Gjuha e vertet e dashurise, mesazhet ne telefon

Nuk ka nevoje te ju tregoj emrin tim. Kur mund te takohemi? Si t’ia bej qe te njoh? Fjali te tilla dikur ishin te famshme. Kur njerezit nepermjet internetit takoheshin, njiheshin dhe dashuroheshin. Gjithashtu kjo vlen per sms-t e famshme te dashurise. Mesazhet ne telefon jane bere gjuha e vertet e dashurise, seksit apo dhe joshjes.
“Te dua” tashme merr tjeter dimension kur dergohet me nje mesazh, ndersa shkruhen fraza te tera nga me te magjishmet. Sa poemat e Shekspirit me ato mijera sms qe qarkullojne cdo minute, ore, dite neper bote, do te dukeshin te thata e boshe. Kupidi i ri i dashurise jane sms-t, ato te vijen kur nuk i pret dhe te ndryshojne diten qofte edhe me nje fjale.
Nese dikush nga ju do te thoshte se sms-t nuk e kane vleren e letrave apo afersise, gabohet. Sepse sot mund te jesh ne nje cep te botes e mos te jesh vetem, pa te dashurin, mjafton nje sms, nje telefonate e te perjetosh te njejtin pasion, te shuash mallin dhe ta kesh po aq prane.
Gjithashtu nje sms t’i lehteson punet per te qene nje “Romeo” apo “Zhuliete”, ti mund te shprehesh aq lirshem me nje sms, sa sigurisht qe nuk do ta kishe marre guximin ta beje kete kur ta kishe njeriun qe dashuron perballe, natyrisht perjashtohen “don zhuanet’. Nepermjet sms-ve ne japim premtime, ne flasim se cfare shkon dhe nuk shkon ne lidhjen tone, ne flasim gjithcka.
Ja nje nder tekstet e dashurise sms me te famshme qe ben xhiro neper internet. “Dashuria eshte si dielli. Ajo sjell nje shkelqim te arte per t’u perballur me te dhe nje ndjenje te ngrohte qe te pershkon gjithe trupin. Dashuria zgjon shpirtrat dhe te hap syte.
Dhe kur ajo mbaron, le mbrapa miliarda kujtime te vogla qe quhen yje. Per t’i kujtuar botes se ajo ende ekziston. Koha ka kaluar, por dashuria ime per ju nuk do te perfundoj kurre. Ti je dashuria ime e pare dhe e fundit”.
Cili poet apo shkrimtar nuk do t’i kishte zili keto fjale te thjeshta qe kane dale nga nje zemer e lenduar ne dashuri?! Dhe cila femer apo mashkull nuk do te dashurohej serish nese keto vargje do t’i dedikoheshin?! Kjo eshte qe ne kete kohe te shkruash, te flasesh, te dashurosh ne kohen e sms-ve.