Histori fakte ''intriguese''

Gjatë njërit prej edicioneve të Big Brotherit që u transmetua në televizionin Top Channel në vitin 2013, pjesëmarrësit e këtij programi degjenerues kishin kryer seks në publik siç bëjnë nga herë. Një gazetare e Gazetës Shqiptare që kishte ndjekur seksin e njerës nga vajzat në këtë emision, si për të treguar se deri ku ka shkuar poshtërimi i njeriut në Shqipërinë demokratike të ditëve tona, babait të vajzës që kishte bërë seks i bëri një intervistë. Shkrimi në fjalë kishte titull: “Prindërit e X….: Jemi ‘pro’ seksit në “Big Brother””. Në intervistën në fjalë, gazetarja e pyeste babain e vajzës X ndër të tjera si më poshtë:

Gazetarja: Po diskutohet shumë së fundmi për puthjet e të dyve. Madje flitet se midis tyre ka pasur edhe marrëdhënie intime. Ju ç’mendim keni?

Babai: Unë di që vetëm janë puthur. Për pjesën tjetër nuk di asgjë të sigurtë. Njerëzit mund të thonë shumë gjëra, po unë përderisa e shoh vetë vajzën time, nuk i marr shumë për bazë fjalët e njerëzve. Nuk besoj se atyre i kanë futur ‘microcheap’ nën jorgan, që ta dinë të sigurtë a kanë bërë diçka më shumë apo jo.

Gazetarja: Po nëse do të ndodhte, nëse vërtetë midis të dyve do të ketë një marrëdhënie intime, për ju do ishte problem?

Babai: Jo. Nuk kam pse ta kem problem. Mua më intereson që vajza ime të ndihet mirë dhe të bëjë atë që do. Unë jam pak “evropian” për sa i përket këtyre gjërave. Më mjafton që vajza të ecë përpara, të realizojë ëndrrat e saj e të bëjë atë që ndjen.

Me pak fjalë babai i vajzës nuk e kishte problem që vajza i pallohej para kamerave dhe ja shihte e gjithë dynjaja. Si “evropjan” që ishte atij i interesonte që vajza të ndjehej mirë.

Kur shqiptarët e përmbysën komunizmin në vitet 90, sllogani i tyre “E duam Shqipërinë si gjithë Evropa,” për ata shprehte dëshirën e tyre për të jetuar mirë, për të patur para, makina dhe bollëkun që kishte Perëndimi. Në fillimvitet 90 shqiptarët donin të gëzonin liritë që komunizmi u kishte mohuar, por jo degjenerimin seksual të Perëndimit. Ata ishin shumë fanatikë dhe patriarkalistë. Mbaj mend si tani që në vitin 1989 kur në Tiranë nisën lëvizjet për përmbysjen e komunizmit, një nga akuzat që i bëhej Enver Hoxhës në atë kohë ishte se kishte qenë pederast, e si rrjedhojë njeri i ulët.

Por hapja e Shqipërisë me Evropën dhe Amerikën shqiptarëve u solli edhe degjenerimin moral të Perëndimit. Pasi shqiptarët e panë që Perëndimi nuk ishte xhenet siç ata ishin gënjyer të besonin nëpër filma gjatë kohës së komunizmit, dhe që me punë aty nuk bëheshe dot i pasur, shumë shqiptarë nisën jetën e krimit. Përveç shitjes së drogës, kriminelët shqiptarë trafikuan me mijëra vajza shqiptare, ruse, moldave, romune e bullgare si prostituta nëpër semaforët e Perëndimit. Mbaj mend si tani që edhe pse në fillimvitet 90 për shumë shqiptarë puna e prostitucionit shihej si diçka e turpshme, varfëria me të cilën përballeshin i bëri që pak e nga pak të pranonin aktin e kurvërisë si një gjë të pranueshme. Shumë gra që më parë ishin rrëmbyer e çuar me dhunë të prostituonin në Perëndim, me kalimin e kohëve nisën që të rilidhen me familjet e tyre në Shqipëri. Baballarët e nënat që në fillim turpëroheshin të dilnin në publik pasi i gjithë mileti e dinte se gocën ja kishin çuar për prostitutë, me kalimin e kohës nisën ta legjitimonin ekzistencën e fëmijës së tyre në Evropë. Disa gënjenin e thonin që “vajza na punon në Itali”, apo “është martuar”, ndërsa disa të tjerë e pranonin që “punojne si e gjithë dynjaja”. Pati femra të trafikuara shqiptare që arritën të bëjnë para nëpërmjet prostituimit dhe me ato blenë dyqane e shtëpi në Tiranë. Në shumë raste tutorët e tyre shqiptarë ishin vetë ata që pasi “i punonin sa i punonin” në Belgjikë, Angli, Francë e Itali, më pas i sillnin në Shqipëri, u blenin prona, i gjenin burrë, e kështu femrat që ishin futur me përdhunë në jetën e krimit, më pas rehabilitoheshin, bënin fëmijë e ktheshin në “biznesmene” të suksesshme e “gra të ndershme” të shoqërisë.

Rënia e komunizmit ishte një eveniment me përmasa shumë tragjike për popujt e Evropës Lindore. Kapitalizmi perëndimor që pushtoi vendet e Lindjes, popujve të ish-Bllokut Sovjetik u shkatërroi jo vetëm ekonominë, pavarësinë dhe arritjet e tyre, por edhe moralet. Proçesi i kurvërizimit të shumë grave që ndodhi në Shqipëri gjatë viteve 90 është përsëritur edhe në Kosovë pas vitit 1999 kur ajo u shkëput nga NATO prej ish-Jugosllavisë. Pushtimi ushtarak perëndimor i Kosovës është shoqëruar edhe me pushtimin kulturor të vendit. Euro-amerikanët që ndërtuan strukturat shtetërore të shtetit kosovar, shqiptarëve u sollën edhe vlerat më të këqia të tyre të të jetuarit. Edhe pse kosovarët, deri në vitin 1999 kishin arritur që nën Jugosllavinë e Titos t’i ruanin disi moralet të cilat kishin për bazë Islamin, pas pushtimit nga NATO këto morale u rrënuan. Perëndimorët që pushtuan Kosovën u kujdesën që vendin jo vetëm ta zhvasin nga burimet kryesore ekonomike, ti caktojnë sundimtarët, kushtetutën, dhe strukturat e shtetit, por një vëmendje të veçantë ata i kushtuan edhe degjenerimit masiv të popullsisë. Këtë fakt tragjik unë e pashë me sytë e mi në vitin 2003 kur vizitova Kosovën për herë të parë. Makina me të cilën udhëtova, punonte për një organizatë zvicerane e cila çonte e shpërndante falas kondomë për rininë kosovare, pasi donatorët zviceranë nuk donin që kosovarët të lidheshin në familje por donin që ata “veç të bënin qejf”.

Përveç shthurrjes morale perëndimore, pas vitit 1999 në Kosovë është përhapur shumë edhe Islami. Hoxhallarët kosovarë që u edukuan në botën arabe u kanë rifreskuar të rinjve kosovarë mësimet e fesë së gjyshërve të tyre. Ringjallja e Islamit dhe agresioni i perëndimorizimit në Kosovë kanë prodhuar dy shoqëri të kundërta dhe armiqësore me njëra tjetrën sot. Ndërsa muslimanët të cilët janë në përgjithësi të shtypur e fukarej, botën e shohin të lidhur me parimet e Kuranit ku familja, puna dhe modestia janë bazë e jetës, të perëndimorizuarit, shumë prej të cilëve janë edhe në pushtet, jetën e shohin të lidhur me qejfet seksuale, degjenerimin moral, dhe Mekën e kanë nga Brukseli dhe Uashingtoni. E pasi sot Perëndimi është në luftë të vazhdueshme me muslimanët, të perëndimorizuarit, muslimanët i shohin si armiq të vendit të tyre. Kodet e tyre morale që vetë prindërit e të perëndimorizuarëve praktikonin disa dekada më parë shihen si prapanike dhe të rrezikshme nga të parët.

Përleshja e perceptimeve ka arritur një klimaks të ri këto ditë në Kosovë. Një fanatik katolik i cili mban një faqe në internet me emrin zemrashqiptare, dhe përdor nofkën Ilir Dardani (e mendohet që personi në fjalë është njëfarë Kolec Traboini apo një Gezim Marku) ka botuar në youtube një video të një hoxhe kosovar me emrin Irfan Salihu. Hoxha në fjalë është shumë popullor në mesin e rinisë kosovare. Mësimet e tija fetare ndiqen nga mijëra vetë. Ky fakt i shtyn shumë fanatikë katolikë dhe laikë që ta ndjekin has pas hapi e sulmojnë. Në videon në fjalë, hoxha i këshillon besimtarët e rinjë që kur të bëjnë zgjedhjen e martesë në jetë, të martohen me gra të ndershme, të virgjëra, të sinqerta dhe jo me kurva të cilat kanë patur shumë dashnorë më parë dhe që do i tradhëtojnë burrat pas martesës. Ai i porosit besimtarët që të shohin se ç’po ndodh në Shqipëri, ku sondazhet tregojnë se 92% e vajzave kanë dashnorë, dhe u thotë që kësi lloj femrash që kanë kaluar nëpër burra të tjerë më parë nuk janë të vlefshme për ata dhe fëmijët e tyre.

Videoja në fjalë që është botuar në një faqe ekstremistësh katolikë të cilët bëjnë thirrje për vrasjen e muslimanëve shqiptarë, në këto ditët e fundit është parë nga Ministrja e Integrimit Evropjan të Kosovës Vlora Çitaku. Mediat kosovare përflasin se ajo është dashnore e përfaqësuesit special të BE-së në Kosovë, sllovenit Samuel Zbogar. E nxitur si duket ose nga lidhja e saj dashurore, ose nga feja katolike e Samuelit, në 3 qershor 2013 Vlora bëri një koment kundër hoxhë Irfanit në profilin e saj në facebook ku shkruante “Posa e pashe nje video ku nje I ashtuquajtur hoxhe perdorte fjalet me te ulta per femren! E pyes a ka nene? A ka moter? A ka grua? A ka vajze? Gjinja eshte konstrukt shoqeror, e njerezit burra e gra Jane njerez! Vlerat, vyrtytet nuk Jane gjinore, po njerezore!” Komenti i Vlorës i cili ka shumë gabime shqiptimi tregon se ajo është një femër që ndoshta po përjeton kohë të vështira në lidhjet e saja dashurore. Në datën 4 qershor ajo ka vazhduar sërisht sulmet e saja. Në një koment që kishte bërë në murin e saj ajo thoshte “Beteja kunder fundamentalizmit dhe radikalizmit nuk guxon te jete vetem beteje e grave! Duhet te jete beteje e shoqerise!” Në po të njëjtën ditë ajo ka mobilizuar “Grupin e Grave Deputete të Kuvendit të Kosovës” që të “shpreh indinjatën e thellë për gjuhën denigruese, poshtëruese, fyese dhe të pamoralshme, e cila është përdorur nga hoxhë Irfan Salihu, imam në xhaminë Suzi Zerrini të Prizrenit, ndaj grave të Kosovës.” Ky grup grashë deputete më pas i ka kërkuar Bashkësise Islame të Kosovës, pra institucionit që e punëson hoxhën që “të distancohet publikisht nga gjuha e hoxhë Irfan Salihut dhe të sqarojë publikisht nëse ai është i emëruar nga BIK-u.” Gratë i kanë kërkuar edhe “aktorëve të shoqërisë dhe institucioneve të Kosovës që të dënojnë ashpër gjuhën poshtëruese kundër grave që vjen nga udhëheqes fetarë, të cilët keqpërdorin lirinë e shprehjes brenda institucioneve fetare” dhe i kanë apeluar edhe mediave që të rreshtohen në këtë kryqëzatë kundër hoxhës në fjalë, e në mbështetje të botuesëve të tyre katolikë.

Kushtrimit të Vlorës në mediat e Kosovës i është përgjigjur Halil Matoshi, një person me të cilën kam debatuar vite më parë kur ai donte të burgoste një tjetër hoxhë kosovar, Shefqet Krasniqin. Ai ka shkuar në gazetën e Veton Surroit në Kosovë, Koha Ditore një editorial me titull “Soraya, klerikët bastardë dhe etika” ku pasi fyente mirë e mirë hoxhë Irfanin dhe e bënte pjesë të një konspiracie botërore islamiste, kërkonte që prokuroria e shtetit kosovar ta padiste dhe dënonte për thirrje për dhunë. Se ku ishte thirrja për dhunë e hoxhë Irfanit, veç babai hoxhë i Halil Matoshit mund ta dijë. Kur kam debatuar me Halilin në vitin 2010 në Rrokum TV ku unë mbroja hoxhë Shefqet Krasniqin të cilin e akuzonin se kishte thënë që Nënë Tereza do të shkojë në xhehenem – Halilit i thashë “o Halil mos mu hiq sikur të jesh Majkëll or burrë se ti surratin e emrin turk e ke.” Halili ma pranoi kur dolëm nga studio që ishte musliman e babain e kishte hoxhë, por nevoja e mbijetesës e bënte që të hiqej sikur ishte kaur perpara donatoreve perendimor.

Yxhymi i Vlora Çitakut kundër hoxhë Irfan Salihut ka vazhduar edhe ditën e enjte, më 6 qershor 2013. Grupi i Grave Deputete të parlamentit të Kosovës i udhëhequr nga Teuta Sahatqija, Flora Brovina, Alma Lama, Donika Kadaj, Blerta Deliu, Lirie Kajtazi e nja katër burra pas tyre kanë vizituan Myftiun e Kosovës, Naim Tërnavën. Gratë që Vlora kishte çuar të muftija i ishin ankuar të fundit për hoxhë Irfanin i cili i kishte quajtur ato që kanë dashnorë si kurva. Muftiut i ishte kërkuar që “xhamia si tempull fetar që është, duhej të predikonte me urtësi dhe mature, ashtu siç është traditë në Kosovë dhe siç thuhet edhe në Kuran.”

Sulmi kundër hoxhës vazhdoi edhe në parlamentin e Prishtinës. Alma Lama, një vajzë emigrante nga Shqipëria, të cilën Lëvizja Vetëvendosje e morri nga gazetare të Top Channelit dhe e bëri deputete në parlamentin kosovar e ka sulmuar hoxhë Irfanin edhe më ashpër. Ajo e ka quajtur hoxhën dhe idetë e tija si “armike të demokracisë e të vlerave njerëzore”, i cili shfrytëzon “lirinë tonë për të na sulmuar pabesisht" e “sulmonë themelet e kulturës sonë, ne emër të kulturave të tjera" e “sulmon traditat tona ne emër të anakronizmave.” Me një fjalor i cili i ngjan fjalorit që administrata amerikane përdorte në kohën e presidentit Bush ajo ka vënë alarmin në parlamentin kosovar duke thënë që:

“Jam këtu për të ngritur zërin për një rrezik të madh që po i kanoset Kosovës, e që është fondamentalizmi fetar. Ato vende që e kanë toleruar, sot kanë rënë nën kthetrat e tij dhe nuk po dalin dot më prej tyre. … Dikush po na e shfrytëzon këtë dobësi, për të cuar përpara agjenda antishqiptare. Qeveria e Kosovës është përgjegjesja numër një për situatën e sotme… Është moment i fundit që ne si parlament të kërkojmë nga të gjitha institucionet që të mos lejojnë degradimin e mëtejshëm, por të kryejnë punën me përgjegjësi dhe vetëdije shtetërore, sepse Shtetin nuk do na e bëja as Amerika as Evropa, por ne vetë. Liria dhe demokracia për të cilat dikush luftoi dje e dikush sot, janë të brishta, nëse nuk mirëmbahen cdo ditë, mund të rrënohen.” Me pak fjalë Alma nga Kruja bënte thirrje ne mes te Prishtines, për luftë me islamikët sikur Skënderbeu në zamanin e Turqisë.

Videoja e hoxhë Irfan Salihut e cila gjendet në internet në këtë link https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ej6gZvVU_zU është një video interesante e cila mund të shihet me ëndje nga çdo shqiptar që i thotë vetes burrë, e e do nderin e familjes së tij. Hoxhë Irfani flet si burrë zamoni, si një malësor kosovar i vërtetë. Ai i këshillon besimtarët e tij që ta ruajnë nderin e grave, e motrave, e bijave të tyre me fanatizëm. Fjalët që i flet hoxhë Irfani janë fjalët mijëravjeçare që profet Moisiu komunikon në Dhiatën e Vjetër dhe Allahu i komunikon njerëzimit në Kuran. Në videon e Irfanit nuk bëhet thirrje për luftë, apo dhunë siç kërkon deputetja e Vetëvendosjes Alma Lama. Edhe Vlora Çitaku nuk përmendet askund. Hoxha Irfan flet ashtu siç flasin me mijëra priftërinj në Amerikë dhe Afrikë, e me mijëra hoxhallarë e rabinë në botën e Islamit dhe Judaizmit. Kurvëria është harram! Është turp! Është mëkat! Burri besimtar dhe i ndershëm nuk duhet të martohet me një kurvë po me një grua të ndeshme. Qartë, drejtë dhe pastër!

Autor: Olsi Jazexhi

p.s sjam un ky :stuck_out_tongue:

mendoj se ketu ne shqiperi e kane kuptuar gabim konceptin ,>DEMOKRACI< ketu me shume luajne rol edukativ telenovelat se sa konceptet patriarkale te familjes se moderuar ,kurveria nuk eshte as me shume e as me pak se shitja e nderit me pare ,ne fakt duhej perdorur fjale me e moderuar ,prostitute apo ne shumes ,…prostitutat,ne fakt perderisa e pranon prindi ket fakt ,neve nuk na prish shume pune .

Ne radh te par…se di ne e ke shkr ti kte titull teme…po eshte shum vulgar…
E dyta…pervec tranzirave politike…ishin te pa evitueshme edhe ato kulturore…qoft pozitivet , qoft negativet…
Per sa i perket ksaj dukurie…negative sic shprehet ky shkrim…mendoj se ky problem ka per tu zhdukur , jo kur te zhduket kryefjala e ksaj teme…po kur njerzit te ndergjegjesohen se jeta e tjetrit , eshte jeta e tjetrit dhe jo e tij !

Hoxha Irfan Salihu esht nje nder ata hogjollaret me te mir qe ka shqiptaria, e ne lidhje me kete video qellimi i hogjes esht keshillues siq thotë Allahu: “Ju jeni vetëm këshillues e qortues, e nuk jeni mbizotërues ndaj tyre” e hogja ketu i ka keshilluar ata djemt e ri qe ti hapin syt e te shikojn se qfar femre po e fut ne shtepi, se nese merr nje femer qe ka kaluar me 100 te tjer sigurisht se sdo ta harroj zakonin e vjeter e mandej vjen deri te shkatrrimi i familjes.E disa femra tona te ‘‘emancipuara’’ ne veqanti deputetet filluan te sulmojn hoxhen ne menyra te ndryshme, disa per te fituar poena politik, disa e kishin mizen nder kapele.
E me ben pershtypje fakti se sa her te ndodh ndondhin arrestime per korrupsjon ose ndonje skandal qeveritar del qeveria dhe hap nje debat per fe (siq ishte edhe ky rasti i fundit i cili mori hovin nga ministria e integrimeve Vlora citaku), e Hoxha i nderuar ne asnje menyr nuk i ka ofenduar nenat ose motrat e tona te ndershme.

O djal ku shkon me kte titull ti? pastaj si nuk je lodhur te shkruash gjith kete tekst? po edhe nese nuk e ke shkruar ti as copy-paste nuk ja vlen ta marresh e ta postosh ktu ne lirenti, ky forum nuk eshte per te zgjidhur punen e ktyre te bigut se kush eshte kurv e kush jo, ti thot nja 2 gjera vllai jot me pas bej si te duash…

Nuk ja vlen te lodhesh me kto gjera te kota e duke u marr me jeten e te tjerve sepse kur ata nuk i zgjidhin vet apo nuk i japin rendesi vetes se si ato e tregojn veten para publikut, sdo ja zgjidhim un edhe ti vllai im. Kaq sa ke shkruar do i kishe hedhur nja 3-4 faqe te mira sot edhe 3-4 neser do kishe bere nje liber kur te ishe vet ti Autori per dicka qe ja vlen. Kto fjale qe ti thash mos mi merr per ofendim apo gjykim, sepse vetem Zoti na gjykon neve dhe askush tjeter… Ja te te them nje fakt: E di pse ne shqiptaret nuk ecim kurr perpara? sepse merremi me punet e te tjerve dhe e urrejm njeri-tjetrin nese dikush eshte me i mire nuk ben me ja lene dhe vritemi sebashku. Kshu qe me kupto vllai dashur thjesht merre si keshille, uroj te me kuptosh :slight_smile:

Jam kurjoz te di vertet ti e ke shkruajtur ate ? Nese po do te jap 100 argumenta .

Sa per titullin e temes nuk esht i zgjedhur do te ndryshohet

jo se ka shkru olis se e kam par dhe un ket shkrim diku tjeter.

   • Updated - - -

asgje nuk do i shtoja keti shkrimi , je pergjigj sakt dhe bukur.:):thumbs_up:

Ja dola nje xhiro ketej, e para njeher kete titull se kam ven une por ai qe e ka shkrujtur, dhe me te drejt e ka ven, se per ate gje po flitet. dhe nuk e kam pruar ketu ket shkrim per ti zgjidhur ne problemet e kurvave, por per diskutuar, sic behet me shumicen e temave qe hapen, nqs se ty nuk te pelqen ateher mos komento, ste detyron njeri. dhe per derisa ka me shum se nje muaj qe flitet kudo per keto …nuk jan dhe aqe gjera te kota

   • Updated - - -

Mua nuk me dukaet aspak vulgar …kur flitet per keto pun.

ti o se ke lexuar kete shkrim ose nuk e ke kuptuar…aty nuk flitet per thashetheme nga grat e lagjes, por per gjera qe kan ndikim tek te gjith, flitet per realitetin, flitet per gjera qe kan me shum se nje muaj qe diskutohen ne media, si ne shqiperi edhe ne kosov.

p.s e di qe ky shkrim nuk do i pelqej shumices se femrave, por mua me pelqejn mendimet kritike

   • Updated - - -

jo
tani keto argumenta pro apo kunder i ke ti? titullin paske harruar ta ndryshosh

Shiko o ti djal tema per pune kurvash nuk ka hapur njeri deri me sot tek lirenti pervec ksaj qe e ke hapur ti. 2.Askujt nuk i intereson te diskutoj per kurvat se nuk i hyn ne pune njeriu,ketu hyjm te gjith per te mesuar dicka,per te diskutuar gjera te bukura e jo banalitet etj… e sa per komentimin tim ajo eshte e drejta ime a komentoj apo jo… pastaj ti thuaj nuk dua te marr keshillen tende dhe kaq pse e zgjat me shum. Me qe ti mendon qe nuk jane dhe aq gjera te kota ok vazhdo ti me kto tema kurvash se mua personalisht sme intereson as ti hedh nje sy titullit e jo me ta shoh ne brendesi. bye djali zgjuar… :wink:

nqs se nuk te intereson mos komento me her tjeter

Cfare te shqeteson ty olsi personalisht ?
Vet titulli i jep shum pak rendesi temes,jo me kot thash qe ishte vulgar…
E sa per diskutimin , i bashkangjitem mendimit te albanos…se nuk me ngjall asnje interes , per sa koh veprimtaria e tyre eshte teresisht individuale…dhe se cenon jeten time…
Mendoj se sot kemi shum tema te tjera qe na prekin drejtperdrejte e per te cilat ja vlen te diskutohet…

Nuk i kuptoj këto reagime. Ky eshte realiteti i Shqipërisë së degjeneruar.Pra këtu po flitet për gjëra kombëtare e jo përsonale

nuk te detyroi njeri ty te diskutosh me zor

dhe veprimtaria e ministres se kosoves nuk eshte individuale, por i perket te gjitheve

   • Updated - - -

kete po them edhe une, aty flitet per gjera qe na prekin te gjitheve

Teme taman per tu diskutu, mos u nxiton vetem te lexoni titullin dhe te dilni me nje mendim te gabuar. …,edhe keto se ka cek ne shkrim jan problem se po ballafaqohemi cdo dit.

me fal po pse revoltohesh ti se se marr vesh un ???
jo te gjith njerzit kan te njejtat interesa diskutimi…dhe karshi ktyre interesave mbajn edhe qendrimin .
me qe dashke aq shum te diskutosh…diskuto je i lir. Smund te pergjigjesh me nje ’ nese sdo te diskutosh , mos komento ’ …se per kte i bere verejtje edhe Mires… Harrove ?

me te vertet qe spo te kuptoj fare,po si mund te pergjigjem une ty kur ti thua qe nuk ka asgje ketu per te diskutuar???kur ti nisesh vetem nga tittulli i temes(sic thot edhe erina) dhe nuk e lexon fare se per cfar flitet aty

e kam lexuar temen qe heren e par qe e pash… (nrm jo fjal per fjal se esht sh e gjat )…dhe dhash pergjigjen time si per titullin ashtu edhe per permbajtjen.
Personalisht nuk me ngjall interes se cf ben nje bigbrotheriste me jeten e saj private…e as ndonje politikane. Mar psh rastin e Ylli Pangos. Te gjith e gjykuan…e shkarkuan nga posti…kur ai ne fund te fundit ishte ne ambjentet e shtepis se tij . Nrm kjo sesht aspak e hijshme dhe morale per nje antar qeverrie…po sidoqoft ngelet jeta e tij…kaq

Erin e dashur un te di goce te zgjuar ti, cne e prishe me kto fjale? po moj xhan ku eshte teme per te diskutuar kjo? po perballemi perdite me kurva? po ca tju bejm ne atyre, ata kan trurin e vet ashtu ju pelqen te dalin ne shesh,neve na intereson te shohim veten tone se nese kta te tjerat dalin pa brek neve sna behet vone… apo te vjen keq per to? po jo moj xhan se edhe vet te ishe pjes e bigut e te degjoje apo te lexoje kto lloje fjalesh per veten do te ishe jashtezakonisht e acaruar dhe do ndiheshe mese me keq… kshu qe mendohu njeher ? apo mos valle e kam un gabim? he cup e dashur behu e zgjuar sepse nese nuk i jep forca vetes ne nuk kemi cfare te te bejm…

E kuptoj laben se mbase ndihet e acaruar per shkat te titullit,por ky eshte nje mesazh me i gjer o xhan , jo vetem per femra, por ne shum temat tjera se po na prekupojn cdo dit si ne shqiperi si ne kosov,e shikon se cfar behet,sa mbyllet nje problem hapet tjetri , ky shkrim me shum esht nje thirrje per vedisim te njerzve ne c’pik kemi ren.

nuk eshte aspak jeta e tij ti thot nje femre qe i kerok pun ajde ne shtepin time te flasim per kete muabet…dukesh qe flet si demokrate ktu.

dhe per punen e BB aty nuk flitet per jeten e saj private por flitet per ate qe bente ajo ne poblik ne sy te kamerave qe e shikonin te ter,dhe ky eshte degjenerimi per te cilin flitet edhe aty…megjithse eshte vetem nje pjes e vogel qe preket aty