Kompiuteri kohet e fundit punon si kondicionere

me duhet nje progam qe ben te mundur te shoh nxehtesin e kompiuterit. sepse kohet e fundit me duket se nxehet shum. egzistonn ?

Mundohu te veprosh ne kete menyre,hape kompiutrin nga kasa,dhe futi nje te pastrume ventilatorit me furce,sepse ai grumbullon shume pluhur,pastaj mund te ne thuash se cfare zhurme ben konkretisht me perafersi

kliton. e kam fjalen per laptopin. kam ven re qe ka filluar te nxhehet shum kohet e fundit. atu te vendi i ajrosjes. nxhjerr shum avull te nxhehet. me perpra nuk e kishte ket problem domethn e sforcoja luaja me lojra shum te renda. dhe nuk nxhjeh kaq shum. tani ka raste kur nuk bej asgje dhe perseri nxhetesi qe nxhjerr te vendi i ajrosjes me shqeteson…,.

Bashkengjitur programi per temperaturen e CPU dhe GPU! Gjithashtu dhe CPUZ. Jane shume te mire dhe free. Mund te kontrollosh temperaturen pa pasur nevoje per ta bere kete gje nga bios. Pa instalim , dhe i bejne update vete versioneve te reja.

Tani jane edhe tepmeraturat e ambientit te larta…
Mundohu te mos e vendosesh mbi krevat apo para kembeve mbi rroba laptopin gjate kohes qe punon
Mer nje mbajtese metalike e cila ka edhe ventilatore te montuar ne te dhe mbi te vendos laptopin.Jane mbajtese te posacme per laptop
Gjithashtu per te pare temperaturen mund te instalosh edhe speccy dowload ketu
speccy te tregon te gjitha temp. te procesorit,grafikes etj. si edhe te gjitha te dhenat e PC

te njejtin problem kam pas une me laptopin qe se kam me, dhe ja pata cuar 1 shokut se ketu ta riparoje kushtonte sa nje i ri e atje me lire, dhe me tha qe e ka rregulluar tek Servisi i PC-ve. Tani te sygjeroj edhe ty ta cosh 1here se mos ka ndonje bllokim aty brenda apo dicka…

Duhet pastruar edhe nga pluhurat

hahaha…paolo, sa here e lexoj kte teme qe ke hapur, me ben te qesh…titull shum i goditur…haha