Kafeja dhe ju

Ju pelqen kafeja?
sa kafe pini ne dite?
cila eshte kafeja juaj e preferuar?
me sa sheqer e pini?

Po u pergjigja… Cfare fitoj!!! Me nje kafe, mund te lash borxhin :smiley:

Mua me pelqen ,kam vite qe pi 2 kafe ne dite nje ne mjes dhe nje mbasdite rreth ores 16 ,nuk rrij dot sidomos kafen e mengjesit me te vertet qe e kam domosdoshmeri.

Une pi 2 kafe ne dite , nje pas dreke dhe nje nga ora 16:00-17:00
Ndonjehere mund te pi dhe nje pas darke . E pi pa sheqer , se sheqeri i heq shijen (per guston time) . E preferoj me nje pike qumesht :slight_smile: Bile pas çunit, nuk rri dot pa dozen e kafesë.Kafeja ime e preferuar eshte Carte Noir.E perdor dhe ne kafe “soluble” qe shkrihet kur hedh uje te nxehte, ose ne “dosettes”. Ekspresi nuk me pelqen fare . Kur iki ne Shqip pi vetem turke :smiley:

Une pi 1 kafe ne dite, ne megjes, se pa te nuk zgjohem dot dhe po nuk e mora me ze koka. Pi neskafe me qumesht, mundesisht me sa me pak sheqer.

nuk e pi kafen fare sepse nuk me pelqen fare shija !

une pi 2-3 ne dite. Ate te mengjesit e dua me patjeter, po nuk e piva ndihem gjithe diten e pergjumur…

un pi 1 kafe ne dit, pas mesimit. me pelqen lavazza
eshte me verte e mire. e pi me dy sheqer, perndryshe
me duket e hidhur…

Un te gjitha i pi 3-4 ne muaj :slight_smile: dhe ato kur me rastesit.

Une pi sa te mundem,turke,filter,expres,c’te jene…

me ty qenka mire se po nuk pate njeren nga keto lloj kafeje nuk turperohesh se te ben menjehere ate kafe qe te ndodhet ne shpi ! :slight_smile:

kafen e mengjesit e kam te domosdoshme. kam pas pire gati 5/6 ne dite por mbasi e kam lene cigaren pi 2/3 ne dite.

pi kafe me raste
e pi me 2 sheqer

Une dhe kafeja kemi 5 vjete qe jemi dashuruar cmendurisht bashke,:smiley:

qe prej asaj dite sa vijme dhe e shtojme dashurine,nga 2 here ne dite qe takoheshim,tani takohemi edhe 5 here :smiley:

eshte e pa rezistueshme,te behet si droga nuk jeton me dot pa te po fillove te pish,sepse te mban gjalle!

Na pelqen ne mengjes me se shumti, edhe gjate dites me cigare ta then :smiley:

Zakonisht e pi 1 ne mengjes, rralle 2…

E preferuara eshte Latte Macchiato :slight_smile:

Kafene e mengjesit e pi pa sheqer, ndersa Latte Macchiato me 1 ose 2 sheqera

Dikur pija 5-6 kafe ne dite, tani qe punoj pak ne distance i kam rralluar goxha 2 ne dite :S

Per momentin i kam rralluar paksa…i pi apo jo 2 ne dite…me mire sepse une e shijoj shume kafen shqeto…dhe kjo me shkaterroi

organizmin…duke qene se ishte e tille,te krijon ndjesine e ngopjes dhe nuk ndjen kurr uri…pastaj kalon ne faza ekstrem…dhe me duhej ta largoja menjehere…keshtu nga 5 shqeto qe pija:o…tani pi 1 ne mengjes dhe nje pasdite vone…:wink:

Me te degjuar e kam qe kur pi kafen shqeto kur i arrin 40 vjec fillon dhe te dridhen duart :slight_smile: (eshte shume e demshme per orghanizmin ashtu sic e the dhe ti)

Une rralle here e pi shqeto ndodhe vetem kur me duhet te punoje dite e nate, e mesme eshte shume e mire :slight_smile:

Un ket turke fare se dua , kafe automati pi dhe kapucino me qumesht.

Po kot nuk te kam patriot une ty :smiley: (y)