Historia e emrit tuaj

Cdokush nga ne ka nje histori te emrit te tij. Ketu keni mundesine ta tregoni ate.:slight_smile:
Kush ua ka vene emrin dhe ne cfare rrethanash.

Po e filloj nga vetja:

Emrin ma ka vene tezja dhe eshte nje nga emrat e nje kenge per femije. Meqe ne ate kohe ajo ka qene nje kenge shume e pelqyer, vendosi te ma vinte dhe mua.

emrin tim ma ka vene gjyshi…emer 100%shqipetar.

Ndersa mua emrin ma ka ven Halla :smiley:

kete emer qe ke ne profil

Hhehe jo jo arba ndryshe e kam emrin …ket luca se kam e toni po :smiley:

aha… se mu duk emer i cuditshem

emri im eshte hedhur ne short sepse ishin 3, 1 motra 1 babi nje halla, doli ajo e motres. :lol:

historia e emrit tim eshte pak e nderthurur me dy breza njekohesishte

emrin tim te pare ma ka ven mami dhe ishte emri i gjyshes…shume i shemtuar…nuk u them …prandaj mos u beni kurioz…:slight_smile:
Kur vdiq gjyshja ime qelloi qe ishte e njejta dite nje vit me pas.dhe sipas tradites se shemtuar te jugut me ngjallen emrin dhe mua dhe me vendosen emrin e gjyshes.
Me ate emer vajta deri ne vit te tret te shkolles se mesme…ishte tortur sepse duhet tu thosha pothuajse te gjithve te me therrisnin ashtu sic doja une…

pas vitit te tret vendosa te ndrshoj emrin ne gjendjen civile me te gjitha procedurat dhe sot kam emrin qe ia kam vene vete vetes… Heri…:slight_smile:

Ta gezoni Heri, :slight_smile: interesante qe e ke ndryshuar!

**sipas tradites se shemtuar te jugut pse heri.!!!
nga te kemi,qe po na e shan jugun ???
a e ke kerkuar ndonjehere domethenien e emrit qe ke pasur se cperfaqesonte???
po i riu cdomethenie ka ???

ndoshta jam shprehur gabim…por ishte nje tradite jo shume e kendshme e ringjalljes se emrit te nje te vdekuri tek femijet…dhe per mua kjo ska sense…se nuk ishte hajde de qe ka nje kuptim interesant per familjen time apo ku di une.

Po une jam nga jugu dhe jam krenare per kete.Dhe emrin qe kam pasur nuk ka pasur asnje domethenie qe une ta kuptoj te pakten,por di qe ka qene emer musliman.
Ndersa i riu nuk ka nevoj per domethenie,eshte mjafte domethenia e vendosjes se emrit nga une.:slight_smile:

mua ma ka vene babi emrin…se di se cdomethenie ka…
edhe tim vellai ai ia ka vene dhe eshte nje emer shume i vecante se ka te gjitha shkronjat e emrit tim. se ka asnjeri emrin e tim vellai…shume i bukur

mos valle… nejse :smiley:

hahahah …s’thash gje!!!:smiley:

historia e emrit tim eshte pak e vecant.Emrin ma ka ven babi ne munges se mbajtjes mend emrin qe i kish then mami dhe pse ajo ja shkruajti tek paketa e cigareve babit i mbarojn cigaret pa shkuar ne gjenecivile dhe e heth paketen pa menduar qe po hidhte dhe emrin e mamit dhe i mbeti tja zgjithte vet emrin vajzes.

Mua ma ka vene emrin daja . Me duket qe emri im dmth ,MbrojtÄ—se (gjermanike).:slight_smile:

Mua ma ka ven gjyshi…mbasi familja ime ku ishin prinderit dhe dy motra njera 9vjece e tjetra 6,nuk ishin te zot me me gjet nje emer. dhe sinqerisht me kan len dy jave pa emer…:mad: kur erdhi gjyshi pastaj e sajoi kete emer qe mua nuk me ka pelqyer asnjeher.:(dhe gjithmon i kam pas then qe un nje dit do ta nderroj emrin se nuk me pelqen.

kurse une e kame vene vete kure isha i vogel i thashe mamit qe e dua keshtu emrin ??:D:D

Histori e bukur ajo e jotja rajmonda!

noemi, nqs e ke te tille emrin, eshte sh i bukur! çudi qe nuk te pelqen.

Emri është një tingull, do të më pëlqente të kisha emrin e gjyshit Musa qoft edhe të më quani Tfil, Ibrahim, Koço, Kolë, Rrapo, Rrapush, rëndësi ka të ndjehesh mirë me veten dhe jo të shihesh në syrin e të tjerve,