Kujdes kur lini faqen e Facebook-ut hapur - Clickjacking

Clickjacking, mbase është një term i ri që nuk mund ta keni degjuar, por mund ta keni pësuar!

Clickjacking konsiderohet si “vjedhje e klikimit” dhe eshte zbuluar per here te pare ne viitn 2008 nga Robert Hansen dhe Jeremiah Grossman. Ky fenomen eshte perhapur shume me fenomenin “LIKE” te facebook!

Shume faqe, shqiptare perfshire (qe nuk po shkruaj emra) jane duke e perdor kete teknik per te vjedhur LIKE per faqet e tyre! Nese vizitoni keto faqe dhe keni llogarin e facebook hapur, klikimi ne çdo pike te faqes do ju beje like faqen e tyre pa djeninë tuaj!

Per tu mbojtur nga keto vjedhje klikime duhet te dilni nga Facebook dhe mos te lini llogarin hapur! Nese llogarine e keni te mbyllur dhe do te vini re hapje te dritares se facebook, ju keshilloj mos ta vizitoni me ate faqe.

Rekomandojani dhe miqeve tuaj!

ne fakt un e kam nje script clickjag. esht fare e thjesht. e trajton faqen si nje “harte” dhe klikimi ne cdo pike “pixel” do te shkaktonte function clickjag () = (funksioni qe merret si ekuivalent i klikimit mbi nje buton te caktuar), kjo realizohet ne nje hapsire te percaktuar nga css ose ne te gjith faqen, gjithashtu kam lexuar se mund te perdoret per te ekzekutuar css me qellim explotimin e siguris se kompjuterit tuaj, ose ne disa raste edhe x te performuar cookie steeling, ose history dumping gje qe e shkel ligjin mbi privatsin me te dyja kembet

Po te ndertosh nje kod te tille mund ka shume teknika. Pak Javascript plus CSS opacity :0; dhe u krye!
Fakti qe po me pelqen mbi keto faqe qe perdorin clickjacking “qe nuk jane pak” eshte se po bllokohen nga Goolge dhe Programet e Antiviruseve!

Nje gje nuk kuptoj,cfare perfitimi kane ato qe duan Like!!!??? p.sh,une postoj nje video,dhe kerkoj shume like sic bejn disa,ku eshte perfitimi ketu?? mund te ma thote njeri?

Mbase kjo eshte nje teme qe duhet shqyrtuar me vete per mund te them se “shume like” mund te perkthehet ne disa menyra:

1- trafik vizitoresh!
duke patur nje faqe me shume fansa, ata kalojne linke te faqeve internetit per te devijuar trafikun dhe shpresojne ne nje % te vizitojne linkun qe postuan.

2- fitim monetar!
disa fanpage me shume fansa “genjejn veten” duke u munduar te reklamojne faqe/produkte me çmime te ulta te individeve te interesuar! 1 Euro, 2 Euro, 3 Euro per mesazh ne mur!

3- per sport!
kjo e treta kuptohet, nese e ke parasysh kur luanim me letrat e çumçakizave ne koherat e vjetra (ato figurat me makina), dhe donim te mblidhim sa me shume letra te tilla! Ose kur luanim me pulle :P! Te kesh nje faqe me shume fansa eshte e njejta gje por ne menyre “moderrne”!

Sa me shume like-e te marri nje video, apo foto aq here do reklamohet kjo fan page tek ata qe bejne like, dhe pretendojn se ky reklamim do i sjelli kesaj fanpage fansa re rinje!
Duke bere like tek nje foto/video, ky LIKE, do te publikohet ne murin tuaj (wall) duke e pare nje shoku jot, “mund” ti pelqej dhe te behet fan i kesaj faqe qe ka publikuar foton/videon!

Me duket se me shume qendron ajo e treta.:slight_smile:

tash clickjacking nuk eshte ne perdorim ne facebook pasi per me bo admina tjer eshte me password :slight_smile: