Kerkoj ndihme per UBUNTU

Pershendetje,
Sot shkarkova Ubuntu dhe e hodha ne nje CD, u perpoqa qe ta instaloj ne PC (aktualisht kam Windows XP Media Center) por deshtova.
Mendoj se problemi qendron se kam vetem nje disk C ku kam te instaluar Windows XP MC dhe kam frike qe Ubuntu ta instaloj ne kete disk se mos me fshihen programet e Windowsit.

Mund te me tregoni ndonje mundesi instalimi te Ubuntu ? dhe nese kam mundesi si mund te bej nje New Partition pa prekur Windowsin?

Faleminderit dhe pres ndonje ndihme te mundeshme.

Pershendetje bardhposhi,

Per instalimin e ubuntut eshte pothuajse gati nje Video tutorial qe keto dite do te jete ne linje…

:arrow: Nje shpjegim i pergjithshem per instalimin e Ubuntu-t.

Pasi ta keni shkarkuar dhe kopjuar ne nje CD/DVD, vendoseni ne lexuesin optik dhe rinisni kopiuterin.
Ne risnisjen e kompiuterit jepini Boot nga CD/DVD ku keni vendos Ubuntu. Sistemi do te karikoj versioni LIVE te Ubuntu. (qe do te thote nuk eshte instaluar akoma) pasi te jete karikuar sistemi, per ta instaluar Klikoni mbi INKONEN INSTALL ne desktop.
Instalimi do filloj me ndarjen e fileve:
Ketu jane dy opsione: (manuale dhe automatike)

Zgjidhni ate automatike me opsionin si vijone ne foto:

duke levizur lavjerresin ju mund te percaktoni sa hapesire doni ti lini pjeses per Linux Ubuntu.

Me pas vazhdoni me tej me instalimi.

Ne kete menyre NUK RREZIKOHET qe hapesira ku eshte Windows te fshihet. Pra eshte nje DUAL BOOT midis Linux Ubuntu dhe WIndows xp/vista

Gjithe te mirat dhe shpresojme tiu kemi ndihmuar sadopak.

Kujdes!

Me levisjen e atij kursori ti percakton se sa hapesire do i lesh sistemit Ubuntu! Nese e con kursorin ne te majte deri ne fund, aty tregohet se sa hapesire kane Windows XP/Vista bashke me te gjithe dokumentat tuaja! Dmth, nese ju e lini kursorin ne kete pike, te gjithe pjesen tjeter e merr Ubuntu. Particioni do te jete i padukshem tek “My Computer” dhe eshte e pashfrytezueshme per te shtuar dokumenta ose file te tjera. Particioni qe do te krijohet per Windows do te jete ekzaktesisht sac ishte me Windows dhe dokumentat qe ishin ekzistuese!
Prandaj, kursorin do e zhvendosni ne te djathte! Mendoj se 20 GB jane mjaftueshem per Ubuntu!

Miredita!Une kam nje problem tjeter:nuk mund te instaloj asnje version te platformes se hapur Linux,as Ubuntu,as Fedora,as Mint…dmth asnje ne nje laptop qe kam,Toshiba satellite A40.Processori eshte i mire,HD 40gb,por kam frike se me pengon memorja,ka vetem 512 MB RAM!Mund te me sygjeroje ndonje se se mund te veproj?(Perpjekjet i kam bere me CD qe ka.U mundova me USB,por ne BIOS nuk ka perzgjedhje per te bootuar me USB)Faleminderit!

512 Ram per vitin 2014 eshte shume pak ne nje kompjuter qe te shfrytezosh te pakten minimumin e nje kompjuteri! Ju duhet nje hardware upgrade, dmth me shume RAM!

Faleminderit per pergjigjen!Ky notbook-u ka dy rame nga 256MB.Cfare mund te bej qe t’ja rris memorien dhe ku mund te gjej rame.Notbooku eshte notebook Toshiba Satellite A40 221.Memoriet jane:DDR SDRAM
64 bit
167 Mhz(DDR)
333 Mhz
2666Mb/s
TOSHIBA SA 40
Faleminderit!:slight_smile:

@vangeli

nuk eshte e thene te vendosesh ubuntu 2014

vendos ndonje version pak me te vjeter qe kerkon me pak ram si puna jote 512mb
gjithashtu mund te perdoresh ambjent grafiku tjeter nga GNOME & KDE

psh. XFCE

versione te vjetra

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/

testo dhe Linux Mint

https://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/stable/

Shokeni,me duket e prisha fare…Duke dashur qe t’i beja format me nje boot cd me windows XP,kur arrita ne stadin qe me kerkoi ku ta vendossha windowsin dhe filloi te punojemu fik pa pritur,pasi mbaroi bateria.E vura ne prize dhe fillova nga e para:"NTLDR is missing
Press Ctrl+Alt+Del to restart!!!?!?!?
Kjo me del cdo cd qe i fus:Hiren’s boot,cdo CD-boot,XP,Windows7,linux…Duket sikur nuk lexon fare cd-ja???Mos di ndonje si duhet te veproj?Nga USB,ky laptop nuk ben boot;floopi disk nuk ka,kashtu qe mbeta si peshku pa uje!!!Faleminderit!

https://bit.ly/yZazpc

https://neosmart.net/wiki/ntldr-is-missing/

Faleminderit shume!Por per te bere download Windows XP Recovery Disc
Professional Edition,zotnia na dashka 40euro!!!
Megjithate nga ju shume faleminderit edhe nje here.:slight_smile:

Fix #1: Replace NTLDR and NTDETECT.COM files

XP users can replace the required files for NTLDR to load correctly by using your Windows Installation Disc. The files are named NTLDR and NTDETECT.COM.

Here are the steps to replace these files:

Inserting your Windows XP install CD
Restart your computer and boot from the CD
Press any key to boot from the CD
Press R when you reach the Windows Options menu to access Repair Console
After this step you’ll need to log into Windows by pressing 1 using your Administrator password
Use the following 2 commands to copy NTLDR and NTDETECT.COM file from the Windows installation disk to your hard disk:
copy D:\i386
tldr C:\
copy D:\i386
tdetect.com C:\
where D:\ is your install CD’s drive letter and C:\ is your Windows XP partition’s drive letter

Once these files are copied, remove your Windows installation disk
Restart your PC

Miku im TraHaNa!Faleminderit,por problemi im kryesor eshte se nuk mund te bej dot boot nga CD???Cdo cd ose dvd me XP ose Windows7,duket se nuk i lexon???Ben ate zhurmen karakteristike,qe ben cd kur fusim disk mbrenda dhe duket sikur nuk merr shpejtesine e duhur dhe keshtu qe pas disa sekondave,ledi i DVD romit qendron i ndezur dhe del ajo e flamosura:FL…Shtyp CTRL+Alt+Del for restartin.Dmth,nuk me del Press any key for boot!!!Faleminderit!

dmth ske mundesi as nga cdrom as nga usb as nga hd te beshe boot?

provove dhe linux livecd dhe prape nuk te bente boot nga cd/dvd drive ??
po ke mundesi te testosh cd/dvd drive tek ndonje pc tjeter qe te sigurohemi qe ska problem funksioni

:mendoj:
se po eshte prish duhet te blesh te ri
pastaj mendojme per problemet e tjera

Ne radhe te pare,faleminderit!Qe te testoj,si CD/DVD ashtu dhe HDD,eshte e veshtire sepse nuk kam ndonje laptop tjeter…
Po gjeta nje site qe tregon mudesine per njohjen nga ana e laptopit te USB si FDD,por nuk e kuptoj dhe kaq mire sepse eshte ne anglisht dhe me terma qe s’i kuptoj dot…https://reboot.pro/topic/12751-does-usb-fdd-emulation-allow-usb-fdd-for-booting/(mos bera gabim qe shkruajta siten???)
Faleminderit!

Jo te gjitha Motherboard te lejojne nje BOOT nga USB! Veçanerisht kur kemi te bejme me pjese te vjetra!