Kek me Cokollate...

Perberesit :

4 -5 kokra veze
1 got kos (normal)
1 Luge (maja)
1 got sheqer
1 filxhan vaj (ose gjalp i tretur)
miell (ne mase te tepsis qe do beni kekun )
-cokollat e zeze (e shkrire ne avull te nxeht )
-pluhur kokosi…

Pergatitja:

Ne nje ene rrahim vezet me tel guzhine (bashke , jo te ndara nga e bardha me te verdhen ) pastaj i shtojme kosin duke i bashkangjitur dhe sheqerin.

I rrahim mire e mire me telin e kuzhines …pastaj shtojm dhe vajin ose (gjalpin e shkrire ) ne fund te tyre shtojm majan per fryerje te brumit te kekut …i perziejme te gjitha bashke ne menyre qe majaja te mos jet ne kokriza por te baraspeshohet me perberesit e tjere…miellin e hedhim ne mase ( 1 pjat miell) ose me shum nq.s eshte e nevojshme tepsin e lyejme me vaj dhe siper saj hedhim letren e kuzhines ,
piqet ne furre ne temperature 250 grade per 10 -15 minuta.

Ju befte mire

Sa me ka marre malli per kek!

Ne pak minuta kohe…mund ta shuash mallin hahahaa :stuck_out_tongue:

bene kush po te nal me e ba :roll:

hahahaha ma perkethe pak shqip-shqip kete qe ke shkruajtur?..:stuck_out_tongue:

Sigurisht flm :wink:

Per ata qe e pelqejne cokollaten…mendoj se eshte nje ide e mire!!!