Ja cfare do te prezantohet ne IFA 2012

Panairi i Elektronikes i cili do te mbahet ne vjeshte te ketij viti ne Berlin do te sjelle disa risi nga pajisjet Televizive dhe ato Kompjuterike (qe kto te fundit i kemi pare me heret te postuara ne forum). Ne kete Artikull do te mund te shihni sado pak se cfare do te prezantohet atje.

OLED

OLEDs (Organic Light Emitting Diode) tashme ato njihen si “Ekranet e se ardhmes”. Deri tani prodhimi i Ekraneve te medhaja ishte goxha i shtrenjte, keshtu qe teknologjia e Smartphone-ve dhe Tableteve ka perparuar me shume. Tani kjo pritet te ndryshoje. LG ne fillim te vitit paraqiti nje Televizor 55 inç OLED ne Amerike dhe tani do ta sjelle ate edhe ne Europe ne vjeshte te ketij viti. Teknologjia e re ofron kursimin e energjise, Ekrane te holla dhe me kontraste te uleta. Edhe Samsung dhe Panasonic kane prezantuar televizore OLED te medhenj gjithashtu. Edhe prodhues te tjere e kane konfirmuar qe do te prezantojne TV-t e tyre OLED ne “IFA Preview” - Panair i Teknologjise i cili do te mbahet ne Berlin.

Me shume zoll, pa korniza, 4K

Televizoret do te behen me te medhenj. Deri tani ato ishin 42 deri ne 46 zoll standard ne Europe, por ne IFA 2012 zor se do te shihet ndo1 i tille posht 50 Zoll. Samsung e tregoi nje Televizor ne panairin qe do te mbahet, i cili do te vije ne treg vetem ne madhesite 65 dhe 75 zoll. Sa me i madh Televizori aq me i madh duhet te jete edhe rezolucioni i ekranit, por ai nuk duhet te dale jasht permasave te nje dhome te zakonshme te ndenjes, tha nje perfaqesues i Panasonic. Keshtu ne IFA do te kete TV FULL HD 4K. Madhesia e pixelave do te katerfishohet ne rreth 4000 x 2000 Pixel.

Smart TV & Google TV

Lidhja e Internetit me TV tashme eshte bere edhe me e ngushte dhe kjo do te jete nje teme ne IFA 2012 gjithashtu. Sony ka konfirmuar qe do te sjelle TV me Google, Google TV ne tregun gjerman. Nese Google TV do te vije edhe ne Austri, ishte akoma e paqarte. Philips, LG dhe prodhues te tjere po shikojne te bejne nje partneritet nes mes vete per te sjelle keshtu Smart TV i cili do te perkrahe edhe platformen e aplikacioneve (Smart TV Aliance).

Ultrabooks

Te holle, te lehte, kursyes te energjise dhe vecanerisht me performance te forte. Keshtu e prezanton nje Ultrabook prodhuesi i prozessoreve Intel. Ne IFA 2012 do te prezantohen edhe kto gjithashtu. Sipas Intel, gjithsej do te prezantohen 60 modele te reja te Ultrabook-eve nga prodhuesit e njohur si: Samsung, Sony, Toshiba etj… Ngaqe Windows 8 eshte zhvilluar specjalisht per Touchscreens (ekrane te ndjeshme ne prekje), mund te presim edhe ndonje pajisje Ultrabook-Tablet-Hybrid.

Tablet te vegjel

Trendi tek tabletet shkon ne drejtimin e 7 Zoll. Toshiba tregoi nje version te vogel te Tabletit te vet me Android. Edhe Google do ta prezantoje Tabletin e prodhuar nga Asus sidhe Kindle Fire i ri nuk do te mungoje. Ka thashetheme qe edhe Apple eshte duke punuar ne nje mini-iPad, por Gjiganti Amerikan nuk don te komentoje asgje rreth kesaj dhe mbase nuk do ta konfirmoje nje gje te tille as ne IFA.

Lirenti.com

Toshiba AT270

Toshiba do te prezantoje nje mini-version te Tabletit te vet ne IFA me 7 zoll duke ndjekur prodhuesit Samsung dhe Asus.

Tableti i ri do te kete AMOLED-Display dhe prozessor nga NVidia. Ai peshon vetem 330 gramm dhe keshtu do te jete me i lehti ne kategorine e vet.

LG OLED-TV

LG kishte prezantuar tashme nje Televizor OLED 55 zoll ne Las Vegas dhe kete do ta prezantoje Kompanija edhe ne Berlin ne vjeshte te ketij viti. Kete vit do te priten televizore OLED te madhesive te ndryshme nga shume prodhues. Ne Panairin e Elektronikes do te prezantohen televizore me te medhenj dhe me rezolucion te fotografise me te madh deri ne 3840 x 2160 Pixel (4K).

Philips DesignLine Edge

Philips ndryshe nga te tjeret do te sjelle Televizorin e vet te dizajnuar ndryshe me nje ngjyre te bardhe e cila do te jete shume ne trend. Televizori do te kete Smart TV dhe 3D gjithashtu.

Ka vite qe Televizori me Internet ishte nje teme e nxehte tek prodhuesit dhe kjo do te jete po e njejta edhe ne IFA 2012. Prodhuesit e ndryshem po shikojne te bashkohen per te sjelle keshtu TV-t e se ardhmes te cilet do te kene mundesine e lidhjes me Internet dhe funksionin e aplikacioneve. Telekomanda qe shihet ne foton me lart eshte e dizajnuar nga Philips dhe ajo ka nje tastiere nga ana e pasme e saj. Ajo gjithashtu ofron sherbimin e mausit (nje kursor qe mund te levizet me dore).

Sony Google TV

Sony po shpreson te nxjerre ne tregun Gjerman deri ne Nentor Google TV-t e vet. Ne vend qe ta integroje oferten ne Televizoret e shtrenjte, Kompanija ka bere nje Set-top-box te vogel dhe nje DVD-Player me Android te cilat lidhen me Televizorin.

Cilat sherbime do te vijne ne tregun Gjerman nga Google TV dhe nese do te kete nje te tille ne Austri, perfaqesuesi i Sony-t ne IFA ne Berlin nuk tha gje.

Wireless HiFi Fidelio

BOX-et e muzikes nga Philips ju mundesojne kenaqesine e muzikes pa tela te ruajtur ne pajisjet tuaja Celulare apo Tablet.

Aplikacioni ne fjale nuk do te jete vetem per iPhone dhe iPad por edhe per pajisjet me Android. Edhe Laptop-et apo PC-t e lidhur me W-Lan Router-in tuaj ne shtepi mund te kene casje ne burimin e Multimedias. Fidelio Wireless HiFi do te vije ne tre madhesi dhe cmime te ndryshme.

Samsung ES9090

Samsung prezantoi ne Preview IFA 2012 (parapamje) Televizorin e vet LED 75 Zoll deri tani me i madhi ne treg dhe tha qe ai do te vije ne tregun Europian ne shtator te ketij viti.

Toshiba U840W

Toshiba prezantoi ne IFA Preview nje Ultrabook 14 zoll me format te ekranit 21:9. Keshtu Sistemi i ri Operativ i Microsoft, Windows 8 do te duket me mire dhe do te kete nje pershtatje me te mire me METRO-n. Afer tastieres jane edhe autopolantet e zerit.

Sony Vaio E

Sony do te prezantoje disa Notebooks te rinj ne IFA 2012. Seria E eshte me e volitshmja dhe ato do te kene edhe nje tastiere te ndricueshme. Kamera e Laptop-eve do te jete HD. Sony ne IFA gjithashtu do te prezantoje edhe Ultrabooks te serise T.