa kalon ne turin e dyte te kupes Uefa [/b]

[b]Hidhet shorti i kupes Uefa

Basilea (SVI)-Mattersburg (AUT)
Ried (AUT)-Sion (SVI)
Mika (ARM)-Artmedia (SVK)
Dnipro Dnipropetrovsk (UCR)-Belchatow (POL)
Honved Budapest (UNG)-Amburgo (GER)
Young Boys (SVI)-Lens (FRA)
Tobol Kostanay (KAZ)-Groclin Wielkopolski (POL)
Austria Vienna (AUT)-Jablonec (CEC)
Zlate Moravec (SVK)-Zenit San Pietroburgo (RUS)
Rapid Vienna (AUT)-Dinamo Tblisi (GEO)
Myllykosken (FIN)-Blackburn (ING)
Drogheda (IRL)-Helsingborgs (SVE)
Liepajas Metalurgs (LET)-Aik Solna (SVE)
Hjk Helsinki (FIN)-Aalborg (DAN)
Ekranas (LIT)-Valerenga (NOR)
Dunfermline (SCO)-Haecken (SVE)
Brann (NOR)-Suduva (LIT)
Haka (FIN)-Midtiylland (DAN)
Dinamo Misk (BIE)-Odense (DAN)
Kaerjeng (LUS)-Standard Liegi (BEL)
Frederikstad (NOR)-Hammarby (SVE)
Otelul Galati (ROM)-Lokomotiv Sofia (BUL)
Cluj (ROM)-Anorthosis (CIP)
Rabotnicki (MAC)-Zrinjski (BOS)/Partizan Belgrado (SER)
Slaven Koprivnica (CRO)-Galatasaray (TUR)
Leiria (POR)-Maccabi Netanya (ISR)
Hajduk Spalato (CRO)-Sampdoria (ITA)
Besa (ALB)-Litex Lovech (BUL)
Maccabi Tel Aviv (ISR)-Kayseri Erciyesspor (TUR)
Atletico Madrid (SPA)-Vojvodina (SER)
Siroki Brijeg (BOS)-Hapoel Tel Aviv (ISR)
Omonia Nicosia (CIP)-Cska Sofia (BUL)[/b]

[b]Bajerni, për të rimarrë fronin

3 Gusht Bajerni i Mynihut ka shpenzuar këtë verë 70 milionë euro pas përfundimit të sezonit të kaluar në vend të katërt në Bundesligë dhe tani duket i uritur për t’u hakmarrë duke i fituar të katër titujt ku merr pjesë këtë vit. Duk dalë nga “kopracëria” e zakonshme, Bajerni bleu francezin Frenk Riberi, italianin Luka Toni, turkun Hamit Altintop, argjentinasin Hoze Ernesto Soza dhe gjermanët Miroslav Klose, Marsel Jansen dhe Jan Shlaudraf. “Duam të fitojmë në çdo kompeticion ku marrim pjesë”, tha trajneri Otmar Hitcfeld, skuadra e re e të cilit fitoi të shtunën kompeticionin e parë, tradicionalen Kupën e Ligës. “Bajerni kaloi vjet një sezon të vështirë dhe varet nga ne për të ndryshuar gjërat”. 20﷓herë kampionët e Gjermanisë e morën shumë seriozisht Kupën e Ligës, duke mundur pikërisht tri skuadrat që e mbyllën sezonin e kaluar mbi ta në renditje, duke i lënë jashtë nga Champions League. Shtutgarti u mund 2﷓0, Shalke 1﷓0 dhe Verder Bremen 4﷓1. Gjithashtu bavarezët duan të rimarrin titullin që fitoi vjet Shtutgarti por duan të fitojnë edhe Kupën UEFA dhe atë të Gjermanisë. Nuk do të jetë aspak e vështirë përHitcfeldin të bëjë të lumtur aq shumë lojtarë, përfshi dyshen e Gjermanisë Lukas Podolski-Bastian Shvainshtaiger, sidomos për faktin që Riberi dhe Toni nuk flasin fare gjermanisht, dikur një pikë vendimtare për të qenë pjesë e Bajernit. “Kemi disa probleme integrimi, si puna e gjuhës, por thjesht do të na duhet t’i zgjidhim”, shtoi Hitcfeld.

Shtutgarti, Shalke e Verder, që tani mbrapa

Shtutgarti, Shalke dhe Verder Bremen, mendohet të jenë sfidueset kryesore të Bajernit, edhe pse ka disa parashikues që kanë futur në “vallen” e titullit edhe Bayer Leverkusenin e Hamburgub. Sidoqoftë, Verderi është dobësuar kur u detyrua të shiste Klosen te Bajerni por edhe pas dëmtimit të Torsten Fringsit, ndërsa Shalkes i janë larguar braziliani Linkoln te Gallatasaraj dhe Altintop te Bajerni. Shtutgart, ka humbur vetëm portierin Timo Hildebrand, i cili ka firmosur për Valencian. Blerja kryesore është mesfushori turk, Yildiray Bashturk nga Herta Berlin. Por është e pasigurt nëse kampionët e Gjermanisë do të përballojnë dot sezonin e ri dhe pjesëmarrjen në Champions League (për herë të parë pas katër vjetësh) me një skuadër të përmirësuar pjesërisht. Shtutgarti fitoi mrekullisht tetë ndeshjet e fundit të sezonit të kaluar duke u ngjitur nga vendi i tretë në të parin. Sidoqoftë, pas festimeve të rënda, u mund paq nga Nyrenbergu në finalen e Kupës së Gjermanisë një javë më vonë. Dhe vetë kampionët në fuqi e quajnë Bajernin favorit. “Kemi nevojë për më shumë motivim”, tha trajneri Armin Veh duke konfirmuar hamendësimet se skuadra e tij e ka humbur që tani statusin e kampiones. “Të gjithë kanë problemet e tyre, por duhet të jemi të motivuar”. Në fund të renditjes, ku vjet tetë klube luftuan për mbijetesë, pritet sërish betejë e flaktë. Arminia Bilefeld, Energi Kotbus, Eintraht Frankfurt, Volfsburgu, por edhe Karlsruhe, Hansa Rostok dhe Duisburgu, i kanë vënë vetes si synim mbijetesën.[/b]

[b]Manchester United fiton Superkupen e Anglise

Chelsea - Manchester United 1 : 1 / 0 : 3 Penallti[/b]

O Altin, ku i gjen gjithe keto informacione mor vlla.

Ka adresa Shqiptare per sportin 8)

[b]Balak, më i “varfër” te Reali

6 Gusht Operacioni bombë i Realit të Madridit për të blerë Mikael Balakun dhe Arjen Robenin vazhdon rruhën e tij, edhe pse kjo çështje po nxjerr më shumë probleme sa e kishin imagjinuar drejtuesit madrilen. Për momentin është arritur një akord me lojtarët dhe Balak ka pranuar që të vijë te Reali dhe të pranojë një rrogë sa gjysma e asaj që përfiton te Çelsi. Roman Abramoviç i ep gjermanit rreth 8 milionë euro neto në sezon, ndërsa Reali nuk mund t’i japë më shumë se 4 milionë euro në sezon. Ky është një sforcim që vetë mesfushori gjerman do ta pranonte, në mënyrë që të vishte fanellën e Realit.

Kontrata e Mikael Balakut te Çelsi përfundon në vitin 2009, por gjermani mund të largohet që këtë verë nga skuadra londineze. Reali i Madridit i ofron Balakut një kontratë tre﷓vjeçare. Një ofertë e tillë pëlqehet shumë nga ish﷓mesfushori i Bajernit, i cili nëse vjen në “Santiago Bernabeu” do të vihet menjëherë nën urdhrat e patriotit të tij, Bernd Shuster. Tekniku i ri i Realit ka kërkuar që të ketë në skuadrën e tij një lojtar si Balak, i cili mund të mbushë shumë boshëllëqe në qendër të mesfushës. Që në fillimet e tij te Çelsi, Balak nuk ka arritur të tregojë formën e tij më të mirë sportive dhe kjo ndoshta nga ambjenti i krijuar në “Stamford Bridge”. Për këtë arsye, gjermani mund të vendosë të veshë fanellën e Realit të Madridit. Nëse është në formë të mirë, Balak e ka të siguruar një vend si titullar, diçka që nuk mund ta provojë te Çelsi nën urdhrat e portugezit Hoze Murinjo. Te skuadra e Çelsit, Balak ka kaluar një moment shumë të vështirë dhe sezonin e kaluar ka qenë edhe i pafat për shkak të dëmtimeve të shumta që ka pësuar. Edhe marrëdhëniet e tij me teknikun Murinjo nuk janë të mira dhe zgjedhja e vetme për mesfushorin gjerman është që të veshë fanellën e Realit.

Bisedimet midis drejtuesve të Çelsit dhe Realit nuk po shkojë ashtu siç duhet. Për blerjen e Balakut dhe Robenit, klubi londinez ka kërkuar plot 48 milionë euro, ndërsa drejtuesit madrilenë nuk ofrojnë më shumë se 40 milionë euro. Data e fundit për të mbyllur marrëveshjen është 11 gushti, ditë kur fillon kampionati anglez. Siç dihet, skuadra e Çelsit kërkon me ngulm lojtarin e Seviljes, Daniel Alvesh, dhe paratë për shitjen e Balakut dhe Robenit mund t’i investojë për mbrojtësin brazilian. Tani gjithçka varet nga vendimi që do të marrin drejtuesit e Çelsit.[/b]

[b]Te gjitha transferimet në Premier League + Kalendari i sezonit 2007/08

Premier liga para fillimit te saj. Te gjitha blerjet dhe shitjet te skuadrave te kampionatit anglez te permbledhura ne nje vend. Blerja me e fundit eshte e Sunderlend, e cila bleu portierin Craig Gordon per 9 milion funta, e cila njeherit eshte shume rekorde per nje portier ne Premier dhe njekohesisht rekord i klubit. Me poshte e keni komplet listen e transferimeve marre nga “The Sun” …

ARSENAL

IN: Bacary Sagna (Auxerre, £6m), Eduardo da Silva (Dinamo Zagreb, £10m), Lukasz Fabianski (Legia Warsaw, £2m), Havard Nordtveit (Haugesund, £2m)

OUT: Jose Reyes (Atletico Madrid, £8m), Freddie Ljungberg (West Ham, £3.5m), Thierry Henry (Barcelona, £16m), Jeremie Aliadiere (Middlesbrough, £2m), Fabrice Muamba (Birmingham, £2m), Arturo Lupoli (Fiorentina, free), Mart Poom (Watford, undisclosed), Kerrea Gilbert (Southend, loan), Carlos Vela (Osasuna, loan)

ASTON VILLA

IN: Marlon Harewood (West Ham, £4m), Nigel Reo-Coker (West Ham, £8.5m)

OUT: Steven Davis (Fulham, £4m), Liam Ridgewell (Birmingham. £2m), Aaron Hughes (Fulham, £1m), Gavin McCann (Bolton, £1m), Jlloyd Samuel (Bolton, free), Lee Hendrie (Sheffield United, free), Robert Olejnik (Falkirk, free), Chris Sutton (retired)

BIRMINGHAM

IN: Olivier Kapo (Juventus, £3m), Garry O’Connor (Lokomotiv Moscow, £2.7m), Fabrice Muamba (Arsenal, £2m), Franck Queudrue (Fulham, £2m), Liam Ridgewell (Aston Villa £2m), Stuart Parnaby (Middlesbrough, free), Daniel De Ridder (Celta Vigo, free), Richard Kingson (Hammarby, free), Rafael Schmitz (Lille, loan)

OUT: DJ Campbell (Leicester, £1.6m), Stephen Clemence (Leicester, £750,000), Julian Gray (Coventry, free), Bruno N’Gotty (Leicester, free), Neil Kilkenny (Oldham, loan)

BLACKBURN

IN: Roque Santa Cruz (Bayern Munich, £3.5m), Maceo Rigters (NAC Breda, undisclosed), Gunnar Nielsen (BK Frem Copenhagen, free)

OUT: Andy Todd (Derby, £750,000), Michael Gray (Wolves, free)

BOLTON

IN: Heidar Helguson (Bolton, £1m), Gavin McCann (Aston Villa, £1m), Jlloyd Samuel (Aston Villa, free), Zoltan Harsanyi (FC Senec, free), Blerim Dzemaili (FC Zurich, free), Gerald Cid (Bordeaux, free), Mikel Alonso (Real Sociedad, loan), Christian Wilhelmsson (Nantes, loan), Danny Guthrie (Liverpool, loan), Daniel Braaten (Rosenborg, undisclosed)

OUT: Tal Ben Haim (Chelsea, free), Henrik Pedersen (released), Quinton Fortune (released), David Thompson (released), Cesar Martin (released), Chris Howarth (Carlisle, free)

CHELSEA

IN: Florent Malouda (Lyon, £13.5m), Tal Ben Haim (Bolton, free), Claudio Pizarro (Bayern Munich, free), Steve Sidwell (Reading, free)

OUT: Geremi (Newcastle, free), Khalid Boulahrouz (Sevilla, loan), Juan Sebastian Veron (released), Yves Makabu-Ma-Kalambay (Hibernian, free), Nuno Morais (Apoel Nicosia, free), Jimmy Smith (Norwich, loan), Michael Mancienne (QPR, loan), Ben Sahar (QPR, loan)

DERBY

IN: Andy Griffin (Portsmouth, £500,000), Lewis Price (Ipswich, £200,000), Andy Todd (Blackburn, £750,000), Claude Davis (Sheffield United, £3m), Robert Earnshaw (Norwich, £3.5m), Tyrone Mears (West Ham, £1m)

OUT: Lee Camp (QPR, £300,000), Paul Peschisolido (Luton, free), Lee Grant (Sheffield Wednesday, free), Seth Johnson (released), Morten Bisgaard (released), Paul Boertien (released)

EVERTON

IN: Leighton Baines (Wigan, £6m), Phil Jagielka (Sheffield United, £4m), Steven Pienaar (Borussia Dortmund, loan)

OUT: James Beattie (Sheffield United, £4m), Gary Naysmith (Sheffield United, £1m), Richard Wright (West Ham, free), Alessandro Pistone (released)

FULHAM

IN: Adrian Leijer (Melbourne Victory, undisclosed), Lee Cook (QPR, £2.5m), David Healy (Leeds, £1.5m), Paul Konchesky (West Ham, £2m), Chris Baird (Southampton, £3m), Diomansy Kamara (West Brom, £6m), Steven Davis (Aston Villa, £4m), Aaron Hughes (Aston Villa, £1m)

OUT: Franck Queudrue (Birmingham, £2m), Michael Brown (Wigan, undisclosed), Heidar Helguson (Bolton, £1m), Claus Jensen (released), Tomasz Radzinski (released), Mark Crossley (Oldham, free), Mark Pembridge (released), Matty Collins (Swansea, free)

LIVERPOOL

IN: Ryan Babel (Ajax, £11.5m), Yossi Benayoun (West Ham, £5m), Fernando Torres (Atletico Madrid, £21.5m), Lucas Leiva (Gremio, £8m), Sebastian Leto (Lanus, £1.8m), Andriy Voronin (Bayer Leverkusen, free), Mikel San Jose (Athletic Bilbao, £270,000), Nikolay Mihaylov (Levski Sofia, undisclosed), Krisztian Nemeth (MTK Hungaria, free), Andras Simon (MTK Hungaria, free), Ryan Crowther (Stockport, undisclosed)

OUT: Craig Bellamy (West Ham, £7.5m), Djibril Cisse (Marseille, £6m), Luis Garcia (Atletico Madrid, £3.5m), Florent Sinama-Pongolle (Recreativo Huelva, £2.7m), Jerzy Dudek (Real Madrid, free), Bolo Zenden (Marseille, free), Robbie Fowler (Cardiff, free), Danny Guthrie (Bolton, loan), Adam Hammill (Southampton, loan)

MANCHESTER CITY

IN: Elano (Shakhtar Donetsk, £8m), Vedran Corluka (Dinamo Zagreb, £4m), Javier Garrido (Real Sociedad, £1.5m), Geovanni (Cruzeiro, free), Rolando Bianchi (Reggina, £8.8m), Gelson Fernandes (FC Sion, undisclosed), Martin Petrov (Atletico Madrid, £4.7m), Valeri Bojinov (Fiorentina, undisclosed)

OUT: Joey Barton (Newcastle, £5.8m), Sylvain Distin (Portsmouth, free), Trevor Sinclair (Cardiff, free), Nicky Weaver (Charlton, free), Stephen Jordan (Burnley, free), Hatem Trabelsi (released)

MANCHESTER UNITED

IN: Anderson (Porto, £17m), Nani (Sporting Lisbon, £14m), Owen Hargreaves (Bayern Munich, £17m), Tomasz Kuszczak (West Brom, £3m)

OUT: Giuseppe Rossi (Villarreal, undisclosed), Kieran Richardson (Sunderland, £5.5m), Alan Smith (Newcastle, undisclosed)

MIDDLESBROUGH

IN: Luke Young (Charlton £2.5m), Jeremie Aliadiere (Arsenal, £2m), Tuncay Sanli (Fenerbahce, free)

OUT: James Morrison (West Brom, £1.5m), Mark Viduka (Newcastle, free), Abel Xavier (LA Galaxy, free), Stuart Parnaby (Birmingham, free), Malcolm Christie (released), Danny Graham (Carlisle, free)

NEWCASTLE

IN: Jose Enrique (Villarreal, £6.5m), Alan Smith (Manchester United, £6m), David Rozehnal (Paris St Germain, £3m), Joey Barton (Manchester City, £5.8m), Mark Viduka (Middlesbrough, free), Geremi (Chelsea, free)

OUT: Scott Parker (West Ham, £7m), Titus Bramble (Wigan, free), Antoine Sibierski (Wigan, free), Craig Moore (released), Pavel Srnicek (released), Olivier Bernard (released), Alan O’Brien (Hibernian, undisclosed)

PORTSMOUTH

IN: David Nugent (Preston, £6m), John Utaka (Rennes, £7m), Sulley Muntari (Udinese, £7m), Sylvain Distin (Manchester City, free), Hermann Hreidarsson (Charlton, free), Martin Cranie (Southampton, £150,000), Arnold Mvuemba (Rennes, undisclosed)

OUT: Andy Griffin (Derby, £500,000), Svetoslav Todorov (Charlton, free)

READING

IN: Emerse Fae (Nantes, £2.5m), Kalifa Cisse (Boavista, £675,000)

OUT: Steve Sidwell (Chelsea, free), Greg Halford (Sunderland, £3m), Alan Bennett (Southampton, loan)

SUNDERLAND

IN: Paul McShane (West Brom, £1.5m), Kieran Richardson (Manchester United, £5.5m), Michael Chopra (Cardiff, £5m), Russell Anderson (Aberdeen, £1m), Greg Halford (Reading, £3m), Dickson Etuhu (Norwich, £1.5m)

OUT: Stephen Elliott (Wolves, undisclosed), Tommy Miller (Ipswich, free), Arnau Riera (Falkirk, loan), Kenny Cunningham (released)

TOTTENHAM

IN: Kevin-Prince Boateng (Hertha Berlin, £6m), Younes Kaboul (Auxerre, £8m), Darren Bent (Charlton, £16.5m), Gareth Bale (Southampton, £5m), Adel Taarabt (Lens, undisclosed)

OUT: Reto Ziegler (Sampdoria, £1.4m), Mark Yeates (Colchester, undisclosed), Emil Hallfredsson (Lyn-Oslo, undisclosed)

WEST HAM

IN: Freddie Ljungberg (Arsenal, £3.5m), Craig Bellamy (Liverpool, £7.5m), Julien Faubert (Bordeaux, £6m), Scott Parker (Newcastle, £7m), Richard Wright (Everton, free)

OUT: Marlon Harewood (Aston Villa, £4m), Paul Konchesky (Fulham, £2m), Yossi Benayoun (Liverpool, £5m), Nigel Reo-Coker (Aston Villa, £8.5m), Tyrone Mears (Derby, £1m), Roy Carroll (Rangers, free), Teddy Sheringham (Colchester, free), Shaun Newton (Leicester, free)

WIGAN

IN: Jason Koumas (West Brom, £5.3m), Carlo Nash (Preston, £300,000), Andreas Granqvist (Helsingborgs, £750,000), Michael Brown (Wigan, undisclosed), Mario Melchiot (Rennes, free), Titus Bramble (Newcastle, free), Antoine Sibierski (Newcastle, free), Antonio Valencia (Villarreal, loan)

OUT: Leighton Baines (Everton, £6m), Lee McCulloch (Rangers, £2.25m), Matt Jackson (Watford, free), Arjan de Zeeuw (Coventry, free), David Unsworth (released), Andy Webster (Rangers, loan)

Saturday August 11 2007

Arsenal v Fulham
Aston Villa v Liverpool
Bolton v Newcastle
Chelsea v Birmingham
Derby v Portsmouth
Everton v Wigan
Man Utd v Reading
Middlesbro’ v Blackburn
Sunderland v Tottenham
West Ham v Man City

Tuesday August 14 2007

Birmingham v Sunderland
Portsmouth v Man Utd
Reading v Chelsea
Tottenham v Everton
Wigan v Middlesbro’

Wednesday August 15 2007

Blackburn v Aston Villa
Fulham v Bolton
Liverpool v West Ham
Man City v Derby
Newcastle v Arsenal

Saturday August 18 2007

Birmingham v West Ham
Blackburn v Arsenal
Fulham v Middlesbro’
Liverpool v Chelsea
Man City v Man Utd
Newcastle v Aston Villa
Portsmouth v Bolton
Reading v Everton
Tottenham v Derby
Wigan v Sunderland

Saturday August 25 2007

Arsenal v Man City
Aston Villa v Fulham
Bolton v Reading
Chelsea v Portsmouth
Derby v Birmingham
Everton v Blackburn
Man Utd v Tottenham
Middlesbro’ v Newcastle
Sunderland v Liverpool
West Ham v Wigan

Saturday September 1 2007
Arsenal v Portsmouth
Aston Villa v Chelsea
Blackburn v Man City
Bolton v Everton
Fulham v Tottenham
Liverpool v Derby
Man Utd v Sunderland
Middlesbro’ v Birmingham
Newcastle v Wigan
Reading v West Ham

Saturday September 15 2007

Birmingham v Bolton
Chelsea v Blackburn
Derby v Newcastle
Everton v Man Utd
Man City v Aston Villa
Portsmouth v Liverpool
Sunderland v Reading
Tottenham v Arsenal
West Ham v Middlesbro’
Wigan v Fulham

Saturday September 22 2007

Arsenal v Derby
Aston Villa v Everton
Blackburn v Portsmouth
Bolton v Tottenham
Fulham v Man City
Liverpool v Birmingham
Man Utd v Chelsea
Middlesbro’ v Sunderland
Newcastle v West Ham
Reading v Wigan Saturday

September 29 2007

Birmingham v Man Utd
Chelsea v Fulham
Derby v Bolton
Everton v Newcastle
Man City v Middlesbro’
Portsmouth v Reading
Sunderland v Blackburn
Tottenham v Aston Villa
West Ham v Arsenal
Wigan v Liverpool

Saturday October 6 2007

Arsenal v Sunderland
Aston Villa v West Ham
Blackburn v Birmingham
Bolton v Chelsea
Fulham v Portsmouth
Liverpool v Tottenham
Man Utd v Wigan
Middlesbro’ v Everton
Newcastle v Man City
Reading v Derby

Saturday October 20 2007

Arsenal v Bolton
Aston Villa v Man Utd
Blackburn v Reading
Everton v Liverpool
Fulham v Derby
Man City v Birmingham
Middlesbro’ v Chelsea
Newcastle v Tottenham
West Ham v Sunderland
Wigan v Portsmouth

Saturday October 27 2007

Birmingham v Wigan
Bolton v Aston Villa
Chelsea v Man City
Derby v Everton
Liverpool v Arsenal
Man Utd v Middlesbro’
Portsmouth v West Ham
Reading v Newcastle
Sunderland v Fulham
Tottenham v Blackburn

Saturday November 3 2007

Arsenal v Man Utd
Aston Villa v Derby
Blackburn v Liverpool
Everton v Birmingham
Fulham v Reading
Man City v Sunderland
Middlesbro’ v Tottenham
Newcastle v Portsmouth
West Ham v Bolton
Wigan v Chelsea

Saturday November 10 2007

Birmingham v Aston Villa
Bolton v Middlesbro’
Chelsea v Everton
Derby v West Ham
Liverpool v Fulham
Man Utd v Blackburn
Portsmouth v Man City
Reading v Arsenal
Sunderland v Newcastle
Tottenham v Wigan

Saturday November 24 2007

Arsenal v Wigan
Birmingham v Portsmouth
Bolton v Man Utd
Derby v Chelsea
Everton v Sunderland
Fulham v Blackburn
Man City v Reading
Middlesbro’ v Aston Villa
Newcastle v Liverpool
West Ham v Tottenham

Saturday December 1 2007

Aston Villa v Arsenal
Blackburn v Newcastle
Chelsea v West Ham
Liverpool v Bolton
Man Utd v Fulham
Portsmouth v Everton
Reading v Middlesbro’
Sunderland v Derby
Tottenham v Birmingham
Wigan v Man City

Saturday December 8 2007

Aston Villa v Portsmouth
Blackburn v West Ham
Bolton v Wigan
Chelsea v Sunderland
Everton v Fulham
Man Utd v Derby
Middlesbro’ v Arsenal
Newcastle v Birmingham
Reading v Liverpool
Tottenham v Man City

Saturday December 15 2007
Arsenal v Chelsea
Birmingham v Reading
Derby v Middlesbro’
Fulham v Newcastle
Liverpool v Man Utd
Man City v Bolton
Portsmouth v Tottenham
Sunderland v Aston Villa
West Ham v Everton
Wigan v Blackburn

Saturday December 22 2007

Arsenal v Tottenham
Aston Villa v Man City
Blackburn v Chelsea
Bolton v Birmingham
Fulham v Wigan
Liverpool v Portsmouth
Man Utd v Everton
Middlesbro’ v West Ham
Newcastle v Derby
Reading v Sunderland

Wednesday December 26 2007

Birmingham v Middlesbro’
Chelsea v Aston Villa
Derby v Liverpool
Everton v Bolton
Man City v Blackburn
Portsmouth v Arsenal
Sunderland v Man Utd
Tottenham v Fulham
West Ham v Reading
Wigan v Newcastle

Saturday December 29 2007
Birmingham v Fulham
Chelsea v Newcastle
Derby v Blackburn
Everton v Arsenal
Man City v Liverpool
Portsmouth v Middlesbro’
Sunderland v Bolton
Tottenham v Reading
West Ham v Man Utd
Wigan v Aston Villa

Tuesday January 1 2008

Arsenal v West Ham
Aston Villa v Tottenham
Blackburn v Sunderland
Bolton v Derby
Fulham v Chelsea
Liverpool v Wigan
Man Utd v Birmingham
Middlesbro’ v Man City
Newcastle v Everton
Reading v Portsmouth

Saturday January 12 2008

Arsenal v Birmingham
Aston Villa v Reading
Bolton v Blackburn
Chelsea v Tottenham
Derby v Wigan
Everton v Man City
Man Utd v Newcastle
Middlesbro’ v Liverpool
Sunderland v Portsmouth
West Ham v Fulham

Saturday January 19 2008

Birmingham v Chelsea
Blackburn v Middlesbro’
Fulham v Arsenal
Liverpool v Aston Villa
Man City v West Ham
Newcastle v Bolton
Portsmouth v Derby
Reading v Man Utd
Tottenham v Sunderland
Wigan v Everton

Tuesday January 29 2008

Arsenal v Newcastle
Bolton v Fulham
Derby v Man City
Middlesbro’ v Wigan
Sunderland v Birmingham
West Ham v Liverpool

Wednesday January 30 2008

Aston Villa v Blackburn
Chelsea v Reading
Everton v Tottenham
Man Utd v Portsmouth

Saturday February 2 2008

Birmingham v Derby
Blackburn v Everton
Fulham v Aston Villa
Liverpool v Sunderland
Man City v Arsenal
Newcastle v Middlesbro’
Portsmouth v Chelsea
Reading v Bolton
Tottenham v Man Utd
Wigan v West Ham

Saturday February 9 2008

Arsenal v Blackburn
Aston Villa v Newcastle
Bolton v Portsmouth
Chelsea v Liverpool
Derby v Tottenham
Everton v Reading
Man Utd v Man City
Middlesbro’ v Fulham
Sunderland v Wigan
West Ham v Birmingham

Saturday February 23 2008

Birmingham v Arsenal
Blackburn v Bolton
Fulham v West Ham
Liverpool v Middlesbro’
Man City v Everton
Newcastle v Man Utd
Portsmouth v Sunderland
Reading v Aston Villa
Tottenham v Chelsea
Wigan v Derby

Saturday March 1 2008

Arsenal v Aston Villa
Birmingham v Tottenham
Bolton v Liverpool
Derby v Sunderland
Everton v Portsmouth
Fulham v Man Utd
Man City v Wigan
Middlesbro’ v Reading
Newcastle v Blackburn
West Ham v Chelsea

Saturday March 8 2008

Aston Villa v Middlesbro’
Blackburn v Fulham
Chelsea v Derby
Liverpool v Newcastle
Man Utd v Bolton
Portsmouth v Birmingham
Reading v Man City
Sunderland v Everton
Tottenham v West Ham
Wigan v Arsenal

Saturday March 15 2008

Arsenal v Middlesbro’
Birmingham v Newcastle
Derby v Man Utd
Fulham v Everton
Liverpool v Reading
Man City v Tottenham
Portsmouth v Aston Villa
Sunderland v Chelsea
West Ham v Blackburn
Wigan v Bolton

Saturday March 22 2008
Aston Villa v Sunderland
Blackburn v Wigan
Bolton v Man City
Chelsea v Arsenal
Everton v West Ham
Man Utd v Liverpool
Middlesbro’ v Derby
Newcastle v Fulham
Reading v Birmingham
Tottenham v Portsmouth

Saturday March 29 2008

Birmingham v Man City
Bolton v Arsenal
Chelsea v Middlesbro’
Derby v Fulham
Liverpool v Everton
Man Utd v Aston Villa
Portsmouth v Wigan
Reading v Blackburn
Sunderland v West Ham
Tottenham v Newcastle

Saturday April 5 2008

Arsenal v Liverpool
Aston Villa v Bolton
Blackburn v Tottenham
Everton v Derby
Fulham v Sunderland
Man City v Chelsea
Middlesbro’ v Man Utd
Newcastle v Reading
West Ham v Portsmouth
Wigan v Birmingham

Saturday April 12 2008

Birmingham v Everton
Bolton v West Ham
Chelsea v Wigan
Derby v Aston Villa
Liverpool v Blackburn
Man Utd v Arsenal
Portsmouth v Newcastle
Reading v Fulham
Sunderland v Man City
Tottenham v Middlesbro’

Saturday April 19 2008

Arsenal v Reading
Aston Villa v Birmingham
Blackburn v Man Utd
Everton v Chelsea
Fulham v Liverpool
Man City v Portsmouth
Middlesbro’ v Bolton
Newcastle v Sunderland
West Ham v Derby
Wigan v Tottenham

Saturday April 26 2008

Birmingham v Liverpool
Chelsea v Man Utd
Derby v Arsenal
Everton v Aston Villa
Man City v Fulham
Portsmouth v Blackburn
Sunderland v Middlesbro’
Tottenham v Bolton
West Ham v Newcastle
Wigan v Reading

Saturday May 3 2008

Arsenal v Everton
Aston Villa v Wigan
Blackburn v Derby
Bolton v Sunderland
Fulham v Birmingham
Liverpool v Man City
Man Utd v West Ham
Middlesbro’ v Portsmouth
Newcastle v Chelsea
Reading v Tottenham

Sunday May 11 2008

Birmingham v Blackburn
Chelsea v Bolton
Derby v Reading
Everton v Middlesbro’
Man City v Newcastle
Portsmouth v Fulham
Sunderland v Arsenal
Tottenham v Liverpool
West Ham v Aston Villa
Wigan v Man Utd[/b]

[b]Henri: Te marrim gjithcka!

Sulmuesi i Barcelones, Tierri Henri, u shpreh shume optimist mbi rikuperimin e tij, edhe pse pranoi se ky eshte nje proces i ngadalte dhe se shume shpejt do te gjej formen e tij me te mire. “Jam duke punuar dhe ndihem shume mire ketu. Me kane pritur mire dhe pak nga pak do arrij ne formen time me te mire”. Per sulmuesin francez, turneu i fazes pergatitorepo i vendos lojtaret ne situate te veshtire, por qe do te jape rezultate te mira gjate sezonit. “Lodhja fizike dhe mendore qe kemi tani, ndonjehere ndodhe edhe gjate sezonit dhe gjithcka na sherben per te perballur ndeshjet e shumta qe do te luajme. Jam shume i lumtur dhe shpresoj qe shume shpejt te kthehem ne formen time me te mire”. Henri foli per procesin e rikuperimit qe po ndjek keto dite dhe per objektivat e sezonit. “Ne klub ka profesioniste te vertete, nje ambjent shume te mire dhe gjithcka po ecen ne rrugen e duhur. Skuadra po ben pergatitjet e saj dhe deri tani eshte vene re nje skuader qe ka deshire te luaj dhe luftoje per fitore. Per sezonin qe do te filloj, objektivat jane maksimal: te fitojme te gjithe titujt e mundshem. Besoj se kjo duhet te jete fraza e vetme ne sezonin e ardhshem, duke pare se cfare lojtaresh kemi ne perberjen tone”.[/b]

[b]Birra Moretti Cup 2007


Winner: Inter

8 Gusht 2007
20:45 Juventus 1 : 0 Napoli
27’ Alessandro Del Piero

21:45 Inter 2 : 0 Napoli
32’ Dejan Stankovic
33’ David Suazo

22:45 Inter 1 : 0 Juventus
2’ David Suazo
[/b]

[b]Të gjitha transferimet në Bundesligë

Me takimin Stuttgart - Schalke qe do te luhet sonte ne ora 20.30 do te filloje sezona 2007/08 ne Bundeslige. Kapllani dhe Skela ndeshjet me ekipet e tyre I luajne te dielen kunder Nürnberg respektivisht B.Leverkusen. Klubet e bundesliges kete vere per blerjen e lojtareve kane harxhuar shume rekorde prej 170 milion euro. Rekord deri me tani paraqet edhe shitja e biletave sezonale 380.000 kurse te ardhurat prej reklamave jane 122.7 milion euro qe paraqet perseri nje shifer rekorde.

Per edicionin e kaluar nga nje ankete te zhvilluar nga shtypi gjerman lojtari me I mire u zgjodh Mario Gomez kurse trajner Armin Veh, qe te dy anetar te Sttutgart.

Disa prej transferime te kompletuar

7/31/2007 D. Ljuboja VfB Stuttgart --> Siena

7/31/2007 K. Boateng Hertha BSC --> Tottenham

7/28/2007 R. Santa Cruz Bayern --> Blackburn

7/28/2007 A. Galindo Grashoppers --> Eintracht

7/28/2007 R. Castelen Feyenoord --> Hamburg

7/25/2007 C. Marica Shakhtar --> VfB Stuttgart

7/24/2007 B. Sanogo Hamburg --> Werder

7/24/2007 M. Schäfer TSV 1860 München --> VfL Wolfsburg

7/23/2007 A. Laas Hamburg VfL --> Wolfsburg

7/21/2007 S. Pienaar Borussia --> Everton

7/18/2007 C. Gentner VfB Stuttgart --> VfL Wolfsburg

7/17/2007 Ewerthon Zaragoza --> VfB Stuttgart

7/10/2007 J. Tomasson VfB Stuttgart --> Villarreal

7/06/2007 R. Faty Roma --> Bayer Leverkusen

7/02/2007 K. Jensen Werder --> Carl Zeiss Jena

7/01/2007 Ricardo Costa Porto --> VfL Wolfsburg

6/30/2007 E. Cairo Hertha BSC --> Coventry

6/28/2007 M. Lamey PSV --> MSV Duisburg

6/28/2007 R. Makaay Bayern --> Feyenoord

6/28/2007 D. Sorensen Midtjylland --> Cottbus

6/27/2007 K. Hofland VfL Wolfsburg --> Feyenoord

6/26/2007 E. Dzeko Teplice --> VfL Wolfsburg

6/26/2007 M. Klose Werder --> Bayern

6/25/2007 E. Cairo Hertha BSC --> Coventry

6/25/2007 A. Mijatović Greuther Furth --> Arminia Bielefeld

6/22/2007 D. Bierofka VfB Stuttgart --> TSV 1860 München

6/21/2007 Juan Bayer Leverkusen --> Roma

6/21/2007 I. Rakitic Basel --> Schalke 04

6/21/2007 Lincoln Schalke 04 --> Galatasaray

6/20/2007 R. Kovač Juventus --> Borussia Dortmund

6/20/2007 M. Streller VfB Stuttgart --> Basel

6/20/2007 M. Concha Djurgarden --> VfL Bochum

6/19/2007 M. Pfertzel Livorno --> VfL Bochum

6/14/2007 A. Iashvili SC Freiburg --> Karlsruher SC

6/14/2007 S. Angelov Levski Sofia --> Cottbus

6/13/2007 M. Ishiaku Bruges --> MSV Duisburg

6/12/2007 B. Berisha Hamburg --> Burnley

6/12/2007 T. Hoogland Schalke 04 --> Aachen

6/10/2007 T. Hildebrand VfB Stuttgart --> Valencia

6/08/2007 M. Petrić Basel --> Borussia Dortmund

6/06/2007 O. Kirch Mönchengladbach --> Arminia Bielefeld

6/06/2007 F. Ribéry Olympique de Marseille --> Bayern

6/05/2007 K. Saka Borussia --> Hamburg

6/03/2007 M. Zidan Mainz --> Hamburg

6/01/2007 C. Pizarro Bayern --> Chelsea

6/01/2007 C. Tiffert Salzburg --> MSV Duisburg

60/1/2007 D. Rangelov RC Strasbourg --> Cottbus

5/31/2007 O. Hargreaves Bayern --> Man Utd.

5/30/2007 L. Toni Fiorentina --> Bayern

5/29/2007 M. Friedrich Mainz --> Bayer Leverkusen

5/29/2007 J. Inamoto Galatasaray --> Eintracht

5/28/2007 S. Radu Cottbus --> VfL Wolfsburg

5/28/2007 V. Munteanu Cottbus --> VfL Wolfsburg

5/28/2007 Y. Bastürk Hertha BSC --> VfB Stuttgart

5/27/2007 M. Jansen Mönchengladbach --> Bayern

5/24/2007 K. McKenna Cottbus --> FC Köln

5/23/2007 S. Kirschstein Hamburg --> Greuther Furth

5/23/2007 M. Hanke VfL Wolfsburg --> Hannover 96

5/23/2007 D. Klimowicz VfL Wolfsburg --> Borussia Dortmund

5/22/2007 J. Drobny VfL Bochum --> Hertha BSC

5/22/2007 S. Wächter Hamburg --> Hansa Rostock

5/21/2007 T. Hajnal FC Kaiserslautern --> Karlsruher SC

5/21/2007 L. Kampantais AEK Athens --> Arminia Bielefeld

5/20/2007 O. Hargreaves Bayern --> Man Utd.

5/18/2007 S. Dum Aachen --> Bayer Leverkusen

5/18/2007 H. Sarpei VfL Wolfsburg --> Bayer Leverkusen

5/16/2007 L. Sinkiewicz FC Köln --> Bayer Leverkusen

5/09/2007 C. Metzelder Borussia --> Real Madrid

5/08/2007 Gledson Hansa Rostock --> VfB Stuttgart

5/07/2007 N. Sahin Borussia --> Feyenoord

5/04/2007 A. Vidal Colo Colo --> Bayer Leverkusen

5/03/2007 H. Salihamidžić Bayern --> Juventus
[/b]

[b]O. Marseja kërkon Igli Taren

Igli Tare mund të veshë fanellën e Olimpik Marsejës për sezonin e ri. Lajmi ka zënë faqet e para të gazetave provinciale të Marsejës dhe është publikuar edhe në faqen e internetit https://www.futboll.fr. Sipas këtyre të fundit sulmuesi shqiptar i Lacios është kontaktuar së fundmi nga drejtuesit e klubit të Olimpik Marsejës, të cilët i kanë ofruar një kontratë dyvjeçare.

Çdo gjë varet nga vetë futbollisti, pasi Lacio ka shprehur prej kohësh dëshirën për ta shitur tek një ekip tjetër, duke parë se Tare nuk hyn në planet e trajnerit Delio Rosi. Një gjë të tillë dy ditë më parë për mediat italiane e ka konfirmuar edhe presidenti i Lacios, Klaudio Lotito. Për të sjellë në Marsejë Igli Taren, drejtuesit e këtij klubi kanë shfrytëzuar edhe miqësinë e këtij të fundit me mesfushorin Lorik Cana. Në fakt kosovari është një prej shokëve më të mirë të Tares edhe në kombëtaren shqiptare. Një fakt të tillë e ka konfirmuar vetëm Igli në një intervistë muaj më parë për gazetën “Tirana Observer”, si dhe Cana teksa kritikonte teknikun Oto Bariç para ndeshjes me Luksemburgun në Tiranë për lënien jashtë ekipit kombëtar të shtatlartit të Lacios. Sipas mediave franceze, Tare është sulmuesi ideal për Marsejën, duke parë se në repartin ofensiv mungon një futbollist shtatlartë që të mund të zëvendësojë edhe Dzhibril Sisenë. Duke parë moshën e sulmuesit shqiptar, 34 vjeç, drejtuesit marsejezë i kanë ofruar një kontratë 2-vjeçare, por me një ulje të vogël të rrogës që ai merr aktualisht tek Lacio. Tare përfiton 450 mijë euro në sezon tek kryeqytetasit italianë dhe kontrata e tij përfundon më 30 qershor të 2008-ës. Gjatë kësaj merkatoje verore, Tare është kërkuar edhe nga disa skuadra italiane si Rexhina, Torino, Empoli, si dhe dy ekipe të Primera Division, Sevilja dhe Majorka. Tratativat nuk kanë shkuar drejt firmës, pasi në të shumtën e rasteve oferta financiare kundrejt biondit shqiptar rezultonte e ulët. Kështu deri në ditët e fundit Tare ka konfirmuar se do të qëndrojë sërish tek Lacio deri në fund të kontratës së tij.[/b]

[b]18 minutat e mjaftueshme për rekord

Vetem 18 minuta sa ka kaluar ne fushe David Beckham ne debutimin e tije ne MLS jane nevojitur qe ndeshja te thej rekordin e TV-shikueshmerise ne historine e Liges Amerikane te Futbollit (MLS ). Televizioni kabllovik ESPN, i cili ka te drejtat e transmetimit te liges MLS, ka pohuar se takimi ne mes Galaxy dhe DC United e kane ndjekur 1 milion e gjysem shikues qe eshte per gjysme milion me shume se rekordi i vitit 1996 qe mban ndeshja DC United dhe San Jose qe e kane ndjekur 1 milion shikues.

Do te mungoje ne ndeshjet e rradhes, lendimi perseri problem

Nuk mungojne tifozet e gjinise se kundert

Edhe stadiumi ne Wshington perplot 46.686

Galaxy humb 1-0 ne debutimin e Beckham
[/b]

[b]TIM Cup 2007

14 Aug Gusht 2007

18:30 Juventus 0 : 0 (4 : 5) Inter
19:55 Juventus 0 : 1 AC Milan
21:00 AC Milan 0 : 1 Inter
[/b]

[b]UEFA Cup 2007/2008

17:00 Besa - Albania 0 : 3 PFC Litex Lovech - Bulgaria
[/b]

[b]Besa e pafuqishme kundrejt bullgarëve

Besa - Liteks 0-3. Ky ka qene rezultati perfundimtar i takimit te sotem te vlefshem per kupen e UEFA-se qe u zhvillua ne Niko Dovana te Durresit para 5.000 tifozeve qe kishin ardhur ne perkrahje te Beses. Liteksi me kete rezultat te arritur si mysafir eshte i sigurte ne turin e ardhshem kurse shpresa e vetme e ekipeve shqiptare ( Besa )per te bere ndonje çudi ne kupat europiane lirisht mund te themi se mbaroi ketu. Takimi i dyte do te jete vetem ndeshje formaliteti para tifozeve bullgar.

Autore te golave jane Popov ne minutat e 13’ dhe 20’ dhe Beto ne min. e 32’.[/b]

Goli me i shpejte eshte shenuar nga braziliani Fabinho i kombetares nen 17.
Eshte goli me i shpejt i shenuar brenda 9". Ndodhi ne nje nga ndeshjet e kategoris boterore. Djaloshi ka kaluar turkun ex Inter Hakan Sukur, qe ne finale te boterorit 2002 kunder kores sheni ne 11" e para…

[b]Enigma Materazzi

Ofendoi Zidane: preferoj me shum motren tende lavire[/b] :stuck_out_tongue:

[b]Materazzi zbulon enigmën e kampionatit botëror

Mbrojtësi Italian Marco Materazzi ka zbuluar fjalët me të cilët e ka ofenduar futbollistin Francez Zinedin Zidane gjatë zhvillimit të finales së Kampionatit Botëror.

“Unë i preferoj kurvat siç është motra jote” ka thënë Materazzi në një intervistë në Tv Sorrisi.Materrazi disa herë ka dhënë fjalime të ndryshme rethë zënkës që ka patur me Zidan ku e goditi me kokë në gjoks mirëpo deri tash nuk i ka dhënë fjalët e sakta.

Zidan doli në pension nga Kombëtarja Franceze dhe skuadra e tije e fundit Real i Madridit menjëherë pasi që me kokë shtriu në fushën e gjelbërt Marco Materazzin ndërsa Italia shënoj fitore dhe u be kampion bote.[/b]

[b]Greqi, zjarret shtyjnë kampionatin

Tragjeditë ndalojnë futbollin. Zjarret që shpërthyen në Greqi, ku u humbën jetën disa dhjetra shtetas grekë dhe të huaj, detyruan Federatën Greke të Futbollit të shtyjë kampionatin. Lajmi jepet përmes një komunikate të federatës helenike. “Në momente të tilla, të një tragjedie kombëtare, ndalimi i aktiviteteve është një detyrim”. Kampionati grek duhej të fillonte sot, ku në javën e parë ishte derbi i shumëpritur midis Panathinaikosit dhe Olimpiakosit. Ende nuk është dhënë një datë e rifillimit të kampionatit. [/b]