Janollatos ne vend te kishes kumar , po te hidhnin kuranin revulicion

#1
3d1
V.I.P

Avatari i 3d1

Data e antarësimit: Aug 2011
Vendndodhja: Tirane
Postime: 404
Shuma e pikëve që jep: 4
3d1 do të bëhet i njohur mjaft shpejt3d1 do të bëhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazë ‘Përmeti’, Janullatos: Ne vend të Kishës kumar. Po ta hidhnin Kuranin, Revolucion!
Citim:
TIRANË- Kryepiskopi i Tiranës Durrësit dhe gjithë Shqipërisë Anastas Janullatos ka postuar në youtube një video në gjuhën greke ku shpjegon historinë e Kishës së Përmetit, dhe procedurat që janë ndjekur për të.

Video më pas është shpërndarë në rrjetin social ‘Facebook’ nga Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut. Duke iu shmnagur argumenteve juridikë të pronësisë mbi Pallatin e Kulturës, dhe duke këmbëngulur në shenjtërinë e truallit ku ka qenë Kisha Shën Maria e Pazarit, kryepiskopi Janullatos ka bërë pyetje rreth ngjarjeve, duke dëshmuar për atë që e quajti, "dhunë kundër klerit dhe besimtarëve, vandalizëm dhe akte sakrilegji në kishën e shenjtë të Virgjëreshës Mari në Përmet”- shprehet Janullatos.

Sipas tij, ka foto të qarta që tregojnë Kishën aty në qendër të qytetit, por janë bërë ligje të vecanta ku thoshin se në rast se shteti ka vënë 5 gurë më shumë në atë vend, Kisha nuk mund ta marrë mbrapsht këtë vend dhe bënë ligje që ishin të pa mend dhe ligje që ishin mjeranë në vetvete.

Janullatos hedh akuza se janë paguar shumë njerëz që të vinin në pikëpyetje se kjo kishte qenë dikur një Kishë. “Shume gjyqe kanë pasur deshmitarë të genjeshtërt të cilët deklaruan dhe vunë në pikëpyetje ato gjëra që sot janë të kuptueshme dhe të ditura më së miri…Nuk duan të dinë se cila është e vërteta, nuk ju intereson. Ata jetojnë, lëvizin brenda gënjeshtrës. Dhe në vitin 2002 morën një vendim, por e dinin se kjo ishte diçka e gënjeshtërt. Dhe prandaj, për gjithë këto vite nuk guxuan ndonjëherë që të zbatojnë këtë vendim të tyrin të marrë në mënyrë të padrejtë. Dhe shikoni. Këtu nuk bëhet fjalë thjesht për një truall. Bëhet fjalë për një vend të shenjtë, ku për shekuj të tërë kryhet mesha hyjnore”, thekson ai.

Janullatos shprehet se është Kisha Ortodokse ajo qe e ka kultivuar më shumë se cdo qendër tjetër kulture arkitekturën, pikturën, muzikën, ndihmën reciproke ndaj njëri-tjetrit .“Pra, çfarë qytetërimi, kulture këta kanë ndërmend? Pra, që të vënë kumar dhe bilardo aty brenda. Këto janë ngjarje të idhta, dhe ne të gjithë e dimë që të gjitha ortodoksët në Shqipëri marrin pjesë në këtë fyerje që na është bërë. “ –shprehet kryepiskopi, duke shtruar një pyetje ne fund te postimit te tij: “Në rast se një grup ortodoksësh do të merrte Kuranin e një xhamie dhe ta flakte në një kamion. Nuk do të ndodhte revolucion? E përsëris që problem ynë nuk bën fjalë për një ndërtesë, por fakti është që kemi të bëjmë me një përdhosje. Ne nuk diskutojmë fare për truallin, diskutojmë për vendin e shenjtë. Të gjithë respektojnë vendet e shenjta të komuniteteve të tjera nëpër botë”.
(e.m/News24/BalkanWeb)
Video ne gjuhen greke…
Pardje ngrihet problemi ne KE nga greket
Dje Kaklamanis ne parlamentin grek…
A duan me qe ta kuptojne ortodokset shqiptare se per ke punon ky njeri???:frowning:

https://www.youtube.com/watch?list=UU…&v=kIEc8g-4OTo

Interes, interes kudo plako!