Kromozoni Y drejt zhdukjes, meshkujt ne rrezik...

Ndoshta pas disa mijevjecaresh, ne Toke nuk do te kete me meshkuj. Nga studimi i kryer prej Kateryna Makova e Melissa Wilson eshte dale ne perfundimin se kromozoni Y, pergjegjes per trashegimine mashkullore, po degradon me shpejtesi te madhe ne krahasim me kromozonet e tjere.

Trupi i njeriut perbehet nga 23 cifte kromozonesh, 1 prej te cileve me shenjen XY. Te femrat, cifti 23 eshte XX, ndersa tek meshkujt XY. Eshte pikerisht ky i fundit qe po zhduket, pasi tashme ka vetem 200 gene nga 1100 qe ka kromozoni X. Deri tani nuk eshte gjetur nje shpjegim shkencor per kete ndryshim pasi me kalimin e kohes vihet re humbja e te dhenave gjenetike.
“Edhe pse disa prej geneve te Y jane te rendesishem, ne nuk besojme se kromozoni mashkullor do zhduket plotesisht por edhe nese do te ndodhe, nje prej 22 cifteve te tjere te kromozoneve do veproje per t’u bere aktiv”, shprehet studiuesja Kateryna Makova.

po eshte shume normale po tani po kthehen mejshkuj si femra dhe kijo eshte :ciao:

Prandaj duan te lindin vetem cuna njerezit??? :smiley:

edhe kjo duhet tani

prandaji majini mir cunat se jan te rrall :D:D , nejse se besoj qe nje gje e till do ndodhi

hahahhahhah jo jo esht se Perendia po e sheh sa te pa dobishem jan dhe don ti eliminoj avash avash…vetem budalliqe bejn…pastaj vrasjet,perdhunimet e te tjera meshkujt po i kryejn.ma mir pa gjo.:D:D:D:D:D:D:D

Duhet ti japim pak privilegje tani vetes!

cuna behuni me serjoz se si ka vajtur puna aha :smiley: hahahahah:lol:

OOOOUUUUUUUU
Ca eshte kjo me.
Duhet ta vleresojme me shume veten tone…

Te rrojne femrat atehere…
Per te gjithe meshkujt nje urim : Jete sa me te gjate e te bukur :slight_smile: