Kryeministri Anglez hap faqen e vet ne Twitter

Kryeministri Anglez David Cameron qe prej fundjaves tani eshte zyrtarisht aktiv ne mikro-blogun socjal Twitter.

Twitter ne Angli e ka pershendetur nje anetare te ri, Prominent (VIP). Kryeministri konservator Anglez prej te shtunes mund te gjendet ne Twitter permes [b]@David_Cameron[/b] dhe i pershendeti edhe ekipin e mikro-blogut socjal me “Ju premtoj qe nuk do te bej shume cicerime”. Cameron eshte anetari i 370 i Parlamentit Anglez i cili eshte aktiv ne Twitter. Gjithsej Parlamenti ka 650 anetare. Pas gati 2 ditesh Cameron ka mbledhur 290.000 ndjekes (follower). Ed Miliband i partise punes (Labour Party) eshte perdoruesi me i suksesshem me gati 170.000 ndjekes (follower) nga Anetaret e Parlamentit Anglez te cilet jane aktiv ne Twitter.

Sipas Twitter, 70% e qeverive te botes jane aktivizuar ne Twitter.

Top 10 perdoruesit e qeverive te botes ose Chef-at e shteve te cilet jane aktiv ne Twitter:

  1. Barack Obama, [b]@BarackObama[/b]

  2. Hugo Chávez Frías, [b]@chavezcandanga[/b], Venezuela

  3. Rania Al Abdullah, [b]@QueenRania[/b], Jordania

  4. Abdullah Gül, [b]@cbabdullahgul[/b], Turqia

  5. Recep Tayyip Erdoğan, [b]@RT_Erdogan[/b], Turqia

  6. Álvaro Uribe Vélez, [b]@AlvaroUribeVel[/b], Kolumbia

  7. Dmitri Medwedew, [b]@MedvedevRussia[/b], Rusia

  8. HH Sheikh Mohammed, [b]@HHShkMohd[/b], Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

  9. Noynoy Aquino, [b]@noynoyaquino[/b], Filipina

  10. Mohd Najib Tun Razak, [b]@NajibRazak[/b], Malaysia

Po Sala jon ka :stuck_out_tongue:

Saliu eshte me “nofk!” ruan Edin çfare shkruan haha!

tashme eshte mjet shume i shpejt per te komunikuar me “masen”!

shum e ver8!

Mua me pelqen me shum se facebook!