Kek me nutella dhe arra kokosi...

Perbersit:

• 300gr miell
• 100gr arra kokosi pluhur
• 200gr sheqer
• 200ml qumesht arra kokosi (mund te perdorni edhe qumesht te zakonshem nese nuk e gjeni)
• 100ml vaj luledielli
• 4 veze
• 1 pako te vogel pluhur pjekes (12gr)
• 200gr krem nutela

Pergatitja:

Rrahim fillimisht vezet me sheqerin derisa e gjithe masa ta dyfishoj vellimin e saj. Shtojme pak nga pak vajin e lulediellit duke vazhduar rrahjen, shtojme miellin 00, arren e kokosit pluhur, qumeshtit e kokosit, pluhurin pjekes dhe vazhdojme perzierjen me spatul derisa te kemi perftuar nje brum homogjen.

E hedhim brumin ne taven e rrumbullaket te lyer paraprakisht me pak gjalp e miell.
Shkrijme ne mikrovale kremin nutela dhe ja hedhim siper ne menyre te çrregullt brumit.

E pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 180°C per 35-40 minuta, gjithmone duke bere proven e pirunit per te pare nese eshte pjekur edhe ne brendesi. E leme te pushoje per disa çaste perpara se ta heqim nga forma.

Ju befte mire!!