Hacking: Si te gjejme passwordet Wireless/Wi-Fi WEP fare thjesht me BackTrack

BackTrack eshte nje nder shperndarjet me te mira Linux per sigurine. Nje nga vantazhet e krijimit te kesaj pakete eshte krijuar pikerisht per hacking dhe mund te ekzekutohet direkt nga LiveDVD pa qene nevoja te instalohet.

Sigurisht nuk eshte nje shperndarje per fillestareti, por me pak pune mund te arrihet gjithçka. Sigurisht ju rekomandojme ta perdorni kete paket brenda rregullave dhe jo per qellime ilegale.

Sa per fillim po ju prezantoj si te thyeni nje password Wireless WEP ne nje menyre teper te thjeshte:

//youtu.be/jETwvEDaJeQ

Shkarko ne Formatin ISO

pershendetje mund te me ndihmoni me nje program me te thjesht per te gjetur passwordin e nje wifi

Nuk eshte aq e thjesht,personalisht nuk kam arritu ta gjej,kur e kam provuar para disa kohesh.

@Kliton, sa i forte ka qene sinjali dhe çfare mbrojtje ka patur?!

Po për të thyer passwordin e routerit dhe emrin mund te me ndihmoni?

Sinjali i forte ka qene,kurse mbrojtja se di :(,u be disa kohe qe e kam provuar nje here,por kam degjuar qe thyhet me disa hapa,mendoj se po ti vehem pak me shume do tja arrij,perderisa dhe te tjert e kane bere dicka te tille me BackTrack!

Hap diskutim te ri :wink:

Ne fakt mbrojtjet WEP, po ti vihesh e ben, nuk shume pune. Ka vegla qe ta mundesojne. Por te tjerat jane pothuajse te pamunduara ti llogaritesh!

ky eshte nji problem qe eshte sterdiskutuar ketu ne lirenti ,problemi qendron gjithmone tek njohurite qe keni ne kete fushe sistem operative ka plot me i plotsuari ngelet backtrack 5 extreme ,sepse i ka te gjithe pjeset perberese ,problemet krijohen ne antenat e pershtashme per ket pune, ky eshte mendimi im personal qe te paktem i kam provuar disa gjera.

Ore asnje gje nuk eshte e pamundur,problemi qendron tek durimi dhe vullneti per ta cuar ate qe kerkon deri ne fund,cdo gje arrihet me pune.

me fanli qe po dal paksa nga tema, por desha te pyes qe nese dikush lidhet me Modemin/Routerin tim, A mund ta di un ? Ne menyren Wireless dmth nese lidhet dikush

o cuna po ju beni fjal per te thyer passwordet… ne te tjeret nuk dim as te nderroj pass… dua nje ndihme nga dikush me team viwer te me nderroj pak pass e routerit se nuk e bej dot me cmendi. eshte sagme… flm

Normalisht nuk ke si ta kuptosh,vetem ne qoftese shikon shpejtesin e netit ose ping.

 [[b]paolo maldini@[/b]](https://www.lirenti.com/members/6576-paolo-maldini)      

o cuna po ju beni fjal per te thyer passwordet… ne te tjeret nuk dim as te nderroj pass… dua nje ndihme nga dikush me team viwer te me nderroj pak pass e routerit se nuk e bej dot me cmendi. eshte sagme… flm

Cfare modemi ke, router??? Futi nje kerkim ne google me emrin e router-it.

[LEFT]
[/LEFT]

sagem fast 2400 eshte… kliton thua te kete ndonje guide ne youtube si te nderrosh pass e ketij routeri??

Po ne fakt BT5 i ka te gjitha veglat qe te duhen per te bere crack rrjetin wireless. Mjafton ti japesh komandat e duhura.

Rasti i Pare
Nese routeri qe doni te hapni eshte e nje shoqerie ISP XXXXX1234567890 dhe numerin perbri, ka shum mundesi qe ky lloj fjalekalim te gjendet. Qofte dhe nese ka WPA-PSK.

Rasti i Dyte
Nese perdoruesi ka vene nje fjalekalim rrjetit pa fije, (wireless) duke pedor karaktere alfanumerik, ka shume mundesi (ose fat) qe ju ta gjeni dhe me nje bruteforce.

Rasti i Trete
Nese dikush ka vene fjalekalim rrjetit wireless te tipit ç°èd°D/()?^dFE7412GD’21:,.5 - shanset jane te ulta por jo te pamundura nese keni nje super pc ne apartament :stuck_out_tongue:

Aliu, mund te na thoj eksperiencat e tij :wink:

Po shkruajini këto komanda.

Metoda 1. Mundesh te shikosh pc tek Network (por kjo vlen vetem nese jan te lidhur me kabull)
Metoda 2. Mund ti shikosh te gjith ato qe jan me kabull e me wireless. Instalo Wireless Network Watcher shkarkoje ktu: https://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html eshte super e kam edhe vet :slight_smile:

Shkarko OS siper dhe ke nje app qe quhet “Kismet”!

ose kerko ne repository nese ke distro tjeter linux per programin siper!

i ke neper net :stuck_out_tongue: