Kur dashuria na ben keq

Te besh dashuri te ben mire dhe te jep kenaqesi: trupi yne reagon pozitivisht ndaj stimujve seksual te cilet influencojne edhe ne humor. Ndodh qe disa femra ne situata te ndryshme ne raportin seksual te mos ndjejne kenaqesi , por dhimbje.

Cilat jane shkaqet? Pse ndodh?

Dhimbja mund te shfaqet ne momente te ndryshme, gjate aktit seksual dhe shume femra e pershkruajne si nje ndjenje irrituese apo djegese e cila mund te jete siperfaqesore ose ne thellesi. Dhimbja quhet dispareunia. Shkaqet mund te jene psikologjike por dhe fizike: nese dhimbja eshte ne siperfaqe mund te shkaktohet nga nje infeksion ne rruget urinare, anomali anatomike etj. Kur dhimbja eshte ne thellesi atehere mund te jene zhvilluar pathologji te uterusit ose te vezoreve( ciste), etj. Shkaqet psikologjike, mbi te gjitha ne moshe te re kontraktohen nga muskujt peri-vaginal nga ankthi, stresi etj. Vetem gjinekologu pas analizave specifike mund tju keshilloje terapine per kete problem.

Parate: sa te rendesishme jane ne nje lidhje?

Studimet e fundit kane treguar se motivet me te shpeshta per tu grindur ne mardhienien ne cift jane parate.

Parat sjellin lumturine ne cift eshte e vertet! Por eshte e vertet qe shpesh eshte baza e tensioneve dhe anktheve qe bien mbi ciftin. Ceshtja e parave para se te martohemi apo bashkejetojme eshte nje diskutim qe duhet bere balle. Shume cifte evitojne kete debat deri ne momentin qe nuk ja dalin dot, me konseguenca divorc. Ka dhe shume situata te tjera, ku nje raport i gabuar me parate influencon dhe prish nje lidhje. Mjafton te mendosh se meshkujt kane nevoje per pushtet dhe para per te kontrolluar jeten dhe te njejten gje bejne dhe me grate apo me te dashurat.
Ka femra te cilat nuk mund te rrine kurre me nje burre i cili nuk i siguron nje nivel te lart jetese: kjo lloj sjellje lind zakonisht nga pasiguria dhe nevoja per te blere dhe te tregoje pasurine per te siguruar nje rol ne shoqeri.

Eshte mire te dish :slight_smile: