Je shqiptar kur...

A e dini se SHQIPTAR je vetem kur:
(kini parasysh se jane 100 arsye)

 1. Je kusheri me gjysmen e njerezve qe njeh.
 2. Ke te pakte 10 shoke qe e kane emrin “Genti”.
 3. Ne martesen tende normalisht vijne 400 te ftuar.
 4. Ne martesen tende njeh vetem 1/3 e te ftuarve.
 5. Ne martesen tende kenga e pare eshte gjithmone, “Dy dele”.
 6. Ke bere nje xhiro me shkollen ne Kruje.
 7. Jeton mes vajzash qe tentojne te shfaqin 25 vjec, e jane vetem 15
 8. Do lesh bakshish dhe ne supermarket.
 9. Ke tre pale kepuce te zeza.
 10. Ke me shume alkohool ne dollapin e shtepise sesa ka bari I lagjes.
 11. Je 30 vjaec dhe ta rregullon krevatin mamaja.
 12. Sa here qe del ne televizor kryetari I partise pozitare me bindjet e
  tij, plaku jot fillon ta shaje nga ‘robt e shpise’.
 13. Ke te pakten nje te afrem me te cilin familja jote nuk flet.
 14. Kur je jashte nuk do te kesh te besh me shqiptaret.
 15. Xhaja jot ben nje vere qe eshte me e forte se rakia.
 16. Je I bindur qe gjithcka eshte nje konspiracion kunder teje dhe vendit tend.
 17. Plaku jot mendon se e ka telefonin nen pergjim.
 18. Nqs je vajze dhe nuk je martuar pas 20 vjec je nje beqare e stazhionuar.
 19. Mamaja jote e ka mbeshtetur jeten mbi leximin e filxhanit te kafese.
 20. Cdo ditelindje tenden prindrit e tu te fotografojne ndersa pret torten me nje thike te madhe.
 21. Rakia kuron cdo semundje dhe perdoret dhe per masazh.
 22. Miqte e tet eti te japin raki qe gjashtemebedhjete vec.
 23. Prindrit e tu e kthejne cdo kopesht nje ferme frutaperimesh, ku ka aq shume domate/qepe/speca sa per ti shuar urine gjithe lagjes.
 24. Frigoriferi eshte aq plot me mish e salcice sa te mund te perballohen 10 vjet zi buke.
 25. Mamaja jote thote qe nuk merret me thashetheme mbi miqte por e di shume mire qe e ben.
 26. Je ne tavoline me dy miq dhe nderkohe keni 4 ide te ndryshme politike.
 27. Merr 4 ne histori dhe di permendesh filmin Skenderbeu
 28. Gjyshja jote thote qe te pjerdhurit ben mire per shendetin.
 29. Degjon prindrit qe flasin kur je akoma 100 m nga shtepia.
 30. Mamaja jote nuk hedh asnjehere ne plehra ate qe mbetet nga dreka, por e ha ne darke e ne mengjesin e dites tjeter.
 31. Dhe nje muaj pas vitit te ri vazhdoni te hani bakllavane e pergatitur
 32. Ke patjeter nje xhup lekure.
 33. Gjyshja jote te ndkej per te te dhene arra me mjalte cdo here qe ka marre te ftohte.
 34. Dhe nqs je e shendoshe vesh rroba qe te rrine puthitur.
 35. Gjyshi te jepte raki qe para se te te dilnin dhembet.
 36. Prindrit e tu me zor nuk I rezistojne tundimit per te mbyllur cdo ballkon te shtepise me verande.
 37. Ke gjithmone modelin e fundit te cleularit, qe del ne treg, nganjehere dhe ate qe akoma nuk ka dale.
 38. Mund te rrish tre ore me nje kafe ne bar.
 39. Prindrit te tu kur flasin ne telefone me te afermit jashte shtetit bertasin qe te degjohen.
 40. Je I bindur qe te gjithe personazhet e famshem te historise e ne bote jane me origjine shqiptare.
 41. Je I papune por ke nje benz per te levizur.
 42. Nuk I ke pare me floket e gjyshes qe kur ka vdekur gjyshi.
 43. Je njeqind kile por mamaja akoma te thote qe je I dobet.
 44. Punon ne itali si murator por kur kthehesh ne shqiperi u thuaj te gjitheve qe je nje biznesmen I suksesshem.
 45. Nuk e ben kurre sot nje pune qe mund te behet neser.
 46. I konsideron taksat si nje shtypje te tmerrshme te shtetit ndaj qytetarit.
 47. Blen nje makine te re ne momentin qe vendos te kthehesh per te jetuar ne shqiperi.
 48. Je 30vjec dhe rrobat ti lan mamaja.
 49. Ke filluar te pish konjak ne kafene qe kur ke qene 12 vjec.
 50. Mamaja jote te flet nqs nuk vesh kanatjeren.
 51. Te kane mesuar qe jo vetem te duash te afermit e tu, por dhe kusherinjte e 13-te sikur te ishin vllezerit e tu.
 52. I therret te gjithe politikanet e botes me emer.
 53. Nuk je kurre I vendosur nese eshte me mire te jetosh jashte apo te kthehesh ne shqiperi.
 54. Te gjithe te afermit meshkuj qe takon kane tre dite parruajtur, ju vjen fryma ere hudher, dhe te lene nje kile jarge kur te puthin.
 55. Je I varfer jashte por duhet ti besh te gjithe te besojne se je I pasur kur kthehesh ne Shqiperi.
 56. Transferohesh te jetosh me prindrit per te qene me afer, dhe perfundon duke u zene per nje ceshtej fare pa rendesi.
 57. mban ne shtepi te fshehur nje arme zjarri.
 58. Ke me respekt per te fortin e lagjes sesa per Presidentin e Rrepublikes.
 59. Je per drejtesine e kulluar, por kur ajo shkelet haptazi, mendon, se ka edhe me keq!
 60. Mezi prêt te shkosh ne nje dreke mbas varrimit te kujtdo, se aty tregohen barcaletat me te bukura!
 61. Behesh keq, kur miqte e tu jane mire, e gezohesh kur ndonjerit ja fusin!
 62. Gjithe jeten te mesojne se kalamajte behen nga sqetullat derisa e zbulon vete se si!
 63. kur je me tre shoke ne nje makine, ngacmon gjithe vajzat ne rruge duke I ftuar per nje xhiro!
 64. Te kesh nderruar te pakten nje here emrin nga Halil ne Anastas.
 65. te cash arrat me duar, dhe te hapesh birrat me dhembe!
 66. te mos kesh urinuar nje here poshte ures se lanes
  79.Gjithmone shtyp nje buton gabim, ne celular, apo pajisje te ndryshme elektronike, qe nuk te perkasin ty.
  80.nese nuk hedh ndonje plehre nga dritarja e makines ne mes te rruges me te paster te qytetit tend,
  81.gjithmone mendon se ajo pema edhe mund te pritet
  82.kur nuk te ikin dritat mendon se prane teje banon nje minister.
  83.mendon te behesh vegjetarian por nuk ke vullnet
  84.hidherohesh shume kur gruaja jote nuk lind cun. Arsye e mire per tu dehur edhe per te kunderten
  85.te harxhosh shume para per te blere fishekzjarre nen pretekstin se duan femijet
  86.kruan koqet nje here cdo dy minuta
  87.shkon tek doktori vetem kur je ne pike te fundit
  88.je anetar I disa partive politike
  89.ke nje OJQ tenden
  90.mendimet qe thua nuk jane asnjehere te tuat
  91.mendon se burrat nga Moldavia nuk I kenaqin grate e tyre!
 67. nuk ke nje ide te qarte per kosoven
  93.ti biesh me dore eshte ves!
  94.nuk thua tre here te pakten ne dite, HIÇ, ÇKA, Ç’KEMI
  95.mendon se kinemaja eshte vetem per ciftet
  96.ke nje mendim apo opinion tendin ne lidhje me mbi/nenkalimin tek zogu I zi
  97.mendon se cerciz topulli ka luftuar ne krah te skenderbeut
  98.gjate gjithe jetes tende ke lexuar 2 libra artistike, dhe nuk ke mbaruar te tretin
  99.njeh shume mire gjithe llojet e farave luledielli, kungulli kerpi etj me mire se kanarinat, dhe ne goje mban kruajtese dhembesh ose fije bari
  100.mendon se je me I mire e me I zoti se te gjithe te tjeret

Te gjitha te verteta!

hehhehhhe sa intresante ,tamam shqiptarski

ke jetuar ne Vlore aq kohe sa i eshte dashur “r”-se tende per tu bere perfundimisht vlonjate;

 • ke jetuar ne Vlore aq kohe sa per te kuptuar se Vlora eshte kryeqendra historiko-kulturoro-burreroro- shpirterore e Republikes se Shqiperise;

 • nuk te duket megalomane kenga “moj Vlore e bukur ne grope, skele e pare ne Europe”

 • pyetjes “nga je?” te pakten nje here ne jete i je pergjigjur “mos ma merr per mburrje o vella, po jam nga Vlora!”;

 • ne Itali, pyetjes “di dove sei?” te pakten nje here ne jete i je pergjigjur “Ungheria/Turchia/Colombia/Grecia…”, jooo, Greqia JO!

 • te pakten nje here i je drejtuar vajzes qe doje te kishe te dashur me “motrra, ka mundesi nje minute?”;

 • te pakten nje here vajza qe doje te kishe te dashur te eshte pergjigjur: “me ler rehat mor vella, se do t’i them vellait!”;

 • te pakten nje here te kane quajtur “legen/lyrrash” por edhe “figuuure/njesh”;

 • njeh te pakten nje njeri qe trafikon mish njeriu, POR “jo vajzat e Vlores!”;

 • njeh te pakten nje njeri qe ne '97-en eshte rreshtuar ne “ushtrine” e Zanit/Kakamit/Gaxhait & Co.;

 • “kur u bene lushnjaret te djegin bashkine, ne duhet te djegim te pakten rajonin ballkanik!”

 • nena dhe motra JOTE jane monumente kulture dhe mbrohen deri ne vdekje (te tjetrit);

 • nena dhe motra E TJETRIT jane si puna e qeverise, mund te shahen pa teklif;

 • kapelja nuk vihet ne koke, te Kapelja merret taksi;

 • Radhima eshte plazhi me i bukur ne bote, duan te na e grabisin/bastisin/qelbosin etj.

 • “Une as me pistolete te koka nuk do lahesha ne detin e Durresit!”;

 • ura e Mifolit eshte vepra me e kote e historise se njerezimit;

 • diskutimet e tua futbollistike nisin me “ky kampionat eshte i degjeneruar fare, nuk shihet me sy” dhe perfundojne me “ama Flamurtari i viteve '80…ndeshja kunder Barcelones…goli i Kushtes ne Beograd…” :stuck_out_tongue:

 • per ty, Ali Demi dhe Halim Xhelo nuk ishin shoke te nje ideali, por jane grupime rivale te papajtueshme me njeri-tjetrin…

 • I :heart: :heart: :heart: Vlora!!!

Dhe sot Portokallia i kendoj vlores :stuck_out_tongue: pershendeje per vloren :smiley: :smiley:

po e gjete ate kengen a po e vendos?

faleminderit shum …pershendetje ke dhe ti nga vlora :smiley: :smiley:

kontrollova dhe nuk e gjeta , po e gjete ti , do e cosh cik?

hahahaha…shum shum e bukur :smiley:

//youtu.be/nt-Uz_UH3gY

Kushedi sa do jet ber qefi disave :stuck_out_tongue:

-kur cdo problem zgjidhet me te bertitur & ekziston ligji kush bertet me shume eshte me i fort !!!

 • kur te pelqen vetem te tregohesh qe ke
 • kur nuk don te shikosh mikun tend mire

Sot vetem kete fjali kam permend! Ja çfare mendova!

Je shqiptar kur:
Ke qene komunist je bere socialist dhe tani me demokraten!
Ke vajt te pakten 3 here ne miting.
Ne bisedat e tua do te dalesh mik me nje te njohur.
Ne facebook nder miq e familjar ke dhe Lek plepin.
Ke mbajt radhen per vize jashte shtetit.
:smiley:

hmmm me verte kjo kenga qe kishin ber per vloren ishte e bukur :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

He te verteta

e para edhe hahet po te tjerat sjan fareee te verteta…ne shqiptaret jemi shum mikptitesa , dhe per shoqerin bejm shum :!:

Shume te verteta :zemer: Vlora :zemer: … Vtm ke harruar se: Je vlonjat kur te pakten 1 here ke thene per te qene pakez modest “Vlora eshte PERLA e Shqiperise” :DDD

hahaha edhe une qenkam shqiptar i kulluar :stuck_out_tongue:

 1. Je kusheri me gjysmen e njerezve qe njeh.
 2. Ne martesen tende normalisht vijne 400 te ftuar.
 3. Ne martesen tende njeh vetem 1/3 e te ftuarve.
 4. Ne martesen tende kenga e pare eshte gjithmone, “Dy dele”.
 5. Do lesh bakshish dhe ne supermarket.
 6. Ke te pakten nje te afrem me te cilin familja jote nuk flet.
 7. Rakia kuron cdo semundje dhe perdoret dhe per masazh.
 8. Mamaja jote thote qe nuk merret me thashetheme mbi miqte por e di shume mire qe e ben.
 9. Je ne tavoline me dy miq dhe nderkohe keni 4 ide te ndryshme politike.
 10. Ke patjeter nje xhup lekure.
 11. Ke gjithmone modelin e fundit te cleularit, qe del ne treg, nganjehere dhe ate qe akoma nuk ka dale.
 12. Je njeqind kile por mamaja akoma te thote qe je I dobet.
 13. Nuk e ben kurre sot nje pune qe mund te behet neser.
 14. Nuk je kurre I vendosur nese eshte me mire te jetosh jashte apo te kthehesh ne shqiperi.
 15. Mezi prêt te shkosh ne nje dreke mbas varrimit te kujtdo, se aty tregohen barcaletat me te bukura!
 16. Gjithe jeten te mesojne se kalamajte behen nga sqetullat derisa e zbulon vete se si!
 17. kur je me tre shoke ne nje makine, ngacmon gjithe vajzat ne rruge duke I ftuar per nje xhiro!
 18. te cash arrat me duar, dhe te hapesh birrat me dhembe!
 19. nuk ke nje ide te qarte per kosoven
  98.gjate gjithe jetes tende ke lexuar 2 libra artistike, dhe nuk ke mbaruar te tretin

Hahahhaa kjo puna e Supermarketit eshte e ver8:P nuk mund ti mumeroj centet dhe i them “Rrumbullaksoj” :smiley:

edhe kjo puna e familjes e ver8 :stuck_out_tongue:

per thash e theme mos pyt fare … :stuck_out_tongue:

pa raki se bejme hic :smiley:

e per celular i kemi :stuck_out_tongue:

Per kosoven ver8 nuk e di cfare ideje kam … :|:| e sa i perket qe te kthehem te jetoj atje apo jo, jam gjithmone ne dileme e siper … :S

hahahahahahah te pa para keto,

Une as me pistolete te koka nuk do lahesha ne detin e Durresit!";

te pakten nje here vajza qe doje te kishe te dashur te eshte pergjigjur: “me ler rehat mor vella, se do t’i them vellait!”;

hahahahhahaha sa kam qeshur!,tipike te vlores vlla,hallall te qofte!

 • pyetjes “nga je?” te pakten nje here ne jete i je pergjigjur “mos ma merr per mburrje o vella, po jam nga Vlora!”; :smiley: :rene:

kjo tema i bie qe te titullohej “je shqiptar nga vlora”…

hahaha , jo … ne fillim behet fjal per karakteristikat tona si shqiptar … pastaj si vlonjat
por nqs dikush tjeter ka deshir te rendisi karakteristikat e zones se tij …esht teresisht i mirpritur : ))))

Je shqiptar kur ke qelluar te pakten nje her me kallashnikov