Inteligjenca dhe shkollimi

Te jesh i shkolluar, te kesh mbaruar nje apo disa universitete nuk eshte e barabarte me te qenurit Inteligjen. Inteligjenca eshte zotesia e gjetjes se nje rrugezgjidhjeje ne cdo lloj kushti dhe mundesie. Te paret tane nuk ishin te shkolluar , nuk kishin mbaruar universitete, por kishin shkuar shume larg me njphurite e tyre primitive.

eshte e drejt Kuklla nuk eshte shkolla ajo qe te ben inteligjent, per mendimin tim jan sfidat e jetes ato qee bejne njeriun inteligjen

Jeta eshte ajo qe e ben njeriun te jete me inteligjent.Gjithashtu familja luan rolin e saj.
Inteligjenca eshte ajo qe na ben ne te kuptojme dhe te gjykojme ne baze te arsyeve dhe diturive.

[b]Inteligjenca eshte e lindur.

Shkollimi eshte pjesa kryesore qe njeriu ose piqet ose digjet! (shkolla eshte dicka qe te meson ceshte jeta dhe si duhet ta perballosh kete jete).[/b]

NJe person mund te jet shume inteligjent , po po te mos informohet = injorante , per mua nuk eshte ofendim kur dikush te thot ,( je injorante ne kete apo ate fushe ) nuk dote thot <budalla> ,
Inteligjent i pa informuar= injorant

kukulla e ka shume mire ,nje person munde te jet me shkolle dhe shume i informuar ne jete
po nuk eshte inteligjent sa do qe perpiqet te tregoj njohurin e tij, eshte me keq se nje i pa shkolle dhe i pa informuar

Mendimi piqet me ato qe jane then me siper …nuk do te thote qe ke mbaruar ket apo ket shkolle qe je inteligjent …

Mua me duket se ja keni futur kot te gjithe, pervec altinit!
Inteligjenca, llogjika dhe prakticiteti shfaqen qe ne lindje! Dikush i ka te zhvilluara dhe dikush jo! Shkolla nuk ndikon tek asnjera nga keto! Keto ndikojne tek shkolla! Nese i ke, behesh njesh edhe ne shkolle edhe ne jete! Nese nuk i ke, mund te kesh vullnetin per te mesuar! Por meson permendesh, dhe ne jete, prap berryl mbetesh! Pa ofenduar njeri kjo! :slight_smile:

Daku e ka thene mire ,nuk kam asgje per te shtuar :fshati qe duket nuk do kallezuse[highlight=#0080BF:2qr7u4gj][/highlight:2qr7u4gj]

[b]Inteligjenca mund te jete e shfaqur ne lindje dhe e trasheguar,por jeta eshte ajo qe e pervetson!Ndikon ambjenti,njerezit qe ke perreth,diturite,zgjuarsia.
Pa keto truri nuk stimulohet,prandaj mendoj se jeta ruan rolin e saj me te madh.
Shkolla shton diturite,e ne shumicen e rasteve vetem ne nje subject.

:mafie:

shkolla te informon ne drejtim te degeve te ndryshme per te cilat njeriu do te marri drejtim se cfare pune do te beje ne jete.

Po mer daj :smiley: Un kom nje shok qe ka maru per fiskulture, dhe tani eshte ne drejtimin financiar te nje kompanie te madhe :smiley:

Si ky ka shume raste! Pra, ka te beje inteligjenca dhe llogjika qe nje njeri ka te formuar gjate jetes se tij
Ne fakt, pa keto, edhe shkollen nuk e ben dot Meso permendesh po deshe Prap gyp ngelesh!!!

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

po shum drejte eshte,universiteti esht thjesht nje dokument qe te lejon te punosh ne nje drejtim te caktuar,ndersa inteligjenca esht me e gjere dhe me e rendesishme

Inteligjenca eshte e lindur, dhe zhvillohet me shume kur njeriu shkollohet.
Inteligjenca nuk eshte e barabarte me shkollimin, pasi inteligjenca eshte e lindur ndersa shkollimi eshte i fituar.

o Daku ne shqiptaret jemi race inteligjente, ne mbarojme shkolle per agronom dhe drejtojme shendetesin,…hahahaha

Vetem ne Shqiperi shkolla ka me pak vlere se nje njeri ne pushtet!

mendoj se ineligjenca eshte e shumellojshme dhe arsimi e ndihmon dhe e zhvillon. para dy muajsh bera nje kurs post laurea shume interesant mbi zbulimin e talenteve. ne te gjithe pak a shume kemi disa veti. mund te kemi inteligjence matematike, psh te shprehemi shume mire dhe te dime te flasim ne publik. une mendoj se inteligjenca dhe te qenit te zgjuar jane dy koncepte te ndryshme. nje person qe vuan nga autizmi mund te kete memorje te jashtezakonshme, te bej llogari me shifra te medhe por te mos jete i afte te gjeje rrugen e shtepise apo te kujdeset per higjenen personale. pastaj ne kemi edhe nje shprehje te mrekullueshme popullore qe thote fshatari i ka duart e trasha dhe mendjen e holle. kjo tregon se dhe pse i paarsimuar nje njeri mund te jete ishpejte ne te menduar dhe ne te kuptuar situatat e ndryshme pikerisht si thote kuklla

ke menduar mir ada feline :pajtohem me ty

Shkolla nuk te ben te zgjuar,te meson te dukesh i tille!

Eshte e sigurt qe shkolla nuk te ben te zgjuar! :slight_smile: as te dukesh. Shkolla te tregon disa prej rrugeve si te mbijetosh.