Këshilla nga seksologjia

Jam E nga Shkodra. Jam 18 vjeçe dhe jam e shqetesuar per menstruacionet pasi nuk i kam te rregullta. Me vijne nje muaj po dhe nje muaj jo. Kam perdorur stediril por pa rezultat. Si tia bej?

Ju duhet te keshilloheni me nje mjek gjinekolog, pasi vetem ata mund ta japin pergjigjen e sakte per problemin qe ju shqeteson.

[hr:s3tbse2g]

Jam 18 vjeçe, problemi im eshte se nuk arrij orgazmen. I fejuari im thote se eshte dobesi fizike. Kam frikke se te mos e arrij orgazmen do te thote ne te ardhmen mos te ngelem shtatzane. Ju lutem me ktheni nje pergjigje!

Orgazma eshte dukuri vetem e njeriut. Eshte e lidhur me sferen psikike, nuk ehste e lidhur me riprodhimin. Edhe pa arritur orgazmen mund te ngelesh shtatzane.

Material nga gazeta Paloma, per shqiptaret qe nuk kane mundesi ta lexojne

TUNG A MUND MJEKU TE ME JAPI NJI PERGJIGJE
JAM VALONA KAM HUMBUR VIRGJINITETIN NGA MOSHA 15 VJECE DHE ASNJIHER NUK KAM SHKUAR TE NDONJE MJEK PER VIZITE TE ME TREGOJE PASOJAT E HUMBJES SE VIRGJINITETIT MENSTRACIONET I KAM NE REGULL POR ME PREJ ATERE SKAM PAS MARDHENJE TASHI JAM 19 VJECE DHE FRIGOHEM MOS MAR NDONJI INFEKSION EDHE PSE DERI TASH GJITHCKA NE REGULL KA SHKUAR POR ME FJAL TE TJERA SJAM ASPAK E INFORMUAR SE CA DUHET TE BEJ ME TRUPIN TIM EDHE PAS GJITH KESAJ PERIUDHE A ESHTE DONJI REZIK KUR DO TE BEJ MARDHENJE SEPSE I DASHURI ME KERKON POR NUK MUNDEM SEPSE CIPA ME PENGON TREGONI JU LUTEM MUNDESISHT ME EMAIL PRIVAT. FALEMENDERIT PER MIRKUPTIM

E dashur Valona, nga momenti qe ti ke humbur virgjerine, nuk ka asnje cipe qe te te pengoje, (ka raste qe edhe pasi kryen mardhenie seksuale cipa nuk cahet pasi eshte shume elastike, por kjo nuk pengon asnjehere te kryesh mardhenie seksuale, bile ndodhin raste qe ajo ende ekziston edhe se vajzat mbenten shtatzana).
Nga momenti qe nje vajze ka mestruacionet e para,eshte mire qe 1 here ne vit te kryeje nje vizite gjenekologjike dhe pasi ka kryer mardhenie seksuale duhet te beje dhe testin Pap.
Sa per infeksione, e dashur Valona, mos harro se cdo here eshte mire te perdoren masat paraprake, pra asnjehere nuk duhen kryer mardhene seksuale pa profilaktiko, te cilat te mbrojne nga cdo lloj infeksioni dhe nga cdo lloj semundjeje dhe shtatzani te pa deshiruar.

(nje keshille personale, mos kryej mardhenie me askend sepse ai ta kerkon por vetem nqs e deshiron ti, keshtu organizmi arrin te krijoje lubrifikante fiziologjike te cilet lehtesojne penetrimin, sepse deshira stimulon trurin.

Pershendetje Valona dhe mire se erdhe midis nesh duke shprehur problemet tuaja. Dhe falenderoje dhe Ermelen per pergjigjen e saj. Eshte shume e sakt ne çfare ka shkruajtur dhe nuk ngelet gje tjeter per te shtuar, me pelqeu dhe keshilla qe ju ka thene dhe e mbeshtes plotesisht!

Mire u degjofshim!

ernela dhe renix falemenderit shuumee per pergjigje me vine shume zor dhe shume turp pse tregohem kaq e pa informuar dhe ju bej perseri pyetje me falni nqs ju shqetesoj po vertet ndjehem ne ankth te madh sic ju thash dhe atere kur kam bere mardhenje ne moshen 15 vjece mund ta them kam bere 7 deri 8 her dhe une mendoj se me ka plasur cipa pasiqe pas asaj kohe ( boo ca turpi me falni dhe nji er) ne vagine mu shfaq nje cipe e holle e varur dha me u frigova shumeee dhe meqe isha e vogel nuk mundja ti tregoj kujt keshtuqe deri tash akoma e kam ate cipe ashtu te varur dhe menstracionet me vine ne regull por me dhimbje nji her digjova se duhej te shkoja ta prisja te donji gjinekolog apo gjinekologe por deri me sot kur kam pyetur edhe shoqe te mijat qe sapo jane martuar ato nuk me kane thene asnjigjo per shfaqje te kesaj cipe prandaj une ju thash juve qe me pengoj ajo lloj cipe e varur dhe qe nuk mund te bej mardhenje a eshte ky rast i vecante i imi apo gjith femrave u ndodhen keshtu dhe ca masa duhet te ndermar flm per mirekuptim dhe me falni dhe nji er nqs ju pengoj pres pergjigje flm. bye

E dashur Valona, askush nuk ka lindur i ditur ne kete bote.
Lexova me shume vemendje shkrimin tuaj. Te them te drejten eshte rasti i pare qe degjoj per nje cipe qe varet ne vulve (ne gjuhen mjekesore quhet keshtu) pasi duke pare se si eshte formuar vulva dhe mitra nuk ka, nuk mund te ekzistoje nje cipe. Ti mendon se jane mbeturinat e imenit qe kane dale, por imeni nuk eshte nje lekure por nje perberje mukose dhe eshte kaq lart ne gryken e mitres dhe ne permasa kaq te vogla sa pas penetrimit nuk ngelet asgje.
Keshilla ime me e mire eshte qe tani qe nuk je me nje moshe te mitur por nje vajze-grua me gjithe kuptimin e saj, duhet me patjeter te besh nje vizite gjenekologjike. Eshte e vetmja menyre per te zbuluar dhe sqaruar te gjitha dyshimet e tua.

kjo eshte nje foto qe te kuptosh sado pak ate qe them

ja dhe 2-3 foto te tjera

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ermela cme frikesve tashi mire sidoqofte falemenderit shuuuuuuuuuuuuuuumm per pergjigjen une rija ne rehat duke menduar se gjith kshu iu ndodhe pasi humbin virgjinitetin sidoqofte me keni ndihmuar jasht mase flm mire u degjofshim.

jam radina,kam kryer maredheni me te dashurin gjithsej 4-5 here,dhe nuk ndjej asgje,por me vjen urina dhe kam pak djegie gjate aktit,ju lutem mund te me ktheni pergjigje sepse eshte teper shqetsuese

(dhe pse nuk ke treguar moshen) I dashuri juaj duhet te tregohet pak me i kujdeshem dhe te kushtoj pak me shume kohe trupit tuaj duke zbuluar zona me te ndjeshme tek ty. Per ta ndihmuar dhe kete perdor dhe imagjinaten, gjitheçka eshte psikologjike. Per diegiet mund te kesh ndonje infeksion te vogel, qe mund te jete i lidhur me ndonje papasteti, (nqs ato 4-5 heret mos te kene qene te parat) keshillohuni me ndonje gjinekolog per me teper.

un jam 18 vjec dhe e kam per here te pare qe kryej maredhenie,po per infeksionin cfar mund te bej per heqjen e tij???faleminderit per pergjigjen

Djegiet nuk vine vetem si rast i nje infeksioni por dhe ne rastet kur penetrimi eshte i sforcuar, kjo nuk do te thote se eshte kryer nje mardhenie me zor por kur organizmi nuk ka qene akoma gati per kete penetrim. Ne rast se djegia ndihet gjate aktit kjo ndoth se nuk ka lubrifikim, pra partneri juaj duhet te stimuloje tek ju deshiren seksuale ose duhet te perdorni lubrifikante artificjale. Gjithashtu e rendesishme eshte qe para se te kryeni mardhenie seksuale te zbrasni fshikezen e urines, pasi ky veprim kaq i parendesishem ne dukje eshte nje mjaft i rendesishem per kenaqsine gjate aktit seksual.
Infeksionet sekuale meren “vetem” nga partneri, prandaj gjeja me e mire eshte qe cdo mardhenie seksuale te kryhet me profilaktiko. Ka shume lloje infeksionesh te cilat mjekohen me antibiotike te ndryshem. Antibiotiku i pershtatshem gjendet duke bere nje analize per gjetjen e mikrobit qe ju jeni infektuar.
Megjithate nje antibiotik thuajse universal per eritimet e organeve seksuale eshte Flagyl ne kapsule. Nje tjeter lloj antibiotiku i njohur eshte dhe tetraciklina por gjeja me e mire eshte te konsultoni nje mjek apo dhe farmacistet tuaj te besuar.
Nje tjeter mjekim qe behet ne kushtet e shtepise per te qetesuar iritimin eshte shperlarja pa sapun por me sode buke,me caj kamomili mund te beni avuj, mbushni nje legen te vogel me caj te nxete dhe uluni mbi te, avujt e kamomilit ndihmojne ne qetesimin e djegies.
Shpresoj se te kam ndihmuar ndopak, ose me shkruaj ne pm per me shume hollesi.

flm shum per pergjigjen, tani cdo gje e kam te qarte

cilat jane menyrat per tu mbrojtur,ose per te shmangur shtatezanin ?

pilola dhe profilaktiko, besoj se keto i dine te gjithe.

ca eshte profilaktiko ?

Kuklla e ka fjalen per prezervativin.

cilat jan siptomat e para te shtatezanis?

me aq sa jam une e informuar :
vonimi i ciklit menstrual qe eshte shenje e pare
Të vjella
Turbullim
Shije e metaltë në gojën tuaj
Therje e gjinjve
Ndryshim i përmasave të gjinjve (zmadhim)
Dhembje në stomak
Lodhje Kapsllëk
Urinimi i shpeshte
Ulje e dëshirës për kafe ose ushqime të ndyrshme.
Për disa nga femrat këto simptoma janë të njohura , pasi ato kanë lindur më parë, por për disa simptoma të tilla nuk asociojnë në asgjë, deri atëherë kur e kuptojnë që “nuk janë vetëm” edhe atë në vizitë te gjinekologu. Në disa raste një lajm i tillë është realizim i një ëndrre , në disa të tjera është diçka fatale. Për të mos e kuptuar vonë nëse jeni shtatzënë sigurohuni që në organizmin tuaj nuk i keni vërejtur këto ndryshime.

Kur duhet të bëni testin?

Testet që zakonisht i përdorim në shtëpi mund ti përdorim që nga dita e parë e vonesës së ciklit menstrual. Përdorimi i tyre është i thjeshtë . Ju urinoni në një gotë plastike , vendosni shkopin nga plastika në gotë , shkopi ndryshon ngjyrën ne kontakt me hormonet qe gjenden në urinë. Ju thjeshtë duhet ti lexoni mirë, dhe tu përmbaheni udhëzimeve që gjenden brenda në paketimin e testit , dhe të pritni për rezultatet. Nëse jeni skeptike në saktësinë e këtyre testeve duhet të vizitoni gjinekologun , edhe pse ato janë shumë të sakta, nëse ju i jeni përmbajtur udhëzimeve.