Inteligjenca emotive

Inteligjenca emotive perbehet nga shume aftesi shume te rendesishme qe lidhen me shendetin mendor dhe mireqenien psiko-sociale.
Permes ketij testi mund te masni sasine tuaj emotive permes “dhuntive” tuaja emotive, duke reflektuar mbi kapacitetin e te venit te emocioneve ne sherbim te ekuilibrit psikologjik dhe te kapaciteteve racionale dhe relacionale (mardhënësore)

 1. Kur te ndodh te grindesh me dikë:
  a. tenton t’i japesh shume hapesire emocioneve brenda teje, por nuk e quan te rendesishme t’i shfaqesh perjashta (qan pa reaguar, rrin ne heshtje etj)
  b. I ndjen emocionet e tuaja negative, por me nje intensitet qe te lejon te kuptosh se cfare po ndjen, pse po e ndjen dhe si t’ia besh te qarte te tjereve se cfare po ndjen.
  c. Perpiqesh t’ia mohosh vetes dhe te tjereve ndjenjat tuaja negative (si psh zemerimin) sepse mendon se po i le hapesire nuk do mund ta kontrollosh.
  d. Kujtohesh per ndjenjat tuaja vetem kur e tashme te humbur kontrollin dhe ke reaguar menjehere (psh ndjehesh e semure ose po manifeston nje sjellje te cuditshme)

 2. Kur degjon nje lajm alarmant qe mund te te perkase ose te te perfshije direkt:
  a. Nga jashte dukesh sikur nuk te ka shqetesuar fare, por per brenda po vlon
  b. I ndjen emocionet tuaja te demshme dhe mendon per mundesite e mundshme per ta zgjidhur kete problem, duke mos deklaruar haptazi “ gjendjen tende te rende”
  c. Mbetesh i paralizuar nga frika e asaj qe ndjen e bllokohesh ne gjithcka.
  d. Mendon se eshte shume lehte qe situata te te perfshije direkt, ndaj fillon te mbledhesh ne mendje prova fakte, qofte te rreme per te bindur te tjeret.

 3. Kur deshton ose humbet dicka qe aq shume doje :
  a. Mendon se kjo ndodhi sepse nuk kishe ti dicka konkrete ne dore, por tashme asgje nuk kthehet prapa, dhe ti as qe mendon te riprovosh.
  b. Merr persiper ti cdo pergjegjesi per sa ka ndodhur, por mendon se asgje nuk riparohet tashme, dhe i heq vetes “shansin e dyte”.
  c. mendon se mund te behet me mire, por nuk di nga t’ia nisesh.
  d. angazhohesh, stervit trurin, vendos pika planesh, qe te provosh edhe nje here ku nuk do te kete mundesi per deshtim.

 4. Kur i ndodh dicka e keqe nje person qe e doni:
  a. menjehere e vini re, i shprehni keqardhjen dhe behesh degjuese e mire e problemeve te tij.
  b. E kuptoni se ai ka probleme vetem kur ai jua shpreh.
  c. E kupton menjehere, por perfshihesh aq shume emocionalisht sa e ndjen veten te paafte per te bere dicka per ta ndihmuar.
  d. Perpiqesh t’ia besh te qarte se ti i je prane per cfare te kete nevoje, por kete e ben sipas menyres tende dhe jo sic mund te ndihej rehat ai.

 5. Kur dikush kundershton ate qe ti thua:
  a. ben sikur ia degjon repliken, duke ritheksuar edhe njehere ate qe doje te thoje edhe me pare, derisa kundeshtari te bjere ne dyshim per repliken e tij.
  b. Ia degjon mendimin dhe perpiqesh te gjesh pika te perbashketa ne replkine tij me mendimin tend, dhe e konsideron ndihmese per ta shprehur me qarte mendimin tend.
  c. e degjon mendimin e tij, duke u fokusuar t’i gjesh pikat e rendomta e te kundershtimit te tij per ta injoruar.
  d. shmang cdo replike dhe rikonfirmon se mendimi yt eshte me i miri i mundshem.

Pergjigjet:
me shume “a”::rolleyes:
Dini te merreni shume mire vesh me veten tuaj, dhe pasi keni te qarte cfare doni, cfare ndjeni ju shfaqeni per se jashtmi. Ju mendoni se te jesh vetem nuk eshte fundi i gjithckaje, dhe se jo cdo kush eshte i denje te dije ndjenjat tuaja.
Ekuilibri juaj mendor rralle here c’ekuilibrohet, ngase inteligjenca juaj e lindur ve rregull ne cdo gje. Jeni shume nervoze, nuk dorezoheni lehte, por qani shpesh dhe zhyteni ne boten tuaj aq sa harroni sa nje rreth njerezish qe jua duan dhe qe vuajne per ju.
Ju mendoni se “kur vuaj une, s’me dhimbset askush qe vuan.”

me shume “b”::stuck_out_tongue:
Jeni tip social. I perballoni shume pune njeheresh me inteligjence emotive me shume sasiore sesa cilesore, kjo ngase hapeni shume dhe nuk i lini kohe vetes suaj te reflektoni aq sa duhet. Konsumoni shume energji psikike, dhe kjo me pavetdije ju derrmon. Jeni mesi i arte i introvertit dhe ekstavertit. Nese dikush ju kerkon ndihme, ju harroni veten tuaj vetem si e si te ndihmoni tjetrin.Shpesh jeni pesimisti i pandreqshem, e menjehere optimist i vrullshem; ndaj tjetri e ka te veshtire t’ju kuptoje ngase nuk keni stabilitet emocional dhe intelektual.

me shume “c”::confused:
Regresioni dhe represioni qe i ben vetes ju ben tip te mbyllur aq sa inteligjenca juaj nuk merret vesh prej asnjeriu: ju lini pershtypjen tek te tjeret se o jeni shume i zgjuar ose shume idiot. Shpesh manifestoni veprime te cuditshme dhe te rendomat, kjo nga nevoja juaj e pavetdijshme per te nxjerre jashte ato qe represoni. Ju qani shume shpesh, shprehni varesi ndaj te tjereve.Jeni te prirur per psikoza dhe rralle here edhe neuroza. Por ndryshe nga “a”-të ju mendoni “nese une kam provuar vuajtjen , nuk do doja te vuante askush”. Jeni tipi qe dashuroni njehere e pergjithhere.

me shume “d”::’(
Egocentrizmi juaj eshte shfaqje vetem e inteligjences se larte tuaj emtoive. Jeni optimistë me kembe ne toke por shume te ndjeshem aty ku s’duhet, ngase ju gelltisni shume situata te medha ( e lini kupen te mbushet e pastaj nje pike jua derdh). Ju mendoni se cdo gje arrihet ne jete dhe brenda llojit nuk ka njerez me aftesi shtese ndaj edhe ju mund te arrini cdogje si te tjeret. Ambicja juaj shpesh shfaqet problematike por ju dini ta kuptoni kur po e teproni dhe asnjehere nuk e kaloni cakun.Jeni shume koke forte, cdogje do behet si, kur, dhe ku e doni ju dhe asnje situate nuk ju iken nga duart: ju ia dilni mbane edhe nese nuk jeni ne rregull.

Pergjigjet:
me shume “a”:
Dini te merreni shume mire vesh me veten tuaj, dhe pasi keni te qarte cfare doni, cfare ndjeni ju shfaqeni per se jashtmi. Ju mendoni se te jesh vetem nuk eshte fundi i gjithckaje, dhe se jo cdo kush eshte i denje te dije ndjenjat tuaja.
Ekuilibri juaj mendor rralle here c’ekuilibrohet, ngase inteligjenca juaj e lindur ve rregull ne cdo gje. Jeni shume nervoze, nuk dorezoheni lehte, por qani shpesh dhe zhyteni ne boten tuaj aq sa harroni sa nje rreth njerezish qe jua duan dhe qe vuajne per ju.
Ju mendoni se “kur vuaj une, s’me dhimbset askush qe vuan.”

:mendoj:(n)