Instaloni Ubuntu dhe Windows XP/Vista ne nje PC

istaloni ne windows edhe ubuntu

ne radhe te per duhet te shkoni ne kete adres dhe do tu shfaqet kjo faqe
https://wubi-installer.org/

pastaj sharkojeni dhe istalojeni direkt pa e ristartuar windows do tu shfaqet kjo tabel

edhe pataj ristartoni pc dhe do tu dal keshtu

pastaj jepi passin qe keni vene kur e istaluat

dhe ja ku kemi dy sisteme operativ ne nje pc…

per ca eshte kjo aurel eshte per xp :smiley:

o majdo eshte sistem operativ shkon si me xp dhe me vista

te ben nonje dem kjo :smiley: dhe ze shum vende ne pc :smiley:

po ca demi re majdo ai eshte thjeshte nje sistem operativ eshte si windows
dhe sa per vend ze rreth 15GB por eshte shum i mire provoje majdo eshte pak i veshtir
ne fillim po pastaj mesohesh dhe nje gje tjeter po nuk te pelqeu mun ta heqesh kur te duash…

ok flm aurel :smiley:

Paska dhe gjuhen shqip…e instalova une shume i mire eshte por duhet te kesh memorien pak te madhe qe mos ta instalosh ke disk C ku ke windowsin…

Bravo Aurel, pune e mire :slight_smile:

si mund ta bejme pc me 2 sisteme operative ku njera te jete xp kurse tjetra windows 7 ose vista

Ska ndonje teknike te veçant, vetem kur te instalosh sistemin e dyte, krijo nje ndarje tjeter ne sistem duke siguruar qe nuk mbishkruan te parin dhe boot do te konfigurohet per te dy sistemet.

Gjate ndezjes keni mundesi te zgjidhni nje apo tjeter sistem.

mua nuk me pelqen keshtu e kam pasur meperpara keshtu po me duket se ta ngarokn pc kjo gje keshtu mendoj une tani

po me ket sistem a punon? ram 253 hard disk 19 gb karte grafike 32

merr versionon per Netbook.